148 turunduse ja sotsiaalmeediaga seotud lühendit

Allolev kirjutis on pühendatud kõigile neile, kes istuvad mu koolitustel ja on liiga tagasihoidlikud, et küsida, mida ma jälle seal seina peal lühendanud olen :). Ära muretse, sa pole kindlasti ainus, kes on selle mure käes vaevelnud!

Seega, et mu niigi segane jutt oleks edaspidi veidikenegi mõistetavam, kogusin kokku ühe suure portsu erinevaid turunduses ja sotsiaalmeedias kasutusel olevaid akronüüme. Allolevalt sisaldab selgitusi enam kui 100 erineva akronüümi ja lühendi kohta, mis on laialdaselt kasutusel turunduse ja sotsiaalmeedia valdkonnas. Lisaks tavapärastele sotsiaalmeedia platvormide lühenditele (nagu FB Facebooki jaoks, IG Instagrami jaoks) käsitlen ka turundusega seotud mudeleid ja strateegiaid. Näiteks AIDA (Attention, Interest, Desire, Action), mis on turunduse mudel, kus kirjeldatakse klientide kaasamise erinevaid etappe. Samuti eri turundus- ja veebianalüütika mõõdikuid nagu CTR (Click-Through Rate) ja SEO (Search Engine Optimization), mis on väga vajalikud digitaalse turunduse edu mõõtmisel.

Head lugemist!

(PS. Kui midagi olulist jäi välja, anna julgelt märku, lisan hea meelega juurde!)

Sotsiaalmeedia keskkonnapõhised lühendid:

1.     FB – Facebook

2.     GBP – Google Business Profile (endine Google My Business)

3.     IG – Instagram

4.     LI – LinkedIn

5.     YT – YouTube

6.     Y! – Yahoo!

7.     X ehk endine Twitter 

8.     WP – WordPress

(Sotsiaalmeedia) turundusega seotud akronüümid / lühendid

9.     Above the fold (ATF)

Veebiturunduses tähendab “Above the Fold” (ATF) veebilehe osa, mida näeb ilma kerimata kohe, kui leht avaneb. See termin pärineb trükimeedia ajastust, viidates ajalehe esikülje ülemisele poolele, mis on nähtav enne lehe murdmist või voltimist.

Veebidisainis ja turunduses on ATF oluline, kuna see on esimene asi, mida kasutaja näeb veebilehele sisenedes, mõjutades seeläbi nende esimest muljet ja otsust lehel viibida või sealt lahkuda. Seega on oluline paigutada kõige olulisem ja köitvam sisu ATF-ala sisse, et julgustada külastajat lehega lähemalt tutvuma.

10.Ad ränk

Reklaami asukoht otsingumootori tulemuste lehel teiste reklaamide suhtes ehk reklaami järjestus. Google Ads’is sõltub nt reklaami järjestus mitmest tegurist, sealhulgas sinu pakkumisest, oksjoni konkurentsist ja inimese otsingu kontekstist.

11.Affiliate marketing

Turundusstrateegia, milles ettevõte maksab inimestele ja lehtedele, kes toovad neile kliente. Näiteks kui Reisidiilid.ee lehel on otselink AirBaltic lehele lende broneerima minekuks. Kui  klient seejärel ostab lennupiletid, teenib Reisidiilid komisjonitasu.

12.AIDA (Attention, Interest, Desire, Action)

AIDA mudel on laialdaselt tunnustatud turundusstrateegia, mille peamised komponendid on:

 • Tähelepanu (Attention): See on turunduse esimene samm, mille eesmärk on tõsta teadlikkust või köita sihtgrupi tähelepanu. Sotsiaalmeedias võib see tähendada silmapaistva ja huvitava sisu loomist.
 • Huvi (Interest): Siin suunatakse fookus sellele, et tekitada inimestes huvi pakutava toote või teenuse vastu. See tähendab nende kaasamist ja uudishimu äratamist.
 • Soov (Desire): Järgmisena tuleb tekitada soov toote või teenuse järele. See saavutatakse läbi regulaarse suhtluse ja kvaliteetse sisuloome, mis rõhutab toote või teenuse unikaalsust ja väärtust. Mis on sinu toote/teenuse eripära, millega eristud konkurentidest?
 • Tegevus (Action): Viimane samm on julgustada sihtgruppi/persoonat astuma konkreetseid samme, näiteks ostu sooritama või teenusega liituma. See hõlmab tõhusate üleskutsete (call-to-action ehk CTA) kasutamist, et suunata inimesi soovitud tegevusele.

AIDA mudeli rakendamine sotsiaalmeedias on osa edukast turundusstrateegiast, mis aitab suurendada brändi tuntust ja soodustada müüki.

Aida mudel turunduses

13.AOV (Average Order Value)

Keskmine tellimuse väärtus, mis aitab mõõta, kui palju klient keskmiselt ostab.

14.API ( Application Programming Interface)

Rakendusliides. Tehnoloogiline vahend, mis võimaldab erinevatel rakendustel omavahel suhelda. Näiteks kui kasutad Google Mapsi marsruudi planeerimiseks, võib Uberi rakendus pakkuda transporti, kuna mõlemad rakendused suudavad omavahel “rääkida” tänu avatud API-le.

Maakeeli – kasutad Google Mapsi, et vaadata, kuidas jõuda Annelinnast Tartu Kaubamajani. Kui sul on telefoni installitud Uberi äpp pakub ta üheks liikumise viisiks ka Uberit, sest Google Maps ja Uber on võimelised üksteisega „suhtlema“, sest Uberil on avatud API ja Google saab seeläbi oma teenuses selle andmeid kasutada.

15.A/B Test

Kahe sarnase alternatiivi kõrvutamine, et välja selgitada, kumb tooks parema tulemuse. See meetod aitab kindlaks teha, milline kahest variandist (näiteks veebilehe kujundusest või reklaamisõnumist) on efektiivsem, toetudes reaalsetele kasutaja reaktsioonidele ja tegevustele.

Nt testid, kas kodulehel toimib paremini punane või roheline nupp. Ära jää usaldama oma kõhutunnet vaid summat pangaarvel 😊

16.Attribution

Klienditeekonna punktide tuvastamine, mis aitavad kaasa konversioonile (nimetatakse puutepunktideks). Kliendihankimine on sageli mitme kanaliga protsess. Sõltuvalt tootest või teenusest võib kuluda isegi kuid või aastaid, enne kui toode/teenus ära ostetakse.

Nt nähakse Facebooki reklaame, Google’i reklaame ja orgaanilisi Instagrami postitusi toote kohta. Võib-olla satub ka blogiartikli või YouTube’i video peale, mis viitab brändile. Või mainib sõber seda vestluses.

Milline neist viis müügini? Atributsiooni eesmärk ongi see välja selgitada.

17.BANT (Budget, Authority, Need, Timeline)

4 kriteeriumi, et hinnata ostja võimekust, mis loodi algselt IBM poolt.

 • B = Budget / eelarve: Kas ostjal on ostuks rahalisi võimalusi?
 • A = Authority / volitus: Kas ostjal on volitused ostuotsuse tegemiseks?
 • N = Need / vajadus: Kas ostjal on sinu müüdavat vaja?
 • T = Timeline / ajakava: Määrab elluviimise ajakava.

Seega mudel, mis aitab hinnata potentsiaalse ostja ostuvõimekust, võttes arvesse nende eelarvet, otsustusõigust, konkreetset vajadust toote või teenuse järele ja ajalist raamistikku.

18.Bcc (Blind carbon copy)

Pimekoopia – E-posti funktsioon, mis võimaldab saata koopiaid teatud saajatele nii, et peamised adressaadid ei näe neid saajaid.

19.Bottom of the Funnel (BoFu)

See on ostu viimane etapp, kus ostja on valmis ostu sooritama. See on ostuprotsessi kõige olulisem etapp. Seega võivad nad selles etapis teha selliseid toiminguid nagu demo taotlemine või müügiesindajalt parima hinna küsimine. (Vaata ka ToFu ja MiFu).

20.BR (Bounce Rate)

“Tagasilöögi määr” ehk inglise keeles “Bounce Rate” (lühend BR) on turunduse termin, mis viitab veebilehe külastajate protsendile, kes lahkuvad veebilehelt pärast ainult ühe lehe vaatamist. See tähendab, et kasutaja jõuab veebilehele ja lahkub sealt kohe, ilma et ta oleks teinud mingit tegevust, nagu näiteks teisele lehele liikumine, klikkimine jne. (Kuid arvestama peab ka Google omapära, mis ei tunne ära seda, kui viibid koduka ühel lehel kaua aega, kuid lahkud sealt ilma mujale klikkimast).

BR on oluline mõõdik, mis aitab sul hinnata veebilehe külastajate huvipakkuvust. Kõrge BR võib näidata, et veebileht ei vasta kasutajate ootustele või vajadustele ning et veebileht võib olla keeruline kasutada. Samuti võib kõrge BR tähendada, et veebileht on ebahuvitav või ebaoluline, mistõttu külastajad ei jää sellele pikemaks ajaks.

Kuid mitte alati – nt kõrge Bounce rate tellimuse kinnituse, kontaktivormi täitmise jms lehel on täiesti okei!

BR vähendamiseks on oluline pakkuda kasutajatele huvitavat, asjakohast ja kergesti kasutatavat sisu ning tagada veebilehe kiire laadimiskiirus. Samuti tuleks jälgida veebilehe navigeerimist ja kujundust, et muuta see võimalikult kasutajasõbralikuks. Vähemalt mõõdukas BR on tavaliselt normaalne, kuid kõrge BR võib viidata veebilehega seotud probleemidele, mida tuleks lahendada.

21.Buyer persona

Sinu ideaalse kliendi profiil. Tuntud ka kui kliendipersoona.

Ostupersoonad on detailsete profiilidega (väljamõeldud) inimesed, kellelt sa soovid, et nad sinult ostaksid. Need koosnevad kliendiuuringute kombinatsioonist ja väljamõeldise loomisest.

Levinud komponentide hulka kuuluvad demograafilised andmed (vanus, sugu, asukoht), ametinimetus, huvid, kulutamisharjumused ja psühhograafilised detailid nagu väärtused, väljakutsed ja eesmärgid. Paljud ettevõtted annavad isegi oma persoonadele nimesid: Minna CMO, Marie kõrvalt ettevõtja.

Persoonade personaliseerimine. Persona loomine. Vouchercodes Persona

Mõnel ettevõttel võib olla vaid üks persoona – näiteks B2G ettevõttel võib olla ainult üks klienditüüp, konkreetse valitsusasutuse ostujuht. Kuid tavaliselt on neid mitu, eriti kui erinevatel persoonadel on toote suhtes erinevad vajadused ja valmisolek maksta.

Näiteks terviseäpp võib segmenteerida persoonad kategooriatesse nagu “Töötav naine, kes keskendub stressi vähendamisele” ja “Kaugtöötaja, kes vajab kiireid kodus tehtavaid harjutusi”. Selline segmenteerimine aitab sul personaliseerida ja suunata oma sõnumit ja väljundit.

22.B2B (Business to Business)

B2B – ettevõtete vaheline turundus.

“B2B” ehk inglise keeles “Business to Business” (eesti keeles “ettevõttest ettevõttesse”) on turunduse ja müügi valdkonnas kasutatav termin, mis viitab ettevõtte suhtlusele teiste ettevõtetega. B2B müügi ja turunduse puhul müüb üks ettevõte tooteid või teenuseid teisele ettevõttele, mitte lõpptarbijale.

