Sotsiaalmeedia vead ehk 10 põhjust, miks sinu ettevõtte sotsiaalmeedia turundus ei tööta

Sisukord
Kas oled kunagi mõelnud, miks mõni ettevõte on sotsiaalmeedias edukas ja teine mitte? 🤔
Olen oma kogemuste põhjal kokku kogunud mõned sotsiaalmeedia vead, mis võivad ettevõtteid tagasi hoida. Need näited pärinevad otse elust enesest – minu personaalsetest koolitustest ja sotsiaalmeedia konsultatsioonidest, kus olen läbi analüüsinud sadu sotsiaalmeedia lehti. Iga ettevõte on unikaalne, kuid mõned vead korduvad üllatavalt tihti.
Allpool jagangi nendest õppetundidest, mis silma on jäänud ja kuidas neid vältida, et olla sotsiaalmeedias edukam! Mis siis silma jäänud on? Sellest siin artiklis kirjutangi!
PS! Saada edasi ka sõbrale, kes võiks ehk neile soovitustele pilgu peale visata.

 

Sotsiaalmeedia viga 1 – Ei tunne oma publikut

See on ülioluline, kuna selle osa välja selgitamata jätmine tähendab, et proovid rääkida kõigiga. See aga tähendab, et tegelikult karjud lihtsalt tühjusesse ja loodad, et keegi kuuleb.

Miks on oma publiku tundmine nii tähtis?

Kui sa ei tea, kes on sinu sihtrühm, siis on väga keeruline luua sisu, mis neid kõnetaks. Sa võid küll toota suurepärast sisu, kuid kui see ei jõua õigete inimesteni, on kogu su töö asjatu. Teades, kes on sinu jälgijad, suudad paremini kohandada oma sõnumeid, pakkuda neile asjakohast ja väärtuslikku teavet ning lõpuks saavutada soovitud tulemusi, olgu selleks bränditeadlikkuse suurendamine, kaasatuse kasvatamine või müügi tõstmine.

Persona loomine

Üks parimaid viise oma publiku mõistmiseks on luua personad – väljamõeldud tegelased, kes esindavad sinu ideaalset klienti. Persona loomisel mõtle järgmistele küsimustele:

 • Kes on sinu ideaalne klient? Milline on tema vanus, sugu, haridus, elukutse ja sissetulek?
 • Kus ta elab? Kas sinu toode või teenus on suunatud kohalikele, riiklikele või rahvusvahelistele klientidele?
 • Millised on tema huvid ja hobid? Mis teda inspireerib ja motiveerib?
 • Millised on tema peamised väljakutsed ja probleemid, mida sinu toode või teenus võiks lahendada?
 • Millised on tema eelistused sotsiaalmeedia platvormide osas? Kas ta eelistab Facebooki, Instagrami, LinkedIni või hoopis TikToki?

Publiku uurimine

Kuidas siis tegelikult oma publikut tundma õppida? Siin on mõned tõhusad meetodid, kuid loe ka artiklit, kuidas sotsiaalmeedia abil persoonat luua:

 1. Analüütika tööriistad: Kasuta sotsiaalmeedia platvormide enda analüütika tööriistu (nt Facebook Insights, Instagram Analytics) või kolmanda osapoole tööriistu (nt Google Analytics), et saada ülevaade oma jälgijaskonna demograafiast, huvidest ja käitumisest.

 2. Küsitlused ja tagasiside: Küsitluste ja küsitluste kaudu saad otse oma publikult teada, mis neile meeldib, mis mitte ja mida nad sooviksid rohkem näha. Kasuta erinevaid platvorme, nagu SurveyMonkey või Google Forms, et luua ja jagada oma küsitlusi.

 3. Fookusgrupid ja intervjuud: Korralda fookusgruppe või intervjueeri oma olemasolevaid kliente, et saada sügavamat ülevaadet nende vajadustest ja ootustest.

 4. Sotsiaalmeedia jälgimine: Jälgi, kuidas sinu jälgijad käituvad sotsiaalmeedias, milliseid postitusi nad kommenteerivad ja jagavad. See aitab sul mõista, millised teemad ja sisuformaadid neile enim meeldivad.

