Interneti turvalisuse ja veibi loengud koolides

Loengu eesmärgiks on anda vastavalt tellitud koolitusele lastele teadmisi ja praktilisi juhiseid, kuidas kaitsta end internetis varitseda võivate ohtude eest ja/või infot veibi olemuse, ohtude ja päriselu näidete põhjal.

Netiturvalisuse loengu teemade hulka kuuluvad muuhulgas küberkiusamine, turvalise parooli loomine, sotsiaalmeedias ohutult käitumine ja valeuudiste ära tundmine jne. Pikemas programmis ka must turg, sealhulgas keelatud toodete ostmine ja kasutamine (nt e-sigaret). Kuna küsitakse tihti viimasel ajal just veibi teemadel (minu artikli veibi teemal leiate siit), toon eraldi välja, et üldjuhul jääb selle teema katmine internetiturvalisuse loengus 10-15min kanti ja toon sujuvalt sisse seoses musta turu all. Räägin sellest, et nad ei tohi neid omada, paljudel juhtudel isegi täiskasvanud ei tohi. Neid ei tohi tellida, kuigi see on lihtne. Samuti räägin, mida veibid sisaldavad, sealhulgas nikotiinivabad. Mis on ohud, mida võib sisaldada mustalt turult ostetud veip (taaslaetud, põletusohtlik, teadmata sisaldus ja kangus) ning räägin ka kuidas öelda ei ja mida teeb veip sinu kehaga.

Lühem programm sobib kõige paremini vanusele 4-9 klass, kuid olen koolitamas käinud ka lapsi alates esimesest kuni viimase kooliklassini. Pikem programm kuni gümnaasiumini.

Nö. puhtalt veibi teemaline loeng käsitleb nii e-sigaretti/veippi ja põgusalt ka mokatubakat. Nende ohud, riskid, reaalsed tagajärjed Snapchati ja TikToki noorte kogemustel, abi leidmise võimalused jms.

Telli koolitus brit@milos.ee

Turvaline internetikasutus lastele

Internetiturvalisuse ja veibi koolituste hinnad

  1. 1) Internetiturvalisus 1 – 35-45 minutit maksumusega 90-100€+km (lisandub transport Tartust). Seega mahub kenasti ühe koolitunni sisse. Optimaalne õpilaste arv on kuni 2 klassi.
  2. 2) Internetiturvalisus 2 – Ca 1 tund maksumusega 130€+km (lisandub transport Tartust). Põhjalikum libauudiste, internetitrollide ja deep fake osa. Samuti räägin pisut pikemalt mustast turust ja sealt toodete ostmisest, muuhulgas e-sigareti teemal (vaata ka veibi artiklit). Siin on sageli olnud osalejaid kuni nelja klassi jagu ja korraldatud aulas/saalis.
  3. 3) Keskendub e-suitsu ehk veibi teemadele – põhjused, tagajärjed, must turg ja täiendavad ohud, lühi- ja pikaajalised tagajärjed. Ka nikotiini- ja kofeiinipadjad jpm. Kestvus 1tund ja maksumus 130€+km või kestvus 45 minutit ja hind 100eur+km (lisandub transport Tartust).

* Veipimine – süütu maitsega pulk või sõltuvust tekitav lõks? Täiskasvanutele ja lapsevanematele

Suunatud täiskasvanutele. Teemadest: E-sigaret, Eesti seadused ja alaealised, musta turu e-suitsud ja noored; Milline on veibi, nikotiini- ja kofeiinipatjade mõju noortele? Kust leida abi, kui soovid sõltuvusest vabaneda.

Kestvus 1,5 tundi ja hind alates 180eur+km, lisandub transport. Telli koolitus: brit@milos.ee

* Turvaline sotsiaalmeedia kasutus ja musta turu ohud täiskasvanutele ja lapsevanematele

Teemad muuhulgas sellest, kuidas hoida oma sotsiaalmeediakontod turvalisena. Samuti ohud, mis varitsevad populaarsetes sotsiaalmeediakanalites, kuidas häkkerid eemale hoida, mis on character AI, kas Discord on ikka täitsa turvaline, AI ja pornograafia, digijälg ja selle olulisus, kas Snapchati snäppe saab usaldada ja millist musta turu kraami neis müüakse jne.

Kestvus 1,5 tundi ja hind alates 180eur+km, lisandub transport. Tellides ühte päeva mitu koolitust on hea võimalus kokku hoida transpordirahadelt! Telli koolitus: brit@milos.ee

Koolituse tellimine

Koolituse tellimiseks kirjuta brit@milos.ee!

—————————————————–

Tagasiside koolitusele:

“Esimesed 10 minutit olid inimesed nagu eestlased ikka, et “no vaatame, mida sa räägid, näita-näita oma slaide” aga edasi tundus mulle küll, et võtsid kuulajaskonna peo peale ja hoidsid neid tugevalt pihus kuni lõpuni ja oleks kuulatud-küsitud kauemgi, aga aeg tiksus omasoodu. Minu tunnetus oli see, et mida rohkem sa jagasid isiklikke kogemusi, siis seda rohkem publik sulas… nikotiinipadjad… vesipiip … eks me kõik oleme lollusi teinud, aga oma lapsi tahaks ju ikka sellest nii palju kui võimalik säästa.”

Lapsevanem Triin Talbonen

Triin Talbonen

Tere Brit !

Olen väga tänulik, et külastasid meie kohati lärmakaid õpilasi, aga olen juba täna tõdenud, et see loeng oli kõigile meile kasutoov- oli neid õpilasi kes käisid lisainfot küsimas ja vajavad nõustamist- tegeleme ja suuname.

tänulikkusega edu ja jaksu soovides
Ülle Närska
Puhja Kooli loovjuht

Ülle Närska, Puhja kooli huvijuht

Internetiturvalisuse loengus osalejate väikeste laste suud teeb magusaks Yummikommid!