B2B turundus ja müük erinevad oluliselt B2C (Business to Consumer) turundusest ja müügist, kus ettevõtted müüvad tooteid või teenuseid otse tarbijatele. B2B turunduses ja müügis keskendutakse sageli suurematele tehingutele, pikematele müügitsüklitele ja keerukamatele müügiprotsessidele. B2B müüjad peavad tavaliselt pakkuma spetsialiseeritud ja kohandatud lahendusi vastavalt oma klientide vajadustele.

B2B müügi ja turunduse põhieesmärk on luua tugevaid suhteid teiste ettevõtetega, pakkudes kvaliteetseid tooteid ja teenuseid ning lahendades nende probleeme. Edukas B2B müük ja turundus võib aidata ettevõttel saada stabiilset tulu ja kasvatada oma klientide baasi.

23.B2C (Business to Consumer)

“B2C” ehk inglise keeles “Business to Consumer” (eesti keeles “ettevõttest tarbijale”) on turunduse ja müügi valdkonnas kasutatav termin, mis viitab ettevõtte suhtlusele tarbijate või lõppkasutajatega. B2C müügi ja turunduse puhul müüb ettevõte oma tooteid või teenuseid otse tarbijatele. Eesmärk on luua tugevaid suhteid tarbijatega, pakkudes kvaliteetseid tooteid ja teenuseid ning lahendades nende probleeme.

B2C turunduses ja müügis keskendutakse tavaliselt suurele hulgale tarbijatele, lühematele müügitsüklitele ja lihtsamatele müügiprotsessidele. B2C müüjad peavad tavaliselt pakkuma laia valikut tooteid, mis rahuldavad tarbijate erinevaid vajadusi.

24.CAC (Customer Acquisition Cost)

Keskmine kulu ühe kliendi hankimiseks. “CAC” ehk inglise keeles “Customer Acquisition Cost” (eesti keeles “kliendi hankimise maksumus”) on turunduse ja müügi valdkonnas kasutatav mõõdik, mis näitab summat, mida sa kulutad uue kliendi võitmiseks. See hõlmab kõiki kulusid, mis on seotud uue kliendi leidmise, meelitamise ja müügiga.

CAC on oluline mõõdik, kuna see aitab hinnata oma turundustegevuse tõhusust ning võrrelda kulusid kliendi eluea jooksul teenitava tulu (CLTV) või muude mõõdikutega. Kõrge CAC võib näidata, et ettevõte kulutab liiga palju uue kliendi saamiseks võrreldes kliendiga teenitud tuluga, mis võib tähendada probleeme ettevõtte pikaajalise jätkusuutlikkusega.

CAC arvutamiseks tuleb jagada kliendi omandamisega seotud kogukulud (nt turundus- ja müügikulud) uute klientide arvuga teatud ajavahemiku jooksul. Näiteks, kui ettevõte kulutas kuus turundusele ja müügile 5000 eurot ning sai selle ajaga 50 uut klienti, siis on CAC 100 eurot.

25.CAN-SPAM (Controlling the Assault of Non-Solicited Pornography And Marketing)

Müügikirjade ja –sõnumite sisu reguleeriv seadus. See seadus on põhjus, miks iga e-maili all peab olema listist lahkumise võimalus.

“CAN-SPAM” ehk inglise keeles “Controlling the Assault of Non-Solicited Pornography And Marketing” (eesti keeles “kontrollimine ei soovitud pornograafia ja turunduse ründe eest”) on Ameerika Ühendriikide föderaalseadus, mis kehtestab eeskirjad e-posti turunduse ja reklaami saatmise kohta. Seaduse eesmärk on piirata rämpsposti ja spämmi ning kaitsta tarbijaid soovimatu e-posti reklaami eest.

CAN-SPAM seadus kehtestab mitmeid nõudeid, mida peavad järgima kõik e-posti turunduse ja reklaami saatjad, sealhulgas ärilistel eesmärkidel saadetud e-kirjade selge ja täpne pealkiri, vähemalt üks lihtsasti kasutatav viis e-kirjade saatjaga ühenduse võtmiseks ja võimalus e-kirjade saamisest loobuda. Seadus nõuab ka, et e-posti turundussõnumites oleks selgelt märgitud, et tegemist on reklaamiga, ning et saatja füüsiline aadress oleks lisatud e-kirja sisusse või jalusesse.

26.CC (Carbon Copy)

“CC” ehk inglise keeles “Carbon Copy” (eesti keeles “süsinikkoopia”) on e-posti sõnumite saatmise funktsioon, mis võimaldab sõnumi saajatele saata koopiaid sõnumist ilma, et peaksite vastuvõtjatele sellest eraldi teatama. CC kasutamise eesmärk võib olla jagada teavet või muuta teised osapooled sõnumi teemast teadlikuks. Kui sõnum on saadetud, saavad kõik lisatud saajad näha, kes veel sõnumi saamiseks lisati.

CC võib olla kasulik töökohal, kus on vaja jagada teavet või saata koopiaid sõnumitest inimestele, kes ei pruugi olla otseselt seotud sõnumi sisuga, kuid võivad olla huvitatud teabest. Samuti võib see aidata säilitada ülevaadet sõnumite saatmisest ja vastuvõtmisest ning tagada, et kõik vajalikud osapooled on informeeritud.

27.CMGR (Community Manager)

“CMGR” ehk inglise keeles “Community Manager” (eesti keeles “kogukonna haldur”) on isik või meeskond, kes vastutab sotsiaalmeedia kogukonna haldamise ja juhtimise eest. CMGR-i ülesandeks on luua, hoida ja suhelda sotsiaalmeediakogukonnaga, et edendada brändi tuntust ja lojaalsust.

CMGR-i tööülesannete hulka kuuluvad sageli kogukonnaga suhtlemine, sisu loomine ja jagamine, kampaaniate ja võistluste korraldamine, küsimuste ja kaebuste lahendamine, positiivsete suhete loomine ja säilitamine kogukonnaga ning brändi maine jälgimine.

CMGR võib olla erinevates töövaldkondades, nagu näiteks turundus, PR, klienditeenindus või sotsiaalmeedia. Selle töö eesmärk on tõsta brändi teadlikkust, hoida klientidega pidevat suhtlust ja tagada positiivne brändi maine.

28.CMS (Content Management System)

Sisuhaldussüsteem (CMS) on tarkvaraplatvorm, mis võimaldab hõlpsasti hallata ja avaldada sisu veebis. Olles turunduses asendamatu tööriist, võimaldab CMS luua, muuta ja hallata veebilehte ilma, et peaksid olema süvitsi programmeerimiskeelte tundja. See annab paindlikkuse hallata sisu dünaamiliselt ja optimeerida seda SEO jaoks, tagades seeläbi suurema nähtavuse otsingumootorites.

Kasutades CMS-i, saab keskenduda loovale sisuloomele ja strateegilisele turundusele, tehes oma veebilehe kasutajakogemuse sujuvaks ja meeldejäävaks. Ehk siis lihtsustatult nt koduleht (WordPress, Joomla, Drupal jt).

29.Content marketing

Minu lemmik – sisuturundus! Sisu turundamine on sisu loomine ja kasutamine ettevõtte kasvatamiseks. Kuigi sageli mõeldakse selle all blogimist, hõlmab sisu turundamine palju erinevaid sisuvorminguid:

 • E-raamatud
 • Videod
 • Uudiskirjad
 • Podcast’id
 • Infograafikud
 • jpm
Sisuturunduse liigid. digipims

Eesmärk on pakkuda väärtuslikku teavet, kes seda leida soovivad. Erinevalt inimeste igapäevaelu segavatest reklaamidest, mida nad ei ole tellinud, integreerub sisu turundamine nende ellu, pakkudes teavet, mida nad otsivad või millest nad on huvitatud.

Sisu turundamist kasutatakse kogu turunduslehtris. Muuhulgas aitab see tõsta bränditeadlikkust, hankida kliente ja pakub tuge müügile.

30.Contextual Marketing

Kontekstuaalne turundus on strateegia, mis keskendub reklaamide ja sisu esitamisele kasutajatele nende hetkeliste veebikäitumiste ja -eelistuste põhjal. See tähendab, et sisu või reklaami näidatakse siis, kui see on kõige asjakohasem ja tõenäolisemalt vastab kasutaja vajadustele või huvidest lähtuvalt.

Niimoodi suurendab kontekstuaalne turundus sisu relevantsust, parandab kasutajakogemust ja tõstab konversioonimäärasid, pakkudes sisu, mis resoneerub tarbijaga just õigel ajal ja õiges kohas.

31.Conversion

Soovitud tegevuse sooritamine. Konversioon ei tähenda tingimata müüki (kuigi võib ka tähendada). See võib olla ükskõik milline tegevus, mida soovid, et tehakse:

 • Lingil klõpsamine
 • Vormi täitmine maandumislehel
 • Sisu allalaadimine
 • Üritusele registreerumine
 • Toote/teenuse ostmine

Konversioonid võivad olla kiired (rakenduste allalaadimised) või aeglased (B2B müügid).

32.Conversion tracking

Konversioonide jälgimise protsess kasutades analüütikavahendeid ja reklaamikanalite piksleid.

Konversioonide jälgimine kehtib turunduskanalite üle, nagu koduleht, reklaamid ja e-posti turundus. Selle eesmärk on selgitada atributsiooni. Konversioonide jälgimine võimaldab sul teha teadlikke otsuseid oma turundustegevuste kohta. Näiteks aitab see:

 • Näidata, kus inimesed sinu lehtris katkestavad.
 • Määrata, kas sinu tasulised pingutused on kasumlikud või mitte.
 • Optimeerida reklaame, paljastades, millised neist viivad konversioonideni – ja millised mitte.

Reklaamide näitena, kui sa käitad mis tahes tüüpi digitaalset reklaami, pead teadma, kas keegi, kes näeb reklaami (või klõpsab sellel), ostab tegelikult sinu lehel. Või paigaldab rakenduse. Või vähemalt veedab aega maandumislehel. Muidu ei saa te teada, kas reklaam toimib.

Iga sellist sammu – maandumislehe külastus, rakenduse paigaldamine, ost jne – tuleb jälgida. Sündmused, mis viivad otse kasutajateni või tulu teenimiseni, nimetatakse konversioonisündmusteks.

33.Conversational Marketing

Vestluslik turundus on kaasahaarav lähenemine, mis võimaldab ettevõtetel suhelda klientidega reaalajas ja personaalselt. See hõlmab vestlusrobotite, reaalajas vestluste ja häälassistentide kasutamist, et pakkuda personaliseeritud kogemust igas klienditeekonna etapis.

Vestlusliku turunduse abil saavad brändid tõsta klientide kaasatust, parandada klienditeenindust ja suurendada konversioonimäärasid, pakkudes õigel ajal asjakohast teavet ja toetust.

34.Cost of Goods Sold (COGS)

Kõik kulud, mis on seotud toote või teenuse tootmisega, sealhulgas materjalid, üldkulud ja tööjõukulud.

Müüdud kaupade maksumuse (COGS) arvutamiseks liidetakse kõik kulud, mis on seotud toote/teenuse loomisega, samuti kulud, mis on vajalikud ka juba olemasolevate klientide toetamiseks (näiteks tööriistad, palgad, klienditoe meeskonnad).