Personade kasutamine sisu loomisel

Kui oled oma personad loonud ja oma publiku kohta andmeid kogunud, saad hakata looma sisu, mis on nende jaoks tõeliselt relevantne ja kaasahaarav. Mõned näpunäited:

 • Kohanda oma sõnumit: Kirjuta oma postitusi nii, et need kõnetaksid sinu personat. Kasuta nende keelt ja toon, vasta nende küsimustele ja lahenda nende probleeme.
 • Visuaalne sisu: Kasuta pilte ja videoid, mis resoneeruvad sinu publikuga. Kui sinu sihtrühm on nooremad inimesed, eelistavad nad tõenäoliselt rohkem visuaalset ja interaktiivset sisu.
 • Ajastamine: Postita sisu ajal, mil sinu! (mitte uuringute keskmised)  publik on kõige aktiivsem. Analüüsi oma postituste tulemusi ja kohanda ajastust vastavalt.
 • Sisu tüüp: Katseta erinevat tüüpi sisu – blogipostitused, infograafikud, videod, lood – ja vaata, milline neist kõige paremini töötab. Ära karda olla loov ja proovida uusi lähenemisi.

Teades, kes on sinu jälgijaskond, mis on nende põhivajadused ja põhjused, miks nad sinu kontot jälgivad, aitab sul luua mõjusamaid ja silmapaistvamaid sõnumeid. See mitte ainult ei suurenda sinu postituste nähtavust ja kaasatust, vaid aitab ka luua tugevama sideme sinu ja sinu publiku vahel, mis omakorda toob kaasa suurema lojaalsuse ja pikaajalise edu.

Ja ka keele kasutust. Kas saad täielikult aru, mis siin kirjas on?

Tele2 ja sotsiaalmeedia postutus. Vead sotsiaalmeedias.

Sotsiaalmeedia viga 2 – Puudub järjepidevus

Miks on oluline sotsiaalmeedia postituste järjepidevus?

Järjepidevus aitab sul hoida oma jälgijaskonda kaasatuna ja tagab, et sinu bränd on pidevalt nähtav. Kui sa ei postita regulaarselt, unustavad inimesed sinu brändi kiiresti. Sotsiaalmeedia platvormide algoritmid eelistavad profiile, mis on aktiivsed ja postitavad regulaarselt, sest see näitab, et konto pakub väärtuslikku sisu. Seega sa pead nendega kursis olema. Kas just koguaeg võtta sotsiaalmeedia koolitusi, kuigi aeg ajalt Instagrami ja Facebooki koolitusi väisata pole halb mõte, kuid nett on täis ka eri uuenduste YouTube videoid, uudiskirju jne. Seega vali endale sobivaim kanal välja ja jälgi seal räägitavatest suurematest muudatustest.

Sobiva ajakava väljatöötamine

Kuid selguse huvides olgu öeldud, et see ei tähenda, et pead postitusi looma iga päev. Järjepidevus tähendab sinu ettevõtte jaoks sobiva ajakava väljatöötamist – ja mis kõige tähtsam – sellest kinni pidamist. Mina isiklikult hoian rütmi vähemalt 2 postitust nädalas. Kui sa oled aga uudiste väljaanne, ei piisa loomulikult nii vähesest.

Siin tuleb mängu ka algoritm – kui sa ei loo sisu, ei tea Meta, et su sisu jälgijatele meeldib, sest nad ei saa seda tarbida. Järelikult ei näe nad sinu postitusi. Kuid see on täiesti omaette artiklit vääriv teema.

Kuidas järjepidevus mõjutab algoritme?

Sinu jälgijatele meeldib, kui nad teavad vähemalt orienteeruvalt, kui sagedasti on sinult postitusi oodata. Regulaarne postitamine hoiab sind nende uudisvoos nähtaval. Algoritmid eelistavad kontosid, mis on aktiivsed ja järjepidevad, sest see näitab, et konto on usaldusväärne ja pakub pidevalt väärtuslikku sisu. Kui su jälgijad näevad, et postitad regulaarselt, on suurem tõenäosus, et nad suhtlevad (like, kommentaar, jagamine, kasvõi pildi suuremalt vaatamine) sinu postitustega, mis omakorda tõstab sinu postituste nähtavust.

Kuidas säilitada sotsiaalmeedia postitustega järjepidevust?

Siin on mõned näpunäited, kuidas järjepidevust säilitada:

 1. Planeeri ette: Koosta sotsiaalmeedia sisuplaan, mis hõlmab vähemalt paar nädalat või isegi kuu ette. See aitab sul olla organiseeritud ja vältida olukordi, kus sul pole ideid, mida postitada. Mina väga pikemalt detailidesse ei lasku kuna kõik on niipidevas muutuses. Mõtle kasvõi sellele, kui meeletult palju uuendusi Insta siin iga nädal juba välja laseb.

 2. Kasuta ajastamistööriistu: On olemas igasugu tööriistu, nt Hootsuite, Buffer jt. Kuid mina isiklikult olen jäänud klassikalise Meta Business Suite juurde, et ajastada oma postitusi ette. See võimaldab sul postitusi ette valmistada ja ajastada ajal, mil sinu publik on kõige aktiivsem.

