19 NIPPI KUIDAS GUUGELDADA NAGU PROFF

Internet on täis meeletus koguses infot. Kuidas eraldada terad sõkaldest ja leida just see, mis vastab enim otsitulemusele, mida leida loodad?

Toon sulle järgnevalt 19 nippi Google otsimootori kasutamise võimalustest, mis aitavad leida soovitud tulemust kiiremini ja täpsemalt.

1.     SEE VÕI TEINE

Kui sa ei ole kindel, kas mäletad nt mõne nime õigest, p ane otsingu ribale mõned potentsiaalsed otsitavad variandid ja eralda nad sümboliga “|“ või sõnaga „or“. Nüüd on hoopis lihtsam leida tulemustest õige variant.

2.     SÜNONÜÜMIDE KASUTAMINE

Kui sa otsid lehti mingil teemal, mitte konkreetset fraasi, lisa „~“ sümbol otsingusse.

See annab tihtipeale paremaid tulemusi inglise keelsete otsingutega. Nt „healthy  ~food otsinguga saad lisaks tervisliku toitumise ja retseptide nippidele ka tervislike söögikohtade info.

3.     LEHESISENE OTSING

Soovid uuesti leida loetud artiklit, aga ei suuda meenutada täpselt kus see oli, aitab see funktsioon. Kirjuta otsingusse lehe nimi, mida arvad end mäletavat, ja seejärel märksõna (või terve fraas, kui meeles). Nüüd ilmuvad kõik sellel lehel olevad selle märksõnaga artiklid.

4.     TÄRNID*

Sul on meeles mingi võtmesõna, fraas, number vms, aga ei mäleta täpsemat infot selle kohta, kasuta tärne*. Aseta see lihtsalt kohta, mida sa ei suuda meenutada ja nüüd peaks soovitu end ilmutama.

Nt enda ettevõtte näitel. Ametlikult on meil Milos OÜ, kuid Facebookis kasutame täpsustamiseks Milos Kujundus- ja reklaamitööd nime. Seega, kui sul on meeles, et oli mingi Milos kujundus, aga rohkem ei meenu, pane otsingusse „Milos kujundus *“ ja voilaa, vastus ongi käes!

5.     PALJU SÕNU ON KADUMA LÄINUD…

Kui eelmine tärn ei aita hädast välja ja ununenud on lausa pikem fraas, katsu kirjutada esimene ja viimane sõna. Nende vahele lisa aga „AROUND“ ja umbkaudne sõnade arv.

Nt. tekib see piinlik moment, et ei suuda meenutada täpselt hümni sõnu, pane otsingusse „mu isamaa AROUND(5) rõõm“ ja lingid sõnadega ilmuvad sinu ette.

6.     SEL PERIOODIL

Info saamiseks kindla ajaperioodi ja teema kohta, kasuta kolme punkti. Ehk siis otsides fakte Eesti ajaloo kohta aastatel 1900-1950, pane otsingusse „eesti ajalugu 1900…1950“.

7.     PEALKIRI VÕI URL

Kui soovid leida lehekülge või pealkirja, milles sisalduks mingi kindel sõna, lisa vastavalt kas „intitle:“ või „inurl:“ kohe sõna järgi, ilma tühikuta. Uudishimuliku inimesena guugeldan ikka enda kohta, seega näide „inurl:brit mesipuu“.

8.     SARNASE LEHE LEIDMINE

Leidsid midagi väga põnevat ja sooviks midagi sarnast veel avastada? Kirjuta otsingu algusesse „related:“ ja taaskord ilma tühikuta kohe järgi. Nt kui soovid lisaks Delfi uudistele leida ka teisi uudiseportaale, lisad „related:Delfi.ee“

9.     KOGU FRAAS

Kindla fraasi, nime vms otsimiseks pane see jutumärkidesse. Ilma jutumärkideta tuleb otsingusse tulemus, kus on sees küll neid otsitavaid sõnu, kuid ei pruugi olla tervet fraasi või samas järjekorras. Soovid teada, kas keegi oma tööd ka armastab? Pane otsingusse: “armastan oma tööd”

10.MIDAGI ENDA LÄHEDALT

Tahad pitsat oma kodu lähedalt? Kirjuta „pitsa lähedal“ või „pitsa nearby“. Google vaatab siis, kus sa asud ja pakub sobivaimad lahendused. Kilometraaži poolest ei tulnud mulle lähim, kuid pakkus õigesse linna küll :)

11.MITTEOLULISE SÕNA EEMALDAMINE

Kui soovid lugeda rohkem sotsiaalmeedia kohta, kuid huvi ei paku erinevad koolitused, kirjuta otsingusse „sotsiaalmeedia –koolitus“. Sedasi saad ka teisi sõnu juurde lisada, mida soovid välistada, pane lihtsalt „-„ märk sõna ette.

12.SARNASE PILDI OTSIMINE

Sul on mõni pilt, mille sarnaseid sooviksid veel leida. Siin aitab hädast välja Google pildiotsing. Nt soovid leida kutsikate pilte. Mine Google pildiotsingu juurde. Leia mõni kutsika pilt, kui sul endal ei ole.  Seejärel kliki otsiribal fotoaparaadi märgile.  Kui pilt on arvutis, mille sarnast soovid leida, lae see üles. Kui leidsid mõnelt lehelt sobiva pildi, mille sarnast leida soovid, kleebi selle pildi url sinna. Nüüd pakub ta välja teisi sarnaseid pilte/kujutusi ja lehekülgi, kust võiksid midagi seesugust leida.

Mina otsisin all vasakul nurgas olevat koerakujutist. Esimesena pakub ta siis sellist tulemuste valikut, kus muuhulgas on ka minu soovitud pildiga meem.

Nüüd ma võin aga otsingut veel täiustada. Ma ei soovi näha pilte, mis on tehtud meemideks. Seega lisan üles otsingureale „–meme“ ja saan tulemuseks samamoodi sarnase kujutisega pilte, kuid need ei ole tehtud meemideks. Ja nii saab soovi korral ka muid eelnevaid punkte siin ära kasutada.

13.KALKULAATOR

Sul on Google lahti ja kiirelt vaja arvutada miskit? Pane arvutuskäik lihtsalt otsingureale ja vajuta Enter – tulemus ongi käes.

14.ILMATEADE

Kui tead oma zip koodi siis saad kiirelt ilmaennustuse leida lisades otsingusse „ilm 50605“.

15.MIDA TÄHENDAB?

Soovid leida definitsiooni. Lisa sõna ette „define:“

16.LEIA FAIL

Kui sul on vaja mõnd konkreetset faili, saad ka selle leida Google abiga. Soovides leida pdf failis Eesti ajalugu, trüki: “eesti ajalugu” filetype:pdf

17.MIILIDEST KILOMEETRID, DOLLARITEST EUROD

Sisestades otsingusse: „X miles to km“ , „X USD to EURO“ jne tuleb esimeseks vastuseks kohe soovitud summa.

18.HINNAVAHEMIK

Leidmaks hotelli, mille hinnavahemik on 100 ja 200EUR, sisesta otsingusse: hotell 100..200 eur

19.KUIDAS LUGEDA NUMBREID?

Google aitab lugeda pikki lohisevaid numbreid.

LISALUGEMIST