35.CPC, PPC (Cost Per Click, Pay Per Click)

Tihti kasutatakse ühe mõistena ja tähenduses, et mis maksab ühe kliki hind. Kui juuksekarva aga lõhki hakata ajama siis tegelikult on neil vahe sees. Üldistatuna öeldes CPC peegeldab seda reaalset summat, mida sa iga kliki eest maksad oma PPC turunduskampaanias.

CPC vs PPC

Pikemalt aga CPC (Cost Per Click) ja PPC (Pay Per Click) on digitaalse reklaami mudelid, kus reklaamijad maksavad iga kord, kui kasutaja nende reklaamil klikib. CPC näitab reaalset summat, mida iga kliki eest tasutakse, samas kui PPC on laiem mõiste, mis viitab klikipõhisele maksumudelile. Need strateegiad võimaldavad sihtida reklaame täpselt ja optimeerida turunduseelarvet, suunates reklaamid sihtgrupile, kes on kõige tõenäolisemalt huvitatud toodetest või teenustest.

CPC ja PPC erinevus seisneb selles, et CPC (Cost Per Click) on konkreetne summa, mida reklaamija maksab iga reklaamil tehtud kliki eest. Näiteks, kui reklaamikampaania CPC on 0,10 eurot kliki kohta ja reklaamil klikitakse 100 korda, siis reklaamija maksab kokku 10 eurot. PPC (Pay Per Click) seevastu viitab maksestruktuurile, kus reklaamijad maksavad kliki eest, kuid ei pruugi viidata konkreetsele maksumusele kliki kohta, vaid üldisele maksumudelile.

36.CPA (Cost Per Action)

Keskmine summa, mis tuleb maksta reklaami konversiooni eest. Näiteks kui saad reklaamilt kaks konversiooni, ühe hinnaga 5 eurot ja teise hinnaga 10 eurot, siis on nende konversioonide keskmine CPA 7,5 eurot.

37.CPL (Cost Per Lead)

CPL (Cost Per Lead) tähistab kulu, mis on seotud potentsiaalse kliendi andmete hankimisega. See mõõdik on eriti oluline digitaalse turunduse ja e-kaubanduse valdkonnas, kus ettevõtted investeerivad reklaamikampaaniatesse, et genereerida kontaktandmeid või päringuid toodete ja teenuste kohta.

CPL võimaldab mõõta, kui kulutõhusalt suudetakse genereerida uusi juhtlõngu või huvilisi, olles seega oluline näitaja turunduse efektiivsuse hindamisel. Nt annab liitub uudiskirjaga, teeb kliendikonto, hinnapäringu vms.

CPM, CPC, CPA, CPL Relevant Interactions

38.CPM (Cost Per Mille/Thousand)

CPM (Cost Per Mille/Thousand) eesti keeles on “kulu tuhande kuvamise kohta” või lihtsamalt “tuhande kuvamise hind”. Reklaami hind arvutatakse tuhande vaatamise või kuvamise põhjal.

See tähendab, et reklaamikampaania maksumus sõltub sellest, kui palju inimesi näeb või neile reklaami kuvatakse, mitte sellest, kui palju inimesi klõpsab või sellele reageerib. CPM on sageli kasutatav mõõdik veebireklaamis, eriti bännerreklaamides.

39.CPO (Cost Per Order)

CPO ehk kulupõhine tellimuse hind (Cost Per Order) on turundusmõõdik, mis mõõdab reklaami- või turunduskampaania efektiivsust, arvestades kulutusi, mis on vajalikud ühe tellimuse või müügi tegemiseks. See on eriti oluline e-kaubanduse ettevõtetele, kes soovivad hinnata reklaami- või turunduskampaaniate efektiivsust ja kulusid.

Kui ettevõte näiteks kulutab reklaamikampaania käigus 500 eurot ja selle käigus tehti 10 tellimust, siis on CPO 50 eurot. CPO-d kasutatakse tihti koos teiste turundusmõõdikutega, näiteks CPA (Cost Per Acquisition) või ROAS (Return on Ad Spend), et hinnata erinevaid aspekte ettevõtte turunduskampaaniate tulemuslikkusest.

40.CPS (Cost Per Sale)

CPS (Cost Per Sale) viitab kulule, mis tekib iga müügi sooritamiseks. See näitaja on keskne mõõdik turunduses, aidates hinnata reklaamikampaaniate otsest mõju müüginumbritele.

CPS aitab ettevõtetel mõista, kui palju nad peavad investeerima, et saavutada üks müük, võimaldades seeläbi optimeerida turunduseelarvet ja suunata ressursid kõige tõhusamatesse kanalitesse.

41.CR (Conversion Rate)

CR (Conversion Rate) eesti keeles tähendab “konversioonimäär”. See on protsentuaalne suhe veebilehe külastuste ja soovitud tegevuste, näiteks ostude, registreerimiste, allalaadimiste või muude eesmärkide vahel.

Konversioonimäär arvutatakse jagades soovitud tegevuste arvu veebilehe külastuste arvuga ning see aitab mõista, kui efektiivne on veebilehe disain ja turundustegevused ning kui hästi need külastajatele meeldivad. Kõrgem konversioonimäär tähendab, et suurem osa külastajatest teeb soovitud tegevuse ning see aitab kaasa ettevõtte eesmärkide saavutamisele.

Nt kui külastaja käis su lehel 3 korda ja tegi selle aja jooksul 2 ostu siis on su CR 66%. (2 jagatud 3-ga).

42.CRO (Conversion Rate Optimization)

CRO (Conversion Rate Optimization) on protsess, mille eesmärk on suurendada protsenti külastajatest, kes sooritavad veebilehel soovitud tegevuse, nagu ostu või registreerumise. See hõlmab veebilehe elementide, nagu disaini, sisu ja kasutajakogemuse, pidevat testimist ja parandamist. Eesmärk on muuta veebileht võimalikult efektiivseks konversioonide genereerimisel, suurendades sellega ettevõtte tulu ilma lisakülastajaid meelitamata.

43.Cross-sell

Seotud või täiendavate toodete müümine. Ka ristmüük.

Ristmüük võib olla väga tõhus meetod müügi suurendamiseks, kuna sihid olemasolevaid või huvitatuid kliente, kes on ostu sooritamise lähedal ja näeb soetatava toote/teenusega kokku sobivaid tooteid/teenuseid.

upselling-vs-cross-selling Zapier

44.CSG Google Search Console

Google Search Console (varem tuntud kui Google Webmaster Tools) on tasuta veebipõhine tööriistakomplekt, mida Google pakub veebisaitide omanikele ja turundajatele. See aitab neil jälgida oma veebisaitide jõudlust otsingumootorites, tuvastada ja lahendada lehe probleeme ning saada kasulikke andmeid selle kohta, kuidas kasutajad nende saite leiavad ja nendega suhtlevad.

Siin on mõned peamised asjad, mida saate Google Search Console’i abil teha:

 • Kontrollida, kas Google saab veebisaiti indekseerida ja esitada.
 • Tuvastada ja lahendada kodulehe vead, mis võivad mõjutada otsingukohajärjestust.
 • Vaadata, millised otsingupäringud toovad kasutajaid kodulehele.
 • Analüüsida, millised lehed veebilehel toimivad hästi ja millised mitte.
 • Saada teateid veebisaidi probleemide kohta, näiteks turvaohualased küsimused.

Google Search Console on väärtuslik tööriist igaühele, kes soovib oma kodulehe otsingumootorite nähtavust ja jõudlust parandada.

45.CTA (Call To Action)

CTA – minu lemmik! 🙂 CTA ehk Call to Action võiks eesti keeles seda nimetada “kutseks tegutsema”. See on turundusväljend, mis viitab konkreetsele juhistele või tegevustele asuvale nupule, mis julgustab külastajat sooritama soovitud tegevust, nagu ostu sooritamine, kontaktivormi täitmine või uudiskirjaga liitumine.

See võib olla nii sõnaline, visuaalne kui tekstiline. Eesmärk on kliendile selgeks teha, mida ta järgmisena tegema peab (ostma, broneerima, edasi vaatama, lugema, osalema jne).

46.CTR (Click-Through Rate)

CTR (Click-Through Rate) näitab reklaamile klikkinud inimeste protsenti kõigist reklaami näinutest. See mõõdik aitab mõõta reklaamikampaania efektiivsust, näidates, kui hästi reklaam suudab köita sihtrühma tähelepanu ja julgustada neid veebilehele minema.

CTR-i arvutamisel jagatakse klikkide arv reklaami kuvamiste arvuga, misjärel korrutatakse tulemus sajaga, et saada protsent. Kõrge CTR näitab, et reklaam on asjakohane ja köitva disainiga, mis omakorda suurendab veebilehe liiklust.

Seega valem: klikid ÷ näitamised = CTR. Näiteks kui reklaamil klikiti 5 korda ja seda näidati 100 korda, on CTR 5%.

47.Customer data

Individuaalsete klientidega seotud teave, nagu kasutajakäitumine, demograafilised andmed ja isiklikud üksikasjad. Kliendiandmed jagunevad kolmeks peamiseks tüübiks, olenevalt sellest, kuidas teave on saadud:

 • Esimese osapoole andmed: andmed, mida kliendid on ettevõttele otseselt andnud. Näited: vormi esitamisel jagatud kontaktandmed, küsitluse või intervjuu käigus antud tagasiside.
 • Teise osapoole andmed: andmed, mis on saadud teiselt allikalt, mille jaoks see teave on esimese osapoole andmed.
 • Kolmanda osapoole andmed: andmed, mida andmete koguja on ostnud, kogunud ja müünud. Koguja ei suhtle klientidega.

Kliendiandmed on kriitiline ettevõtte vara. See võimaldab sul kliendikogemust isikupärastada, mis viib kaasamise ja kasvuni. Kuid see on ka äärmiselt tundlik teema – üks, mida tuleks alati läheneda läbipaistvalt, lugupidavalt ja privaatsusseadustest kinni pidades.

48.CX (Customer Experience)

CX ehk kliendikogemus (Customer Experience) on kliendi tajutavate muljete kogum, mis tekib kõigi tema kokkupuudete käigus brändi, toote või teenusega. Kliendikogemuse hulka kuulub kõik alates toote või teenuse esimesest kokkupuutest kuni kasutamise ja järelteeninduseni välja.

Hea kliendikogemus on oluline, sest see aitab kliendil otsustada, kas ta soovib toodet või teenust uuesti kasutada ning kas soovitada seda teistele.

49.DNS (Domain Name Server)

DNS (Domain Name System) on kriitilise tähtsusega interneti infrastruktuuri komponent, mis muudab meeldejäävad domeeninimed masinatele loetavateks IP-aadressideks, võimaldades seeläbi internetikasutajatel leida veebisaite ja saata e-kirju.

See süsteem tagab, et sa ei pea meeles pidama keerukaid numbrilisi aadresse, et pääseda ligi veebilehtedele, tehes interneti kasutamise palju kasutajasõbralikumaks. Domeeninimede süsteemi efektiivsus ja usaldusväärsus on fundamentaalne interneti sujuvaks toimimiseks, hõlbustades juurdepääsu veebiressurssidele.

50.Drip marketing

Eelnevalt kirjutatud sõnumite automaatne jaotamine.

Drip marketing sõnumid võivad olla e-kirjad, rakendusesisesed sõnumid, tekstisõnumid või nende kombinatsioon.