 1. Loo sisu komplektidena: Selle asemel, et iga päev uut sisu luua, pühenda üks või kaks päeva kuus sisuloomele ja valmistu ette terve kuu postitused. See säästab aega ja aitab hoida järjepidevust. Üldjuhul ma teen nö. standart postitused kuuks ajaks ette ära, et nö. pinge oleks maas, ja siis jooksvad postitused tulevad edaspidi juurde.

 2. Jälgi oma analüütikat: Vaata regulaarselt oma sotsiaalmeedia statistikat, et näha, millised postitused (video, pilt, link, Reels…) töötavad kõige paremini ja millal sinu publik on kõige aktiivsem. See võimaldab sul oma ajakava ja sisustrateegiat kohandada vastavalt sellele, mis töötab. 

Pikaajaline sotsiaalmeedia strateegia

Järjepidevus ühismeedias on pikaajaline sotsiaalmeedia strateegia. Kuigi tulemused ei pruugi kohe ilmseks tulla, aitab järjepidev postitamine aja jooksul luua tugevat brändi kohalolu ja suurendada jälgijaskonda. Põhiline, mis eristab neid, kes ütlevad, et sotsiaalmeedia ei tööta, nendest, kes ütlevad, et töötab, on sihi puudumine.

Ettevõtjad, kes näevad sotsiaalmeedia turunduse edu, planeerivad ja kavandavad oma sisu ning mõistavad selgelt, mida nende vaatajaskond soovib. See on teada, paigas ja vastavalt sellele loovad nad ka sisu.

Järjepidevust ei tohiks alahinnata, sest see loob usaldusväärsust ja tugevdab sidet sinu brändi ja jälgijaskonna vahel. Oluline on välja töötada ajakava, mis töötab sinu ettevõtte ja sihtrühma jaoks, ning sellest kinni pidada, et saavutada pikaajaline edu sotsiaalmeedias.

Ja see sisu peab olema nii hea, et inimesed tahaksid seda jagada. Seega veendu, et sinu ettevõtte sisu on ainulaadne, kasulik, kaasakiskuv ja/või meelelahutuslik.

Sotsiaalmeedia viga 3 – Hea originaalsisu puudumine

Sotsiaalmeedia vajab edu saavutamiseks sisu. Ja kõige parem on, kui see on sinu ettevõtte originaalsisu, mitte pidev teiste postituste edasi jagamine või veel hullem, kopeerimine. Meta teavitas hiljuti (aprill 2024), et hakkab selliste kontode postituste reachi langetama, kes originaalsisule ise suurt rõhku ei pane.

Originaalsisu tähtsust ei saa alahinnata, kuna see eristab sinu brändi konkurentidest ja loob autentse sideme sinu jälgijatega. Inimesed otsivad sotsiaalmeedias sisu, mis pakub neile väärtust, olgu see siis informatiivne, meelelahutuslik või inspireeriv. Kui suudad pakkuda ainulaadset sisu, mis kõnetab sinu publikut, on suurem tõenäosus, et nad jagavad seda oma võrgustikuga, suurendades seeläbi sinu brändi nähtavust.

Miks on originaalsisu oluline?

Originaalsisu aitab luua usaldust ja tõsta brändi mainet. Kui sinu jälgijad näevad, et toodad kvaliteetset ja ainulaadset sisu, mis neile kasu toob, hakkavad nad sind usaldama ja peavad sinu brändi autoriteetseks allikaks. Lisaks aitab originaalsisu tõsta kaasatust, kuna inimesed on rohkem huvitatud postitustest, mis pakuvad midagi uut ja väärtuslikku.

Kuidas luua head sisu?

Ja see sisu peab olema nii hea, et inimesed tahaksid seda jagada. Seega veendu, et sinu ettevõtte sisu on ainulaadne, kasulik, kaasakiskuv ja/või meelelahutuslik.

Sotsiaalmeediasisu luues mõtle:

 • Milline on sinu kirg ja millest võiksid terve päeva rääkida? Kirglik sisu paistab silma ja köidab tähelepanu. Kui räägid teemadest, mis sind tõeliselt huvitavad, peegeldub see ka sinu postitustes.

 • Mis on sinu valdkond, mida hästi tunned? Jagades oma erialaseid teadmisi ja kogemusi, positsioneerid end eksperdina. See aitab tõsta sinu brändi autoriteeti ja usaldusväärsust. Ja ära karda, et jeerum, konkurent loeb ka ja saab teada “ärisaladuse” või, et liiga palju infot jagades kliendid hakkavad ise tegema, mitte sinult ostma. Kes tahab ise teha siis YouTube ja AI aitavad tänapäeval pea kõigil soovijatel ise härjal sarvest haarata aga millegi pärast sulle ikkagi ju kliente tuleb? 🙂

 • Millega sa silma paistad? Mis teeb sinu ettevõtte eriliseks? Kas see on suurepärane klienditeenindus, uuenduslikud tooted või midagi muud? Tõsta esile oma unikaalsed tugevused.

 • Mis eristab sinu firmat konkurentidest? Konkurentsist eristumine on oluline, et jääda meelde. Mida sa teed teisiti või paremini kui teised? Näita seda oma sisus.

 • Millist valu, vajadust või muret saad potentsiaalsete klientide jaoks lahendada? Kasulik sisu, mis pakub lahendusi sinu sihtrühma probleemidele, on suurepärane viis kaasatuse ja lojaalsuse suurendamiseks. Mõtle, kuidas saad oma jälgijate elu lihtsamaks või paremaks muuta.

Näiteid heast originaalsisust

 • Harivad postitused: Näiteks võib IT-ettevõte jagada nõuandeid küberkaitse kohta, pakkudes jälgijatele väärtuslikku teavet, mida nad saavad oma ettevõttes rakendada.

 • Kaasahaaravad lood: Jagage lugusid oma klientide edulugudest või ettevõtte sisemisest elust. Inimesed armastavad lugusid, mis inspireerivad ja loovad emotsionaalse sideme. Loe nt siit, kuidas töötajate tutvustamine su edule kaasa võib aidata!

 • Visuaalne sisu: Kasuta pilte, infograafikuid ja videoid, et oma sõnumit edasi anda. Visuaalne sisu on sageli kaasahaaravam ja jagatavam kui tekstipõhine sisu. Ja ära karda, et su pilt ei ole piisavalt hea kvaliteediga, loe, kuidas “udune” pilt su äriedu kasvatab, siit! 🙂

Originaalsisu loomine nõuab küll aega ja vaeva, kuid see tasub end ära läbi suurema kaasatuse, parema brändi maine ja lojaalsema jälgijaskonna. Pea meeles, et sotsiaalmeedia edu võti peitub kvaliteetses ja ainulaadses sisus, mis kõnetab ja haarab sinu sihtrühma tähelepanu.

Jay Bear
Jay Bear

Sotsiaalmeedia viga 4 – Lihtsalt jälgijate numbri taga ajamine

Tänapäeva sotsiaalmeedia väikese orgaanilise reachi taustal ei ole lihtsalt suur jälgijaskonna suurus ammu enam primaarne, mida taga ajama peaksid. Numbrid võivad tunduda ilusad ja tekitada sulle hea enesetunde, kuid kui need inimesed ei muutu tõenäoliselt maksvateks klientideks, ei aita nad saavutada sinu ettevõtte eesmärki.

Suisa vastupidi – suur jälgijaskond, kes ei tule kaasa sinu postitustega (ei laigi, jaga, kommenteeri) töötavad sulle lausa vastu. Eriti, kui oled nad saanud liitu-jaga-võida mänguga. Facebook vaatab, et sul on suur hulk jälgijaid, kes ei tee su postitusega midagi. See on selge märk sellest, et ei ole postitusele mõtet palju orgaanilist levikut anda. Kui see ei huvita sinu ettevõtte jälgijaidki, miks peaks siis teisi paeluma?

Sotsiaalmeedia platvormid, nagu Facebook ja Instagram, kasutavad algoritme, mis hindavad sinu sisu vastavalt sellele, kui palju jälgijad sellega tegelevad. Kui sul on suur jälgijaskond, kuid vähene kaasatus, siis algoritmid näevad, et sinu postitused ei ole huvitavad ega olulised. Selle tulemusena näidatakse sinu sisu vähematele inimestele, mis vähendab sinu orgaanilist ulatust veelgi.

Kuidas vältida jälgijate arvu taga ajamist ja keskenduda kvaliteedile?

 1. Fookus kaasatusel: Keskendu sellele, et sinu postitused oleksid kaasahaaravad ja kutsuksid jälgijaid üles nendega tegelema. Küsi küsimusi, loo arutelusid ja julgusta kommenteerimist ning jagamist. Vaata punkt nr 7 – antisotsiaalsus.

 2. Eesmärgistatud jälgijad: Selle asemel, et püüda võimalikult palju jälgijaid, keskendu oma sihtrühmale, veel parem – persoonale. Leia need inimesed, keda tõepoolest huvitab sinu sisu ja kes tõenäoliselt muutuvad lojaalseteks klientideks.