Sinu drip marketing kommunikatsiooni sisu sõltub sinu eesmärgist. Mõned levinud eesmärgid on:

 • Muuta freemiumi/prooviversiooni kasutajad klientideks
 • Muuta uued kliendid aktiveeritud/säilitatud kasutajateks
 • Julgustada kasutajaid soovitama sinu toodet teistele

On tavaline, et drip marketingi esimene sõnum käivitub tegevusest (nt klient registreerub tasuta prooviperioodiks, seejärel saab tervituse-kirja). Järgnevad sõnumid toimetatakse vastavalt ajakavale – teine e-kiri võib minna välja mitu päeva hiljem.

51.Earned Media

Earned Media ehk nö. teenitud meedia viitab brändiga seotud teabele ja materjalidele, mida jagatakse tasuta, erinevalt otse ostetud reklaamipinnast. See hõlmab ajakirjanike kirjutisi, sotsiaalmeedia jagamisi ja muud vabatahtlikku sisu levitamist, mis tõstab brändi usaldusväärsust ja tuntust.

Teenitud meedia on eriti väärtuslik, kuna see peegeldab positiivset tagasisidet ja kogukonna tunnustust, kuid selle saavutamine nõuab aega ja pühendumist kvaliteetse sisu loomisele. Teenitud meedia on sageli usaldusväärsem kui makstud reklaamid ning aitab kaasa brändi tuntuse kasvule ja positiivse maine loomisele. Teenitud meedia saamine nõuab aga tavaliselt aega ja vaeva, et luua väärtuslikku sisu, mis meelitaks ajakirjanike ja sotsiaalmeedia kasutajate tähelepanu.

earned media, paid media, shared media, owned media

52.EPC (Earnings Per Click)

EPC on affiliate turunduses kasutatav mõõdik, mis näitab, kui palju tulu teenitakse iga reklaamil tehtud klõpsu kohta. See aitab mõõta reklaamikampaania tõhusust, arvutades keskmise tulu, mis saadakse 100 klõpsu pealt.

53.EPM (Earnings Per Thousand)

EPM näitab, kui palju tulu teenitakse iga 1000 reklaamivaatamise kohta. See mõõdik on eriti oluline veebilehtede jaoks, mis teenivad tulu reklaamide näitamisest, aidates hinnata reklaamipinna väärtust.

54.ESP (Email Service Provider)

ESP (Email Service Provider) on platvorm, mis võimaldab ettevõtetel hallata oma e-posti turunduskampaaniaid, pakkudes tööriistu meililistide kasvatamiseks, kohandatud e-kirjade saatmiseks ja kampaania tulemuste analüüsimiseks.

Loe siit ka rohkemaid meiliturunduse termineid!

55.Exit rate

Väljumismäär. Protsent inimestest, kes lahkuvad veebilehelt pärast konkreetse lehe külastamist.

Erinevus väljumismäära ja põrkemäära (bounch rate) vahel:

 • Väljumismäär mõõdab protsenti veebilehe külastajatest, kelle jaoks oli leht viimane, mida nad külastasid.
 • Põrkemäär mõõdab protsenti inimestest, kes lahkuvad esimeselt lehelt, mida nad külastavad.

Kõrge väljumismäär teatud lehtedel (nagu ostukorvi leht) võib viidata sealsetele puudustele, nagu optimeerimata disain, tekst või funktsionaalsus. Kuid kõrge väljumismäär tellimuse kinnituse lehel samas pole probleem – tarbijad on selles punktis juba ostuprotsessi lõpetanud.

56.FAQ (Frequently Asked Questions)

Sageli küsitud küsimused (inglise keeles Frequently Asked Questions või lühendina FAQ) on kogumik vastuseid korduvatele küsimustele. Eesti keeles kasutatakse selleks lühendit KKK (Korduma Kippuvad Küsimused).

57.Freemium

Kliendi hankimise strateegia, kus piiratud versioon teenusest pakutakse tasuta. Teatud hetkel – näiteks kui nad soovivad kasutada premium funktsioone – võib freemiumi väljavaade muutuda tasuliseks kasutajaks.

Levinud väärarusaam on, et freemium on ärimudel. Tegelikult on see viis klientide hankimiseks, mitte neilt raha saamiseks.

Nii freemium kui ka tasuta prooviperioodid on tootejuhitud kasvu taktikad klientide hankimiseks. Need aitavad konversiooni parandada, vähendades registreerumise tõrkeid ja võimaldades kasutajatel kiiremini kogeda toote väärtust.

58.FTP (File Transfer Protocol)

FTP (File Transfer Protocol) ehk failide edastusprotokoll on protokoll, mida kasutatakse failide edastamiseks arvutivõrkudes. Selle abil saab faile ühelt arvutilt teisele üle kanda.

Failide edastamiseks kasutatakse tavaliselt spetsiaalset FTP-klientprogrammi, mis võimaldab kasutajal ühendada FTP-serveriga ja faile üles laadida või alla laadida.

59.Funnel

Lehter. Etapid, mida inimene läbib teel kliendiks saamiseni. Tuntud ka kui konversioonilehter, müügilehter või turunduslehter.

Selle kohta on palju variatsioone, kuid üldiselt näeb lehter välja selline: Huvitatu saab tootest teadlikuks → hakkab selles huvituma → kaalub seda → näitab võimalikku ostukavatsust → hindab seda → teeb ostu.

 • Turundustegevused, mis on seotud lehtri varasemate etappidega, nimetatakse lehtri ülaosaks (TOFU). Sisuturundus, reklaamid bränditeadlikkuse tõstmiseks ja külmkontaktid on kõik lehtri ülaosa.
 • Tegevused ja elemendid, mis on lähemal ostupunktile, kuuluvad lehtri alumisse ossa (BOFU). Näiteks e-kaubanduse kassalehed on BOFU.

On oluline märkida, et lehter pole tegelikult lineaarne. Inimesed sisenevad sageli erinevatel etappidel, liiguvad tagasi ja jätavad etappe vahele. Samuti eristatakse tihtipeale müügilehtrit ja turunduslehtrit.

Turunduslehtrid

60.GA (Google Analytics)

Google Analytics on tasuta tööriist, mida pakub Google, ja see võimaldab sul jälgida ja analüüsida oma kodulehe liiklust. GA abil saavad kasutajad mõista, kuidas külastajad nende lehte kasutavad, millist sisu nad eelistavad ja kuidas nad kodulehele jõuavad.

See annab üksikasjalikku teavet kasutajate käitumise kohta, aidates optimeerida veebilehe sisu ja turundusstrateegiaid, et parandada kasutajakogemust ja suurendada konversioonimäärasid.

61.GDPR

GDPR (General Data Protection Regulation) on Euroopa Liidu määrus, mis käsitleb isikuandmete kaitset ja privaatsust kõigis Euroopa Liidu ja Euroopa Majanduspiirkonna riikides. See annab üksikisikutele suurema kontrolli oma isikuandmete üle ja määratleb, kuidas ettevõtted võivad isikuandmeid koguda, töödelda ja säilitada.

GDPR nõuab, et organisatsioonid kaitseksid isikuandmete privaatsust ja tagaksid andmete turvalisuse, samuti peavad nad saama üksikisikute nõusoleku enne nende andmete töötlemist. See jõustus 25. mail 2018.

Loe GDPR kohta siit!

62.GDN (Google Display Network)

Google Display Network (GDN) on Google Adsi teenus, mis võimaldab reklaamijatel oma reklaame kuvada suurel hulgal veebilehtedel ja mobiilirakendustes, mis on partnerid Google’iga.

Google Display Network (GDN) võimaldab reklaamide kuvamist mitmesugustel reklaamivormingutel, sealhulgas piltidel, videotel ja tekstil ning neid saab suunata erinevatele sihtgruppidele, kasutades mitmesuguseid sihtimisvõimalusi, sealhulgas asukoha, huvide ja demograafiliste andmete põhjal.

Google’i reklaamvõrgustiku kuuluvad veebilehed (YouTube, Gmail ja mitmeid miljoneid teisi lehti), kus kuvatakse Google Ads reklaame.

63.Growth hacking / Growth marketing

Kasvu häkkimine, kasvuturundus. Süstemaatiline ärikasvu otsimine. Kasvu häkkimist mõistetakse tihti valesti. Arvatakse, et see on lihtne viis süsteemi ära kasutada ja kasvu “häkkida”. Kasuta mõnda otseteed ja suurenda oma kasvu üleöö kümnekordselt.

Mis see tegelikult on: distsipliin, mis rakendab eksperimenteerimist ja optimeerimist pidevaks kasvuks.

64.Heatmap

Visuaalne esitus sellest, kuidas kasutaja veebilehel käitub. Nt Hotjar võib näidata, kuhu kasutajad sinu lehel klõpsasid, kui kaugele nad alla kerisid või kuhu nad hiire liigutasid.

See teave võib olla väga kasulik kindlaks tegemaks, millised lehe osad köitsid enim ja kõige vähem tähelepanu. Ja see omakorda võib informeerida otsuseid selle kohta, mida testida või muuta oma maandumislehtedel.

65.HTML (Hypertext Markup Language)

HTML ehk hüpertekstimärgistuskeel on veebilehtede loomise alus, mis võimaldab kujundada lehe struktuuri ja sisu. See keel kasutab märksõnu ehk tääge, et määratleda teksti, pilte, linke ja muid elemente.

HTML kombineeritakse sageli CSS-i ja JavaScriptiga, et lisada lehtedele stiili ja interaktiivsust. HTML on igale veebiarendajale hädavajalik oskus, mis aitab luua struktureeritud ja ligipääsetavaid veebilehti.

66.IBL (Inbound Link)

Inbound Link ehk sisenev link on hyperlink teiselt veebilehelt, mis suunab kasutaja sinu veebilehele. See on SEO-s oluline, kuna otsingumootorid kasutavad neid sinu lehe kvaliteedi hindamiseks. Kvaliteetsed lingid autoriteetsetelt lehtedelt suurendavad sinu veebilehe nähtavust otsingutulemustes. Mitte kõik lingid pole võrdsed; otsingumootorid hindavad viitava lehe autoriteeti ja seotust.

Otsingumootorid tajuvad sisenevaid linke hääletusena sinu veebilehe kasuks – mida rohkem kvaliteetseid ja autoriteetseid veebilehti sinu lehele viitavad, seda suurem on tõenäosus, et sinu veebileht saab paremaid positsioone otsingumootori tulemuste lehel.

Kuid oluline on märkida, et mitte kõik sisenevad lingid pole võrdsed – otsingumootorid hindavad ka viitava lehe autoriteeti, kvaliteeti ja teemaga seotust. Näiteks kui sinu veebileht on seotud tervisliku eluviisiga ning suur ja autoriteetne terviseleht viitab sinu lehele, siis see annab sinu veebilehele suurema kaalu kui väike ja tundmatu autoriteet.

Sisemiste ja väliste linkide olulisus
Sisemiste ja väliste linkide olulisus

67.Inbound marketing

Turundus, mis toob potentsiaalsed kliendid sinu juurde.

Traditsioonilise müügipöördumise korral lähed sina kliente otsima. Sissetuleva turunduse korral leiavad kliendid sind. See juhtub tavaliselt seetõttu, et oled loonud väärtuslikku sisu, mis tõmbab nende tähelepanu – ja seejärel tõmbab nad sinu brändi juurde.

Sissetuleva turunduse kanalite näideteks on sisuturundus ja SEO.

68.IO (Insertion Order)

Insertion Order on ingliskeelne termin, mis tähistab reklaamikorralduse dokumenti, milles on kokku lepitud, milliseid reklaame millal ja millistel reklaamipindadel kuvatakse ning millised on selle eest maksmise tingimused. Dokumendi allkirjastavad tavaliselt reklaami ostja ja müüja.