 3. Autentsed kampaaniad: Vältida massilisi liitu-jaga-võida kampaaniaid, mis toovad küll palju jälgijaid, kuid mitte tingimata õigeid. Selle asemel loo kampaaniaid, mis on sihitud ja seotud sinu brändi väärtustega.

 4. Analüüsi ja kohanda: Kasuta sotsiaalmeedia analüütika tööriistu, et jälgida, milline sisu toob kõige rohkem kaasatust ja konversioone. Analüüsi tulemusi ja kohanda oma sotsiaalmeedia strateegiat vastavalt. Räägitakse, et video on tänapäeval ainuõige sisu. Aga kas oled vaadanud enda statistikat, äkki sinu puhul toimib paremini pilt? Ehk hoopis link kodukale? Uuri järgi! Haldan ise mitmeid mitmeid eri valdkonna ettevõtteid ja ei saaks mitte kunagi öelda, et täpselt see asi töötab kõigi puhul!

 5. Kvaliteet üle kvantiteedi: Loo sisu, mis on tõeliselt väärtuslik ja huvitav sinu sihtrühmale. Olgu selleks informatiivsed blogipostitused, kasulikud juhendid või inspireerivad lood – veendu, et see oleks kvaliteetne ja vastaks sinu jälgijate huvidele.

 6. Autentsus ja läbipaistvus: Ole oma jälgijatega aus ja läbipaistev. Inimesed hindavad autentsust ja on rohkem valmis suhtlema brändidega, kes näitavad oma tõelist palet.

Jälgijate arv pole kõik

Tähtis on meeles pidada, et sotsiaalmeedia edu ei mõõdeta ainult jälgijate arvuga. Kaasatus, lojaalsus ja konversioonid on palju olulisemad näitajad. Kui sinu postitused on autentsed ja väärtuslikud, loovad need tugevama sideme sinu ja sinu jälgijate vahel ning aitavad sul saavutada oma ärieesmärke.

Seega kasvata oma jälgijate arvu orgaaniliselt, kogudes kokku just need inimesed, keda ka reaalselt huvitab see, mida sinu ettevõte postitab ja milliseid teenuseid/tooteid pakub. Nii saavutad kestva ja väärtusliku sotsiaalmeedia kohaloleku, mis toetab sinu ettevõtte kasvu ja edu.

Sotsiaalmeedia viga 5 – Nõrk bränding

Sageli näevad ettevõtted teiste edu ja proovivad seda oma sotsiaalmeedia kanalitesse kopeerida. Kuid üleüldine sisu stiilis „meie ka“ ei lase sinu ettevõttel teiste seast silma paista. Kopeerimine võib tunduda kiire ja lihtne lahendus, kuid see viib sageli brändi isikupära kadumiseni ning jälgijad ei pruugi sinu ettevõtet teiste hulgast eristada.

Miks on bränding oluline?

Tugev bränding loob sinu ettevõttele selge identiteedi ja isiksuse, mis aitab sul eristuda konkurentidest. See annab inimestele põhjuse, miks nad peaksid just sinu ettevõttega suhtlema ja sinu toodet või teenust eelistama. Kui suudad oma brändi selgelt ja järjepidevalt kommunikeerida, suurendab see usaldust ja lojaalsust sinu jälgijate seas.

Sa ei saa võita konkurenti, kui kopeerid seda mid ateeb konkurent

Kuidas tugevdada oma brändi sotsiaalmeedias?

 1. Defineeri oma brändi väärtused ja missioon: Määra kindlaks, mis on sinu ettevõtte põhiväärtused ja missioon. Mis on see, mida sinu ettevõte esindab ja millist probleemi lahendab? Kui suudad seda selgelt kommunikeerida, aitab see luua tugeva ja autentse brändi.

 2. Loo ühtne visuaalne identiteet: Kasuta oma sotsiaalmeedia kanalites järjepidevat visuaalset stiili – logo, värvid, fondid ja kujundused. See aitab luua äratuntavust ja tagada, et sinu postitused on koheselt seostatavad sinu brändiga. Loe brändifotograafia kohta siit.

 3. Ole autentne ja isikupärane: Ära karda näidata oma brändi inimlikku poolt. Jaga lugusid, mis näitavad sinu ettevõtte väärtusi ja inimesi selle taga. Olgu see siis töötajate tutvustamine, kaadritagused hetked või klientide edulood – sellised postitused aitavad luua emotsionaalset sidet jälgijatega.

 4. Loo väärtuslikku sisu: Keskendu sisu loomisele, mis on sinu jälgijatele kasulik, huvitav ja meelelahutuslik. See võib olla hariv, inspireeriv või lihtsalt lõbus, kuid oluline on, et see vastaks sinu brändi väärtustele ja oleks relevantne sinu sihtrühmale.

 5. Järjepidev kommunikatsioon: Hoia oma brändi sõnumid ja toon järjepidevana kõikides kanalites. See aitab tagada, et sinu jälgijad teavad, mida oodata ja saavad sinu brändiga tugevama sideme.

Kuidas hinnata oma brändi tugevust?

Vaata oma ettevõtet tarbija pilgu läbi ja vasta järgmistele küsimustele:

 • Mida pakud oma publikule, mis muudab nende elu paremaks?: Mõtle läbi, millist väärtust sinu toode või teenus klientidele pakub ja kuidas see nende elu lihtsamaks, mugavamaks või nauditavamaks teeb.

 • Mida sinu toode või teenus nende praeguse olukorra parandamiseks teeb?: Kuidas aitab sinu pakkumine lahendada kliendi probleeme või täita nende vajadusi? Ole konkreetne ja selgita, millist kasu nad sinu toodet kasutades saavad.

 • Millist peamist probleemi lahendad?: Mõtle, millist olulist probleemi või valu sinu toode või teenus lahendab. See aitab sul luua selge ja mõjusa sõnumi, mis kõnetab sinu sihtrühma.

 • Kas sinu toode või teenus on ainulaadne ja köitev?: Mida teed teistmoodi kui konkurendid? Mis on see, mis teeb sinu pakkumise eriliseks ja köitvaks? Tõsta esile oma unikaalsed omadused ja eelised.

Garanteerin, et kui suudad oma väärtusest selgelt teada anda, inspireerib see sinu jälgijaid sisuga kaasama ja lõpuks soodustab ka müüki. Tugev bränding aitab sul luua püsivat ja lojaalset jälgijaskonda, kes on sinu ettevõtte suursaadikud ja toovad kaasa uusi kliente. Seega, investeeri aega ja ressursse oma brändi arendamisse ning näed, kuidas sinu sotsiaalmeedia turundus hakkab vilja kandma.

Sotsiaalmeedia viga 6 – Vale platvorm

Ettevõttel on lihtne hüpata Facebooki vagunile, kuna see on suurim sotsiaalmeedia platvorm ja seal on “kõik kohal”. Kuid sinu kliente ei pruugi seal olla või võib-olla pole tal huvi sinu ettevõttega sel platvormil suhelda. Sellisel juhul on suured pingutused Facebookis pigem ajaraiskamine ja ressursside ebaefektiivne kasutamine.

Uuringud ja analüüs

Tee kindlasti uuringud, et aru saada, kus sinu ettevõtte vaatajaskond veebis liigub, et sa ei raiskaks oma aega sotsiaalvõrgustikus, mis ei tööta sinu ettevõtte heaks. Kasuta olemasolevaid andmeid ja tööriistu, nagu Google Analytics, Facebook ja/või Instagram Insights, et mõista, millised platvormid on sinu sihtrühma seas populaarsed. Küsi oma klientidelt otse, milliseid sotsiaalmeediaplatvorme nad eelistavad, ja jälgi konkurentide tegevust, et saada aimu, kus nemad edukalt tegutsevad.

Optimeeri oma sisu platvormile vastavaks

Kõigil sotsiaalmeediaplatvormidel on erinevad jooned ja publikud, seega peab sinu ettevõte optimeerima sisu ja vestluse iga platvormi jaoks eraldi. Näiteks kui oled kohalik pagaritöökoda, võib sinu Facebooki kontol olla eripakkumised ja info, mis on leida ainult sellest kanalist. Samas Instagramis ja Pinterest’is jagad jälgijatele pilte maitsvatest toitudest koos retseptidega ja kaadritaguseid sinu köögist. Oluline on mõista iga platvormi eripära ja kohandada oma sisu vastavalt.

Millist sotsiaalmeedia kontot luua? Küsi endalt 3 küsimust

Platvormi valikul küsi endalt järgmised küsimused:

 1. Kes: kelle probleemi lahendad igas suhtlusvõrgustikus ja kes peaks selle konto sihtrühm olema?

  • Mõtle oma sihtrühmale ja sellele, kuidas iga platvorm aitab neil oma probleeme lahendada. Näiteks LinkedIn sobib B2B ettevõtetele, kus sihtrühmaks on professionaalid, samas kui Instagram ja Pinterest on visuaalselt orienteeritud ja sobivad paremini B2C ettevõtetele, nagu moebrändid ja toidutootjad.
 2. Mis: milline on parim sisu, mis sellel platvormil antud probleemi lahendaks?