Selline dokument on oluline, kuna selles lepitakse kokku kõik reklaami kuvamisega seotud üksikasjad, sh reklaamipinnad, kuvamise ajakava, maksumus, tingimused jms. See aitab tagada, et reklaamikampaania kulgeb sujuvalt ja vastavalt kokkulepitud tingimustele ning et kõik osapooled saavad aru oma vastutusest ja ootustest.

Kasutatakse sagedamini TV ja printreklaami korral. Tavaliselt sisaldab eetris oleku aega, reklaami kuvamise kordi jms.

69.IP Address (Internet Protocol Address)

IP-aadress (Internet Protocol Address) on numbriline identifikaator, mis on määratud igale arvutivõrgus olevale seadmele, et see saaks suhelda teiste seadmetega internetis. IP-aadress võimaldab teistel seadmetel teada saada, kust päringud või vastused pärit on ning kuhu need saata.

IP-aadress koosneb neljast numbrist, mis on eraldatud punktidega, näiteks 192.168.0.1. Iga numbriline osa võib olla vahemikus 0 kuni 255.

70.ISP (Internet service provider)

ISP ehk internetiteenuse pakkuja on ettevõte või organisatsioon, mis pakub internetiühendust ja sellega seotud teenuseid, nagu näiteks e-posti ja veebimajutust. ISP-d võivad pakkuda erinevaid internetiühenduse tüüpe, nagu näiteks DSL, kaabelmodem või optiline ühendus.

ISP-d võivad olla riiklikud, piirkondlikud või rahvusvahelised ettevõtted ning nende teenused ja hinnad võivad varieeruda sõltuvalt piirkonnast ja pakutavatest teenustest.

71.Jobs-to-be-done framework (JTBD)

Jobs-to-be-done raamistik (JTBD)

Metoodika toote ainulaadse väärtuse määratlemiseks seoses klientide vajadustega. JTBD raamistiku kohaselt peaksid ettevõtted küsima nö: „Millist tööd inimesed minu toodet palkavad tegema?“ See on kliendikeskne lähenemine, kus ettevõtted kujundavad tooteid kasutajate tegelike vajaduste, soovide ja huvide ümber.

Näiteks Zoom: Kliendid „palkavad“ Zoomi, et ühendada kaugkontakte virtuaalselt.

Ehk siis millised probleemid inimestel tekivad ja milleks nad tooteid „palkavad“? Milline töö on vaja ära teha, mille jaoks head tooted puuduvad? Turuletoomise järgselt aitab see täpsustada, kus ja kuidas toode pakub kõige suuremat väärtust.

72.Keyword Research

Keyword research ehk võtmesõna uuring tähendab protsessi, kus otsitakse ja analüüsitakse erinevaid otsingupäringuid, mida kasutajad teevad otsingumootorites, nagu näiteks Google, et leida õigeid ja asjakohaseid võtmesõnu, mida oma veebilehel kasutada.

Eesmärk on leida selliseid sõnu, mis aitavad parandada veebilehe nähtavust otsingumootorites ja suurendada liiklust sellele.

Võtmesõna uuring hõlmab erinevaid meetodeid ja tööriistu, nagu näiteks otsingumootori auto-soovitused, võtmesõna planeerija tööriistad, konkurentide analüüs jne. Kui õiged võtmesõnad on välja valitud, siis neid kasutatakse veebilehe sisus, meta andmetes ja muudes asjakohastes kohtades, et aidata otsingumootoritel mõista veebilehe sisu ja seeläbi parandada selle järjestust otsingutulemustes.

73.KPI (Key Performance Indicator)

KPI ehk peamised tulemusnäitajad (Key Performance Indicator) on mõõdikud, mis aitavad hinnata organisatsiooni, projekti või kampaania edu. KPI-sid kasutatakse sageli ettevõtte eesmärkide seadmiseks ja nende saavutamise jälgimiseks ning need aitavad mõista, kas tehtud töö on olnud tulemuslik ja kas eesmärgid on täidetud.

Näiteks võib KPI olla müügitulu, klienditeeninduse kvaliteet või tööviljakus. KPI-de jälgimine võimaldab ettevõttel hinnata oma tulemuslikkust ja teha vajadusel muudatusi, et parandada oma tegevust ja tulemusi. Loe ka siit, milliseid KPI-sid jälgida.

74.Landing page

Veebileht, millele keegi jõuab kampaaniaga suheldes.

Maandumislehed on tihti koht, kuhu reklaamid viivad: keegi näeb veebireklaami → klõpsab sellel → jõuab maandumislehele. E-kirja CTA-d ja soovituslingid peaksid samuti maandumislehtedele viima.

Maandumislehti saab ja peaks kohandama spetsiifilistele sihtrühmadele ja sellele, kust nad tulevad (desktop, telefon jms)

75.Lead generation

Kliendi hankimine, protsess, millega meelitatakse potentsiaalseid kliente ettevõttele lähemale.

Kliendi hankimine võib olla kas sissetulev (inbound) või väljaminev (outbound) ning see võib pärineda sinu turundus- või müügipüüdlustest või su tootest endast.

Turunduskvalifitseeritud juht (MQL): juht, kes on suhelnud su turundustegevustega (nt lugenud blogiartiklit, vaadanud veebiseminari).

76.Lookalike audience

Sarnase publiku loomine. Publik, kellel on sarnased huvid ja käitumismustrid sinu olemasolevate klientidega.

Esimesena võeti see kasutusele ehk Facebookis. See võimaldab sul suunata reklaame inimestele, kes on sarnased sinu olemasolevate klientidega.

Saad neid luua platvormi kaasatuse põhjal (nt sinu Facebooki ettevõtte lehe fännid) või veebilehe/rakenduse liikluse alusel. Samuti meililist.

77.LPO (Landing Page Optimization)

LPO ehk maandumislehe optimeerimine on protsess, mille käigus parandatakse veebilehe maandumislehte selleks, et suurendada konversioonimäärasid ja saavutada soovitud eesmärke, nagu müük, leadide kogumine või uudiskirjaga liitumine.

LPO hõlmab erinevate elementide optimeerimist, sealhulgas kujundust, kopeerimist, ülesehitust, navigatsiooni ja väljakutseid (call-to-action), et luua kasutajale atraktiivne ja efektiivne maandumisleht.

78.LTV (Lifetime Value)

LTV ehk eluaegne väärtus on turunduse mõõdik, mis kirjeldab kliendi väärtust ettevõttele tema ostude kogukestvuse jooksul. Selle mõõdiku arvutamisel võetakse arvesse klientide keskmist ostusummat, ostude arvu konkreetse perioodi jooksul ning seda, kui kaua klient keskmiselt ettevõttega suhtleb.

Eesti keeles võiks LTV mõõdiku tõlkida kui “kliendi eluaegne väärtus”.

Lifetime value mõiste. ortto.com

79.Middle of the funnel (MoFu)

Selles müügiprotsessi etapis keskendutakse suhtlemisele potentsiaalsete klientidega, kes on juba brändiga tutvunud ja näidanud üles huvi. Nimetatud soojadeks liidriteks, on nad valmis täiendavaks veenmiseks ja harimiseks enne ostu tegemist. Selles faasis toimub tihe koostöö müügi- ja turundusmeeskonna vahel, kes pakuvad klientidele asjakohast teavet toote või teenuse kohta. Vestlusliku turunduse strateegiaid kasutades püüavad ettevõtted selles etapis kindlustada klientide usaldust.

(Vaata ka BoFu ja ToFu)

80.MoM (Month on Month)

Tegevuste tulemuste hindamine eelmise kuu tulemustega. MoM viitab kuude vahelisele tulemuste võrdlusele, aidates mõõta tegevuste edukust ajas.

81.MVT (Multivariate Testing)

MVT ehk mitme muutuja testimine on katsemeetod, mida kasutatakse veebisaitide disaini ja sisu optimeerimiseks. See hõlmab erinevate kombinatsioonide testimist, et näha, milline kombinatsioon toimib kõige paremini, ning selle alusel saab muuta veebilehte nii, et see vastaks paremini kasutajate vajadustele ja soovidele.

MVT-d kasutatakse sageli koos A/B testimisega ja see on oluline osa veebilehe optimeerimisest ja turundamisest.

82.OBL (Outbound Link)

OBL (Outbound Link) on veebilehe link, mis viib ühelt veebilehelt teisele.

Näiteks, kui üks veebileht viitab artiklile teisel veebilehele, on see väljaminev link esimesest veebilehelt.

OBL-i kasutatakse sageli SEO-s, et parandada oma veebilehe autoriteeti ja usaldusväärsust, kuna see võib aidata parandada sinu kodulehe SEO-d ja suurendada liiklust.

83.Onboarding

Protsess, mille käigus uued kasutajad hakkavad kasutama toodet või teenust esimest korda. See on osa aktiveerimise protsessist. See peab vastama peamisele küsimusele, mida uued kasutajad mõtlevad: Mida see toode minu jaoks teha saab?

Sellele küsimusele vastamiseks pead tavaliselt õpetama uusi kasutajaid sinu toote ja selle funktsioonide kohta, kuidas need viivad soovitud tulemuseni. On mõningaid erandeid, näiteks tooted või rakendused, mille kasutamine on iseenesestmõistetav.

Mõned levinud onboarding funktsioonid hõlmavad tervitussõnumit, toote tutvustust, tööriistavihjeid, kontrollnimekirja ja isikupärastamise/kohandamise elemente.

84.OOH

Reklaamid, mida kogetakse väljaspool kodu. Näited hõlmavad plakateid, busside külgedel olevaid reklaame ja väliekraane jne.

85.Open rate

Protsent tellijatest, kes avavad e-kirja.

Levinud väärarusaam on, et avamise määr ütleb ära, kui hea sinu e-kiri on. See ei ole nii. See ütleb sulle, kui hea on sinu e-kirja pealkiri ja kui palju tellijad hindasid sinu varasemat sisu.

86.Outbound marketing

Väljaminev turundus, turundus, mis hõlmab sõnumi väljapoole suunamist.

See on vastupidine sissetulevale turundusele (outbound marketing), kui kliendid tulevad ise sinu juurde.

Väljamineva turunduse kanalid hõlmavad otsepostitust, igat tüüpi reklaami ja külma lähenemist. Väljaminev on katkestavam turundusvorm kui sissetulev.

Kuid sageli töötavad mõlemad tüübid koos. Näiteks sisuturundusstrateegia (sissetulev turundus) võib kasu saada makstud reklaamist, mis toob sellele liiklust (väljaminev turundus).

87.Owned meedia

Turundussisu, mida sinu ettevõte omab. Näiteks koduleht, meililistid, trükireklaami materjalid. Sa omad selle üle täielikku omandiõigust ja kontrolli.

Orgaaniline sotsiaalmeedia tundub omandatud, kuid kuna see on nii sõltuv kolmandate osapoolte platvormidest ja nende algoritmidest, siis tegelikult see nii ei ole.

88.Paid Search

Paid Search või makstud otsing on online reklaamimise vorm, kus reklaamijad maksavad iga kord, kui keegi klikib nende reklaamile, mis ilmub otsingumootori tulemuste lehel.

Makstud otsingureklaamid kuvatakse sageli otsingumootori tulemuste lehe ülaosas, allosas või külgedel, ja need võivad olla märgistatud “reklaam” või “sponsoreeritud”. Reklaamijad määravad konkreetseid märksõnu, mida kasutajad otsingusisestesse lahtritesse sisestavad, ja maksavad nende märksõnade eest, et nende reklaamid ilmuksid vastavate otsingutulemuste lehtedel.