  • Optimeeri oma sisu platvormile vastavaks. Näiteks LinkedIn’is võiksid jagada professionaalseid artikleid ja uuringuid, Instagramis aga visuaalselt atraktiivseid pilte ja videoid. Iga platvormi kasutajad ootavad erinevat tüüpi sisu, seega kohanda oma sõnum vastavalt.
 3. Millal: millal sinu fännid ja jälgijad veedavad enim aega sellel sotsiaalmeediaplatvormil?

  • Analüüsi, millal sinu sihtrühm on kõige aktiivsem ja planeeri oma postitused nende aegade järgi. Näiteks võib Instagramis olla parim aeg postitamiseks õhtul, kui inimesed on töölt koju jõudnud ja oma telefonides aega veedavad, samas kui LinkedInis võib olla parim aeg hommikul tööpäeva alguses.

Kokkuvõttes on oluline mõista, et igal platvormil on oma tugevused ja nõrkused ning edu saavutamiseks pead leidma need, mis töötavad sinu ettevõtte heaks. Valides õiged platvormid ja kohandades oma sisu vastavalt, saad maksimeerida oma sotsiaalmeedia turunduse tõhusust ja saavutada paremaid tulemusi.

Kõige valem oleks nui neljaks teha kõik platvormid ja jagada neil sama sisu. Erinevad platvormid on põhjusega erinevad. Pigem halda 1-2 kontot, ja tee seda korralikult, mitte ära püüa keskpäraselt kohal olla igal pool. Sellest pikemalt järgmises punktis. Ka sotsiaalmeedia haldamise hind väljast tellides ei ole tihtipeale minu isikliku arvamuse kohaselt paljudele ettevõtetele käepärane, seega väiksematele ettevõtetele soovitan alati võtta konsultatsioon, paneme paika ühise sotsiaalmeedia strateegia, postituste kuvand, vaatame üle tehtud ja kuidas selle pealt edasi minna. Eesmärk on, et klient oleks võimeline ise turundama. Kui rahakoti raudu laiutada siis seda teha pigem sotsiaalmeedia tasulise turunduse peale.

Millist sotisaalmeediakanalit peaks ettevõte omama

Kirjutasin sotsiaalmeedia platvormi valikust pikemalt siin!

Sotsiaalmeedia viga 7 – Püüad olla igal pool kohal

Paljud ettevõtted tunnevad vajadust olla kohal igas suhtlusvõrgustikus – Facebook ja Instagram eelkõige. See võib tunduda hea sotsiaalmeedia strateegiana, sest mõtled, et rohkem kanaleid – suurem katvus. Tegelikkus? Üpris ebaefektiivne ja raskesti teostatav. Mis tavaliselt juhtub, on see, et kõigil platvormidel jagatakse kas sama sisu või on see väga kaootiliselt postitatud, sõltuvalt sellest, kuidas kellelgi aega on.

Ressursside ja aja raiskamine

Kui sul pole suurt ettevõtet, kus oleks spetsiaalne töötaja sotsiaalmeedia jaoks, pole igal pool kohalolek väga mõistlik püüdlus. Kannatab sisu kvaliteet ning jälgijad märkavad seda kiiresti. Inimesed tahavad näha kvaliteetset ja neile huvitavat sisu, mitte lihtsalt massiliselt postitusi, mis ei paku väärtust. Ja sisu asjalikkusest kirjutasin juba enne.

Sotsiaalmeedias strateegiline lähenemine

Selle asemel on palju parem valida üks-kaks suhtlusvõrgustikku, millele keskenduda ja kus head sisu luua. See võimaldab sul keskenduda ja panustada kogu oma energia ning ressursid kvaliteetse ja asjakohase sisu loomisele. Näiteks, kui sinu ettevõtte sihtrühm on visuaalselt orienteeritud, võiksid keskenduda Instagramile. Kui aga tegeled B2B sotsiaalmeedia turundusega, siis võib-olla on LinkedIn parem valik. 

Kvaliteet kvantiteedi üle

Keskendudes vähematele platvormidele, saab sul olla sügavam arusaam iga platvormi algoritmidest ja kasutajate käitumisest, mis aitab optimeerida sisu nähtavust ja kaasatust. Nii tagad, et iga postitus on hästi läbi mõeldud ja sihitud, maksimeerides seeläbi selle mõju.

Kokkuvõttes on oluline mõista, et sotsiaalmeedia turunduses on kvaliteet alati kvantiteedist tähtsam (kui su kvantiteet ei lange just vaid 1-2 postitusele kuus). Ole valiv platvormide osas, kuhu oma aega ja ressursse panustad, ja keskendu sellele, et sinu sisu oleks tõeliselt väärtuslik ja huvitav. Samas tea, mis on selle sotsiaalmeediakanali eripära ja mille pärast seda inimesed kasutavad. Tunne ka elementaarseid algoritmi külgi.