Paid Search on oluline online turunduse strateegia, kuna see võib suurendada veebisaidi külastatavust ja müüki, samuti tugevdada brändi tuntust.

89.Payback period

Tagasimakseperiood ehk aeg, mis sul kulub kliendi hankimiskulude (CAC) taastamiseks enne tasuvuspunkti saavutamist.

Tagasimakseperioodi pikkus näitab, kui kaua kulub ettevõttel kliendi hankimiskulude (CAC) tagasi teenimiseks. ARPU (keskmine tulu ühe kasutaja kohta) ja CAC (kliendi hankimiskulu) suhe on oluline mõõdik, mis aitab hinnata ettevõtte kasumlikkust ja jätkusuutlikkust. Mida pikem on tagasimakseperiood, seda kauem peab ettevõte ootama, enne kui ta saab hankimiskulud tagasi teenida ja hakata kasumit teenima.

90.PM (Private Message)

Privaatsõnum. “Private message” tähendab veebipõhist sõnumit, mis saadetakse kasutajale otse, tavaliselt teiste kasutajate eest varjatult. Need sõnumid võivad olla osa sotsiaalmeedia või veebilehe sisemisest suhtlusest, näiteks foorumid, vestlusruumid või privaatsed sõnumid. Sageli kasutatakse “PM” lühendit nende tüüpide sõnumite eristamiseks avalikest sõnumitest, mida näevad kõik kasutajad.

“PM” on mugav viis vestelda kellegagi konfidentsiaalselt, ilma et oleks vaja jagada oma suhtlust teistega. Paljud veebilehed ja rakendused võimaldavad privaatsete sõnumite saatmist ning mõned platvormid on isegi spetsiaalselt selleks loodud, nagu näiteks sõnumside rakendused ja e-posti teenused.

91.PV (Page Views)

PV ehk lehe vaatamised on veebilehe külastuste arv, kusjuures iga lehe vaatamine loetakse eraldi. Selleks, et lehe vaatamine arvestataks, peab külastaja avama lehe ja veidi aega seal viibima. PV on üks veebianalüütika näitajaid, mis aitab mõõta veebilehe populaarsust ning tulemuste järgi saab teha otsuseid, kuidas lehte paremaks muuta.

92.QS (Quality Score)

Kvaliteediskoor (QS) on otsingumootorite reklaamides kasutatav hinnang, mis mõõdab reklaami sisu vastavust otsingupäringule ja kasulikkust kasutajale. See põhineb klikimääral, reklaami relevantsusel ja sihtlehe kvaliteedil. Kõrge kvaliteediskoor tähendab paremaid reklaamitulemusi ja madalamat maksumust, olles seega keskse tähtsusega Google Ads reklaamide jõudluse optimeerimisel.

93.Referral marketing

Soovitusturundus motiveerib sinu olemasolevaid kliente soovitama sinu äri oma võrgustikele. Ärid, mis seda praktiseerivad, pakuvad soovitajale stiimulit – ja mõnikord ka tema poolt soovitatule –, et julgustada neid sõna levitama või saama uueks kliendiks.

Näiteks annan sulle 20 eurot allahindlust oma veebikoolitusele, kui sa soovitad seda ka sõbrale. Kui nüüd tema ka ostab koolituse saate mõlemad 20eurot alet.

Duolingo pakub tasuta nädalat oma premium programmist, kui sa soovitad sõpra.

94.Remarketing

See on põhimõtteliselt sama mis retargeting (järgmine termin), kuid e-posti jaoks.

Näide: Kui sinu e-posti nimekirja tellija lisab esemeid oma ostukorvi, kuid ei vormista ostu, võid sa neile remarketingu raames saata sõbraliku meeldetuletuse oma ostu lõpule viimiseks. Või kui nad pole mõnda aega midagi ostnud, võid saata neile uuesti ostu e-kirja, mis põhineb varasemal ostukäitumisel.

95.Retargeting

Potentsiaalsete või olemasolevate klientide uuesti kaasamine reklaamide kaudu, mis on käivitatud kasutaja käitumise põhjal. Retargeting on tõhus viis konversioonimäärade suurendamiseks.

Seda kasutatakse sageli reklaamimiseks kodulehe varasematele külastajatele, kes ei muutunud klientideks (veebilehe retargeting). Jälgides käitumist oma veebilehel, saad luua reklaame, mis on isikupärastatud külastajate tegevuste järgi, et suunata nad tagasi konversiooni poole.

On olemas ka veebisaidiväline retargeting, mis põhineb käitumisel, mis toimub kusagil mujal kui veebisaidil, näiteks sotsiaalmeedias või otsingumootorites.

Facebook ja Google on tüüpilised platvormid retargeting-reklaamide käitamiseks.

Remarketing versus retargeting

96.Retention

Kui kliendid ostavad toote uuesti või jätkavad selle kasutamist. See on vähem kulukas kui uute klientide saamine. Samas turundusmeeskonnad tihti alahindavad seda võrreldes omandamisega.

Kui inimestele meeldib sinu toode, siis nad jätkavad selle kasutamist, mis toob kaasa kõrgema eluea väärtuse (LTV). Ja nad räägivad sellest oma sõpradele (viirusturundus).

97.ROI (Return On Investment)

Investeeringutasuvus (ROI) on finantsnäitaja, mis mõõdab investeeringu kasumlikkust. ROI arvutamiseks tuleb lahutada investeeringu tulust investeeringu maksumus ja jagada saadud tulemus investeeringu maksumusega ning korrutada 100-ga. See näitab, kui tõhusalt investeering teenib kasumit võrreldes tehtud kulutustega.

98.RON (Run Of Network)

Run Of Network” (RON) viitab reklaamide paigutamisele laialdaselt erinevates võrgukanalites, võimaldades reklaamidel ilmuda juhuslikult mitmesugustel veebilehtedel.

See strateegia aitab suurendada bränditeadlikkust ja jõuda laiema vaatajaskonnani, kuna reklaamid saavad potentsiaalselt ilmuda suurel hulgal erinevatel kodulehtedel ilma konkreetsele lehele või sihtgrupile keskendumata.

99.ROAS – Return on advertising spend

Reklaamikampaania iga kulutatud euro kohta teenitud tulu suhe. Oma ROAS-i mõõtmine aitab sul jälgida oma kampaaniate kasumlikkust. Selle arvutamise valem on:

ROAS = (tulu/kulu) x 100

Näiteks investeerid FB reklaamile kuus 1000 eurot. Selle kuu jooksul teenib kampaania 5000 eurot.

5000 eurot / 1000 euroga x 100 = 500% ROAS

Teistmoodi vaadates, iga kulutatud euro kohta teenib kampaania 5 eurot tulu. ROAS on 5:1.

100.                   ROS (Run Of Site)

ROS ehk “Run Of Site” tähendab, et reklaami näidatakse juhuslikult üle kogu veebilehe, mitte konkreetse sisu või asukohaga seotud reklaamipaigas. See erineb sihitud reklaamist, mis kuvatakse ainult kindlas asukohas veebilehel või kindla sihtrühma ja käitumise põhjal.

101.                   RSS (Rich Site Summary / Really Simple Syndication)

RSS (Rich Site Summary või Really Simple Syndication) on tehnoloogia, mida kasutatakse veebisisu levitamiseks ja jagamiseks. See võimaldab sisutootjatel oma sisu automaatselt teistele veebilehtedele ja kasutajatele levitada, kellel on tellimus selle konkreetse sisu kohta.

RSS-voogudes sisalduv teave on struktureeritud ja tavaliselt sisaldab pealkirja, autorit, kokkuvõtet ja linki täieliku artikli või lehekülje juurde. RSS-vooge saab lugeda spetsiaalsete RSS-lugejate abil või ka teatud veebibrauserite ja rakenduste kaudu.

102.                   RTB (Real Time Bidding)

RTB ehk reaalaja oksjon on meetod digitaalse reklaami ostu- ja müügiprotsessi automatiseerimiseks, kus reklaamijad saavad pakkuda reklaami näitamise eest veebilehel reaalajas. Sel moel saavad reklaamijad konkureerida reklaamipindade ostmiseks koos teiste reklaamijatega, võimaldades neil saada suuremat kontrolli oma reklaamieelarve ja reklaamide asukoha üle veebis.

103.                   SaaS (Software as a service)

SaaS (Software as a Service) tähendab tarkvara kui teenust. See on tarkvarapaketi tüüp, mille puhul tarkvaraarendaja võõrustab rakendust oma serverites ja klientidel on sellele veebi kaudu juurdepääs. SaaS on üks pilvandmetöötluse vorme, mis võimaldab kasutajatel kasutada vajalikke tarkvararakendusi ilma nende ostmise ja installeerimiseta oma arvutitesse või seadmetesse.

SaaS teenusmudel võimaldab kasutajatel tavaliselt kasutada tarkvara vastavalt vajadusele ja maksta selle eest perioodiliselt või vastavalt kasutusele.

Nt aja- ja tööhaldustarkvara Scoro või Toggl, mis aitab mõõta ja lugeda, palju sa millegi peale aega kulutad.

104.                   SEM (Search Engine Marketing)

Otsingumootori turundus on strateegia, mille eesmärk on suurendada veebilehe nähtavust otsingumootorites. See hõlmab nii SEO (otsingumootori optimeerimine) kui ka PPC (maksa kliki eest) meetodeid.

SEO keskendub orgaanilise liikluse suurendamisele, parandades veebilehe positsiooni otsingutulemustes, samas kui PPC hõlmab märksõnade eest maksmist, et ilmuda reklaamidena otsingutulemuste tipus, eesmärgiga meelitada rohkem külastajaid veebilehele.

105.                   Segmentation

Segmenteerimine on praktika, kus jaotatakse oma potentsiaalne või olemasolev klientuur erinevateks rühmadeks.

Rühmi võib segmenteerida mistahes valitud tunnuste alusel, näiteks ostja persona elementide järgi (nt demograafilised andmed, huvid, eesmärgid) või tehtud toimingute järgi (inimesed, kes osalesid üritusel, lisasid tooteid ostukorvi jne.).

Segmentimine võimaldab pakkuda asjakohasemat ja personaalsemat kasutajakogemust.

106.                   SEO (Search Engine Optimization)

Otsingumootorile optimeerimine on protsess, mille eesmärk on parandada veebilehe nähtavust otsingumootorite orgaanilistes tulemustes. Keskendudes konkreetsetele märksõnadele, nagu näiteks “sisuturunduse teenus”, optimeeritakse veebilehe sisu ja struktuuri, et see vastaks paremini potentsiaalsete klientide otsingupäringutele.

See aitab tagada, et kui keegi otsib Google’is neid märksõnu, ilmuks sinu koduleht esimeste seas otsingutulemustes ehk SERP’is (Search Engine Results Page), suurendades seeläbi orgaanilist liiklust veebilehele.

107.                   SERP (Search Engine Results Page)

Otsimootorite tulemuste leht. Ehk siis nt kui guugeldad mingit sõna siis see leht, mis sulle vastuseks kuvatakse.

108.                   SLA (Service Level Agreement)

Ettevõtte müügi- ja turundustiimi vaheline kokkulepe, kus turundajad panevad kirja ootused müügiosakonnale ja vastupidi.

109.                   SM (Social Media)

Siin ei oskagi pikemalt peatuda kui lihtsalt nentida – sotsiaalmeedia.

110.                   SMP (Social Media Platform)

Sotsiaalmeedia platvorm. Nt kui logid Facebooki, kasutad sa Facebooki platvormi.

111.                   SMM (Social Media Marketing)

Sotsiaalmeedia turundus (SMM) hõlmab sotsiaalmeedia platvormide kasutamist brändi tuntuse suurendamiseks, müügi edendamiseks, suhete loomiseks klientidega ja muude turunduseesmärkide saavutamiseks. See lähenemine võimaldab ettevõtetel jõuda nii olemasolevate kui ka potentsiaalsete klientideni, edastades sõnumeid ja loomulikult suheldes sihtrühmadega.

SMM (Social Media Marketing) keskendub sotsiaalmeedia platvormidel reklaamikampaaniate ja sisustrateegiate loomisele, eesmärgiga tõsta brändi tuntust, suurendada müüki ja luua klientidega suhteid. See hõlmab aktiivset osalemist sotsiaalmeedias, reklaamide postitamist ja kogukonna kaasamist.

112.                   SMO (Social Media Optimization)

Sotsiaalmeedia optimeerimine (SMO) keskendub sotsiaalmeedia platvormidel olemasoleva turundusstrateegia parandamisele. See hõlmab tegevusi, nagu sisu jagamine, suhtlus sihtrühmadega ja kampaaniate korraldamine, et suurendada kaasatust ja nähtavust.

SMO (Social Media Optimization) keskendub brändi sotsiaalmeedia profiilide optimeerimisele, et parandada nende nähtavust ja suurendada veebiliiklust. See hõlmab selliseid tegevusi nagu märksõnade integreerimine, sisu jagamise hõlbustamine ja sotsiaalmeedia veebilehtede omavaheline seostamine, eesmärgiga parandada orgaanilist otsingutulemust.

113.                   SRP (Social Relationship Platform)

SRP ehk Social Relationship Platform on platvorm, mis võimaldab ettevõtetel hallata ja analüüsida oma sotsiaalmeedia suhteid. Need platvormid koguvad kokku erinevatest sotsiaalmeedia kanalitest tulevat teavet, aitavad jälgida kasutajate tegevusi, hallata sisu ja suhtlust ning analüüsida sotsiaalmeedia mõju. SRP-de eesmärk on optimeerida sotsiaalmeedia strateegiaid, parandades brändi mainet ja suurendades kliendiga suhtlemise tõhusust, et tugevdada kliendisuhteid ja suurendada kaasatust.

Näiteid Social Relationship Platformidest on Hootsuite ja Sprout Social. Need platvormid võimaldavad kasutajatel hallata mitmeid sotsiaalmeedia kontosid ühest kohast, jälgida brändi mainet ja suhelda sihtrühmadega. Need tööriistad pakuvad ka analüütikat ja aruandeid, et mõõta kampaaniate mõju ja parandada sotsiaalmeedia strateegiaid.

114.                   TLD (Top Level Domain)

Tippdomeen ehk üladomeen ehk esimese astme domeen. Nt .com, .ee, .edu jne.

115.                   TOS (Terms Of Service)

TOS ehk kasutustingimused on dokumendid, mis määratlevad kasutaja ja teenusepakkuja vahelised õigused ja kohustused. Need sisaldavad reegleid ja juhiseid teenuse kasutamiseks, samuti vastutuse piiranguid ja kasutaja õigusi. TOS aitab kaitsta nii teenuse pakkujat kui ka kasutajat, tagades mõlema poole teadlikkuse oma õigustest ja kohustustest teenuse kasutamisel.

116.                   Top of the funnel (ToFu)

Top of the funnel (ToFu) viitab müügilehtri esmasele etapile, kus potentsiaalsed kliendid saavad esmakordselt teadlikuks toodetest või teenustest. See etapp keskendub teadlikkuse suurendamisele ja huvi äratamisele, hõlmates tegevusi nagu sisuturundus, reklaamikampaaniad, sotsiaalmeedia postitused ja optimeeritud veebilehe sisu.

ToFu eesmärk on meelitada võimalikult palju inimesi tutvuma brändi, toote või teenusega, et nad liiguksid müügilehtri järgmistesse etappidesse.

Vaata ka MoFu ja BoFu.

Top-of-Funnel, TOFU, MOFU, BOFU turundusterminid Semrush

117.                   UGC (User Generated Content)

Minu sagedaseim kasutatav lühend.

UGC ehk kasutajate loodud sisu tähendab sellist sisu internetis, mida on loonud ja jaganud mitte bränd või ettevõte, vaid selle tarbijad või kasutajad. See võib hõlmata fotosid, videoid, arvustusi, blogipostitusi ja muud tüüpi sisu, mida jagatakse sotsiaalmeedias või muudel platvormidel.

UGC on oluline turundusstrateegia, kuna see loob autentsust ja usaldusväärsust, kaasates samal ajal kogukonda ja suurendades bränditeadlikkust.

118.                   UI (User Interface)

UI ehk kasutajaliides on disaini element, mis võimaldab inimestel suhelda digitaalsete seadmete ja rakendustega. See ühendab kasutajad tehnoloogiaga, pakkudes neile intuitiivseid viise sisu navigeerimiseks, andmete sisestamiseks ja ülesannete täitmiseks. Hea kasutajaliides tagab, et kasutajakogemus on sujuv, arusaadav ja efektiivne, aidates kasutajatel oma eesmärke kiiresti saavutada. Visuaalne disain, kasutatavus ja kasutajate vajaduste mõistmine on UI kujundamisel kesksel kohal.

119.                   URL (Uniform Resource Locator)

URL (Uniform Resource Locator) ehk  tõlkes “ühtne ressursi lokaliseerija” on veebiaadress, mis identifitseerib üheselt veebiserveris asuva ressursi nagu veebilehe, pildi või faili. URL-i kasutatakse veebilehtede linkide, piltide või allalaaditavate failide identifitseerimiseks ning selles kasutatakse protokolli (nt http, https, ftp), domeeni nime, domeenilehe või faili asukohta ning vajadusel ka parameetreid. Näiteks võib URL välja näha sellisena: https://et.wikipedia.org/wiki/URL.

120.                   USP (Unique Selling Proposition)

USP ehk unikaalne müügiargument on turunduskontseptsioon, mis rõhutab toote või teenuse ainulaadset omadust, mis eristab seda konkurentidest. USP peaks veenma potentsiaalseid kliente, et just see toode või teenus on parim valik nende vajaduste rahuldamiseks. Oluline on, et USP oleks selge, mõjus ja meeldejääv, aidates sihtrühmal mõista, miks peaksid nad eelistama just seda pakkumist teiste turul olevate alternatiivide seas.

USP ehk Unique Selling Proposition koosneb kolmest põhielemendist, mis aitavad brändil või tootel eristuda konkurentidest:

 • Unique (Unikaalne) – rõhutab aspekti, mis eristab sind selgelt konkurentidest, tehes sind sihtgrupi jaoks kõige loogilisemaks valikuks.
 • Selling (Müük) – keskendub veenmisele, et potentsiaalne klient peaks just sinu toote või teenuse eest raha välja käima.
 • Proposition (Pakkumine) – esitab potentsiaalsele kliendile ettepaneku, millega ta peaks nõustuma, tuues esile toote või teenuse peamised eelised.

USP aitab luua selge ja meeldejääva sõnumi, mis tõstab esile sinu pakkumise unikaalsed omadused ja väärtused.

121.                   UV (Unique Views)

UV ehk unikaalsed vaated (inglise keeles unique views) on turundusvaldkonnas kasutatav mõiste, mis tähistab unikaalsete kasutajate arvu, kes on vaadanud konkreetset sisu (nt veebilehte, postitust sotsiaalmeedias vms).

Kuna üks kasutaja võib sisu mitu korda vaadata, siis UV arvestab iga kasutaja ainult ühe korra. Seega, kui üks kasutaja vaatab sama sisu mitu korda, siis loetakse tema kohta ainult üks unikaalne vaade.

122.                   UX (User Experience)

Kasutajakogemus (User Experience) hõlmab endas kõike seda, mis puudutab kasutaja kokkupuudet tehnoloogiaga, kuidas ta seda kasutab ning milliseid emotsioone ja hinnanguid sellega seoses kogeb.

See kätkeb endas nii kogu kasutajaliidese disaini kui ka kasutaja teekonda veebilehel või rakenduses. UX-i eesmärk on tagada, et kasutajate kogemus oleks võimalikult lihtne, mugav ja meeldiv ning sujuks ilma tõrgeteta.

Selle saavutamiseks tuleb keskenduda erinevatele teguritele, nagu näiteks kujundus, navigatsioon, sisu loetavus, kasutusmugavus, kiirus ja turvalisus. Kui kasutajakogemus on hästi läbi mõeldud ja hästi disainitud, võib see parandada ettevõtte mainet, tõsta kasutajate rahulolu ning aidata kaasa kasutajate suuremale kaasatusele ja lojaalsusele.

Kui kiiresti peab koduleht üles laadima
Kui kiiresti peab koduleht üles laadima

123.                   Value proposition (value prop)

Väärtuspakkumine. See selgitab, milliseid hüvesid pakud teatud sihtrühmadele ja kuidas sa neid hüvesid võimaldad.

Väärtuspakkumistega ütled, mis väärtust sina kliendile pakud. See peab rõhutama, kuidas sinu toode pakub paremat lahendust kui olemasolevad alternatiivid.

Väärtuspakkumine kliendile, kliendiuuringud

124.                   VM (Viral marketing)

Viirusturundus (viraalne turundus) on strateegia, mille eesmärk on luua kiiresti levivat sisu, mis levib inimeselt inimesele sarnaselt viirusele. See saavutatakse sisu loomisel, mis on:

Huvitav ja kaasahaarav, et inimesed tahavad ja saavad seda lihtsasti jagada. Samas ebatavaline, ainulaadne ja ootamatu sisu, mis eristub tavapärasest reklaamist.

Viirusturunduse näited:

 • Dove’i “Real Beauty” kampaania: See kampaania koosnes videotest ja reklaamidest, mis kuutasid naisi tavapärasest reklaamist erinevas valguses. Kampaania levis kiiresti sotsiaalmeedias ja sai palju positiivset tagasisidet.
 • “Ice Bucket Challenge”: See sotsiaalmeedia kampaania kutsus inimesi üles end jääveega üle valama ALS-i teadlikkuse tõstmiseks. Kampaania levis kiiresti ja sellega kaasnes suur rahaline annetamine.
 • “Gangnam Style”: See muusikavideo läks kiiresti viiruslikuks ja sai YouTube’is enim vaadatud videooks. See tõi Psy-le rahvusvahelise kuulsuse.

125.                   WOM (Word Of Mouth)

WOM – Suusõnaline reklaam, suust-suhu-turundus. WOM on lühend ingliskeelsest fraasist “Word of Mouth“, mis eesti keeles tähendab suusõnaliselt levivat reklaami. See on turundusstrateegia, mis tugineb klientide ja tarbijate vahelisele suulisele suhtlusele.

WOM-i puhul edastavad kliendid oma kogemusi toodete ja teenustega oma sõpradele, perele ja kolleegidele. See võib olla nii positiivne kui ka negatiivne, olenevalt kliendi kogemusest.

WOM-i edukaks rakendamiseks on oluline luua tooteid ja teenuseid, mis pakuvad klientidele suurepäraseid kogemusi. Samuti on oluline julgustada kliente oma kogemusi jagama ja oma ettevõtet soovitama.

126.                   WoW (Week on Week)

WoW tähistab ingliskeelset väljendit “Week on Week”, mis tähendab võrdlust nädalate lõikes. Näitab, kuidas mõõdik on muutunud võrreldes eelmise nädala sama perioodiga. See on kasulik lühiajaliste trendide tuvastamiseks.

127.                   YoY (Year on Year)

YoY tähistab ingliskeelset väljendit “Year on Year”, mis tähendab võrdlust aastate lõikes. Näitab, kuidas mõõdik on muutunud võrreldes eelmise aasta sama perioodiga. See on kasulik pikaajaliste trendide tuvastamiseks.

Populaarsed sotsiaalmeedias kasutatavad lühendid:

128.                   AMA (Ask Me Anything)

Väga populaarne on see just Reddit’is, kuid kasutatav ka kõikjal mujal. AMA tähendab inglise keeles “Ask Me Anything” ehk küsi mult mida iganes. Seda väljendit kasutatakse tavaliselt foorumites, intervjuudes või muudes olukordades, kus inimene palub teistel esitada endale küsimusi ja lubab vastata nendele kõigile.

129.                   BFF (Best Friends Forever)

BFF tähendab inglise keeles “Best Friends Forever” ehk parimad sõbrad igavesti. Seda väljendit kasutatakse tavaliselt lähedaste sõprade kirjeldamiseks.

130.                   BRB (Be Right Back)

BRB tähendab inglise keeles “Be Right Back” ehk kohe tagasi. Seda väljendit kasutatakse tavaliselt vestluses või kirjavahetuses, kui inimene peab hetkeks lahkuma, kuid naaseb varsti tagasi.

131.                   BTW (By The Way)

BTW tähendab inglise keeles “By The Way” ehk muuseas, muuhulgas. Seda väljendit kasutatakse tavaliselt vestluses, kui soovitakse tuua välja midagi lisaväärtuslikku või teisejärgulist.

132.                   Bussin’

Seda kasutatakse millegi suurepärase, põneva või eduka kirjeldamiseks.

133.                   DM (Direct Message)

DM tähendab inglise keeles “Direct Message” ehk otsene sõnum. Seda kasutatakse tavaliselt sotsiaalmeedias, kui soovitakse saata kellelegi privaatset sõnumit, mis ei ole avalikult nähtav. Eesti keeles võiks seda väljendada sõnadega “Otsene sõnum” või lühendiga “OS”.

Algupäraselt kasutusel Twitteris. Tähendab siis seda, et saad Twitteris saata oma kontaktiks olevale inimesele keskkonna siseselt otsesõnumi. Kuid kontot seadistades saad võimaldada endaga otse ühendust võtta ka neil inimestel, kes su suhtlusringkonda (veel) ei kuulu.

134.                   FYI (For Your Information)

Sulle infoks. Kasutatakse tihtipeale e-maili pealkirjades, et anda teada kirja informatiivsest sisust. FYI tähendab inglise keeles “For Your Information” ehk sinu informeerimiseks.

Seda väljendit kasutatakse tavaliselt siis, kui soovitakse jagada informatsiooni kellegi teisega, ilma et sellest peaks midagi erilist järgnema. Eesti keeles võiks seda väljendada näiteks sõnadega “Sinu teadmiseks” või lühendiga “ST”.

135.                   FOMO (Fear Of Missing Out)

FOMO – hirm millestki meeldivast ilma jääda. FOMO tähendab inglise keeles “Fear Of Missing Out” ehk hirm midagi maha magada. See on väljend, mida kasutatakse tavaliselt siis, kui inimesed kardavad maha jääda mingist olulisest või huvitavast sündmusest või kogemusest, mida teised inimesed kogevad. Eesti keeles võiks seda väljendada näiteks sõnadega “Maha magamise hirm” või lühendiga “MH”.

See on üsna levinud nähtus, eriti tänapäeva ühiskonnas, kus sotsiaalmeedia kaudu oleme pidevalt kursis teiste inimeste elude ja kogemustega. See on see, miks me scrollime mitmeid kordi päevas oma sotsiaalmeedia seinu – ega midagi uut ja põnevat ei ole postitatud?

136.                   IMO (In My Opinion)

IMO tähendab inglise keeles “In My Opinion” ehk minu arvates. See väljend näitab, et järgnevad mõtted on inimese enda isiklik arvamus. Eesti keeles võiks seda väljendada näiteks sõnadega “Minu arvates” või lihtsalt lühendiga “MA”.

137.                   IRL (In Real Life)

Ei, see ei ole tuntud Eesti erakond! Kui keegi veel mäletab, mis see päris elu on… IRL tähendab inglise keeles “In Real Life” ehk reaalses elus. See väljend näitab vahet virtuaalse maailma ja reaalse elu vahel ning seda kasutatakse tavaliselt siis, kui inimesed soovivad rõhutada, et nad räägivad mingist reaalsest, mitte ainult virtuaalsest kogemusest.

Eesti keeles võiks seda väljendada näiteks sõnadega “Päris elus” või “Reaalses elus”..

138.                   LOL (Laughing Out Loud)

See on üks vanemaid netis ringiliikuvaid akronüüme. See väljendab head meeleolu, imestust ja naeru. LOL tähendab inglise keeles “Laughing Out Loud” ehk naeran valjusti.

See on väljend, mida kasutatakse internetis ja sõnumsidekeskkondades, kui midagi on väga naljakas ja paneb inimesi naerma. Eesti keeles võiks seda väljendada näiteks lühendiga “NVL” ehk “Naeran väga valjusti”.

139.                   MT (Modified Tweet)

MT tähendab Twitteris “Modified Tweet” ehk muudetud tweeti. See on funktsioon, mille abil kasutajad saavad muuta teiste kasutajate tweete, kui nad soovivad muuta nende sisu või kohandada seda vastavalt oma eelistustele. ´

140.                   No cap

Seda kasutatakse selleks, et näidata, et olete aus ja otsekohene.

141.                   RT (Retweet)

Edasi säutsumine. RT tähendab “Retweet” ehk edastatud tweeti. See on funktsioon, mille abil kasutajad saavad edastada teiste kasutajate tweete/säutse oma jälgijatele.

142.                   Shadowban

Shadowban ehk varjatud blokeering on sotsiaalmeedia platvormidel kasutatav tehnikaid, mille abil blokeeritakse kasutajate postitused või profiilid, ilma et kasutajale endale sellest teavitatakseks. Kasutaja näeb, et tema postitused on endiselt avaldatud ja tema konto on endiselt aktiivne, kuid teised kasutajad ei pruugi neid postitusi näha ega nende eest märke anda.

See võib juhtuda siis, kui kasutaja on rikkunud platvormi reegleid või suunanud liiga palju tähelepanu endale, kuid see ei tähenda tingimata, et kasutaja on teinud midagi valesti.

Shadowban on üsna kontroversiaalne teema ja mõned inimesed leiavad, et see on platvormide tsensuur, samas kui teised leiavad, et see on vajalik viis kahjulike sisu blokeerimiseks ja kogukonna kaitseks. Selle tulemusena ei kuvata sinu sisu lehel ning tõenäoliselt väheneb meeldimiste, vaatamiste ja kommentaaride arv märkimisväärselt.

Näiteks:

 • Hashtagides: sisu ei ilmu hashtagi otsingutel, isegi kui kasutate asjakohaseid.
 • Uudisvoos: postitused ei ilmu teiste kasutajate uudisvoos, sõltumata selle populaarsusest või kasutaja seostest sinuga.
 • Otsimootorites: sisu ei tule esile, kui keegi otsingusse seotud märksõnu sisestab.

Platformid ei tunnista ega kinnita shadowbani kasutamist ametlikult. Siiski usuvad paljud kasutajad, et seda kasutatakse.

143.                   Slay

Seda kasutatakse millegi või kellegi suurepärase, muljetavaldava või eduka kirjeldamiseks.

144.                   TA

“Aitäh” see on TA kõige levinum määratlus Snapchatis, WhatsAppis, Facebookis, X, Instagramis ja TikTokis. TA. Definitsioon: aitäh.

Kuid turunduses on kõige sagedamini kasutusel see kui sihtgrupp ehk “target audience” inglise keeles. Sihtgrupp on konkreetne grupp inimesi, keda ettevõte või organisatsioon soovib oma toodetele või teenustele müüa. Sihtgrupi määratlemine on oluline turundustegevuste kavandamisel, sest see võimaldab ettevõttel luua sihitud sõnumeid ja tegevusi, mis vastavad sihtgrupi huvidele ja vajadustele.

145.                   TL;DR ( Too Long; Didn’t Read)

Lühendit kasutatakse tavaliselt internetis postituste, artiklite või muude pikkade tekstide kokkuvõtmiseks. Kui keegi ütleb, et midagi on “TL;DR”, siis nad tähendavad, et see tekst või postitus oli liiga pikk ja seetõttu nad ei lugenud seda täielikult.

Samuti võib TL;DR olla kasulik, kui inimene soovib lühidalt kokku võtta mõne pika teema või artikli sisu teistele inimestele. TL;DR-i kasutamine võib olla hea viis aja kokkuhoiuks ning olulise info kiireks leidmiseks.

Kui oled valmis saanud korraliku pika üllitise ja keegi siis kommentaariks või vastuseks saadab selle lühendi…Mnjaa. Seekord pingutasid ehk siis üle. Lühidalt – liiga pikk, ei lugenud lõpuni.

146.                   TBT (Throwback Thursday)

TBT on ingliskeelne lühend, mida võib eesti keelde tõlkida kui “Tagasivaate neljapäev”. See on sotsiaalmeedia trend, mille käigus inimesed postitavad neljapäeviti vanu fotosid või meenutusi minevikust, tavaliselt koos hashtagiga #TBT.

See võib olla hea viis jagada meenutusi minevikust oma sõprade ja jälgijatega ning võimaldab ka teistel inimestel näha, milline oli inimese minevik ja kuidas nad on ajas muutunud. TBT on saanud populaarseks erinevates sotsiaalmeediaplatvormides, nagu Facebook, Instagram ja Twitter.

Need, kes unustavad neljapäeval on pilte jagamast, saavad teha seda reedel #FlashbackFriday nime all. Või kui oled kärsitu, ja neljapäevani oodata ei kannata, siis #WaybackWednesday.

147.                   YOLO (You Only Live Once)

YOLO on inglisekeelne väljend, mida tõlgitakse eesti keelde kui “Elad vaid korra”. Seda väljendit kasutatakse tavaliselt olukordades, kus inimesed soovivad väljendada, et nad tahavad elada täielikult ja kogeda kõike, mida elul on pakkuda, sest neil on vaid üks elu. Näiteks võib inimene öelda: “Ma otsustasin minna langevarjuhüppele, sest YOLO ja ma tahan elada täielikult.” YOLO on sageli seotud noorte inimeste mentaliteediga, kes soovivad proovida uusi kogemusi ja seiklusi ning võtta riske oma elus.

148.                   Aitäh sulle lugemast ja DFTBA! (Don’t Forget To Be Awesome)…

…oma järgmise tööülesande tegemisel!

Brit Mesipuu Milos reklaam
Brit Mesipuu Milos reklaam

Tegevjuht, sisulooja, koolitaja

MILOS OÜ
tel.+372 521 5511
brit@milos.ee
https://www.facebook.com/milosreklaam
https://ee.linkedin.com/in/britmesipuu