Sotsiaalmeedia nõuab tööd
Sotsiaalmeedia nõuab tööd

Sotsiaalmeedia viga 8 – Antisotsiaalsus

Sotsiaalmeediat nimetatakse põhjusega sotsiaalseks meediaks. See tähendab sõna sõnalt, et ka sina pead olema sotsiaalne. Kui inimesed räägivad sinu ettevõttega sotsiaalmeedias, pead sina neile ka vastama.

Vestluste loomine ja neile vastamine

Üks peamisi vigu, mida ettevõtted teevad, on see, et nad ei loo võimalusi vestluste tekkimiseks ega vasta inimestele, kes nendega suhtlevad. Ehk siis postitused pannakse üles aga sellele järgnev sotsiaalmeedia haldamine jääb ära. Sotsiaalmeedia edu võti on pidev ja aktiivne suhtlus oma jälgijatega. Kui inimesed kommenteerivad sinu postitusi, saadavad sõnumeid või jagavad oma mõtteid, peaksid neile vastama võimalikult kiiresti ja asjakohaselt. Näita, et sa hoolid ja oled olemas. Ta ju reaalselt võttis hetke ja edasi scrollimise asemel nt kirjutas kommentaari.

Vestluste algatamine

Ühtlasi tähendab see ka, et pead veebivestluste loomiseks vaeva nägema. Otsi võimalusi, kuidas alustada vestlust oma publikuga. Kui vaatad oma postitust, kas see mingilgi määral julgustab lugejat kaasa rääkima? Tihtipeale teevad ettevõtted postitused, mida tarbides saad nentida “Aa ok, selge siis” ja liigud edasi. Mina kasutan aga palju CTA-sid (call-to-action), mis julgustavad postitusega kaasa mõtlema, rääkima või tegutsema.

Kuid sama jäme rikkumine on ka see, kui inimesed sinuga suhtlevad, kuid sa ei vasta neile või lased vestluse ikka väga käest ära…

Sotsiaalmeedia vead - negatiivne tagasiside ja kommentaaridele vastamine

Kvaliteetne suhtlus

Samuti on oluline, et suhtlus oleks kvaliteetne. Kui inimesed sinuga suhtlevad, peaksid neile vastama põhjalikult ja viisakalt. Vastamine ei tohiks olla pelgalt formaalsus, vaid võimalus näidata oma brändi isikupära ja pakkuda väärtust. Kui keegi küsib toote kohta, anna detailne vastus; kui keegi avaldab kiitust, tänad neid siiralt. Lihtsalt like tema kommentaarile või veel enam “suured tänud” jäta kellelegi teisele!

Aktiivne kuulamine

Sotsiaalmeedias edukas olemine nõuab ka aktiivset kuulamist. Jälgi, mida sinu jälgijad räägivad ja millised on nende mured ja soovid. Kasuta seda tagasisidet oma sisu ja teenuste parandamiseks. Näita, et sa kuulad ja võtad arvesse oma publiku arvamust. Veel parem, kui oled saanud mõne eelneva kommentaar juures murekohana välja toodud asja lahendatud, tee sellest postitus ja täna tagasiside eest ning ütle, et nüüd saime ka ise jälle targemaks ja paremaks. 

Vestluse käest laskmine

Kuid sama jäme rikkumine on ka see, kui inimesed sinuga suhtlevad, kuid sa ei vasta neile või lased vestluse käest ära. Kui keegi algatab vestluse, kuid sina ei vasta või lõpetad selle järsult, jätab see halva mulje ja võib kahjustada sinu brändi mainet. Püüa hoida vestlusi elus ja aktiivsena nii kaua, kui see on asjakohane ja vajalik. Isegi kui see on suvaline troll. Sa ei kirjuta mitte tema pärast sinna vastust, vaid normaalsete inimeste tõttu. Nemad peavad nägema, et sa oled kohal ja märkasid. Piisab poliitiliselt korrektsest vastusest stiilis “Väga tore, palun võta otse ühendust, et rääkida täpsemalt..” Mitte kunagi ära kustuta vastust! Kui vaja, peida!

Emotsionaalne ühendus

Lõpuks, ära unusta, et sotsiaalmeedia on koht, kus inimesed soovivad tunda end kuulatuna ja väärtustatuna. Suhtle oma jälgijatega empaatiliselt ja siiralt. See loob emotsionaalse ühenduse, mis võib viia pikaajalise lojaalsuseni. Kuid PALUN! ära lase ChatGPT-l seda imalat vastust kirjutada, see on kohe aru saada ja tõmbab kohe su krediiti maha!

Sotsiaalmeedia viga 9 – Liigne reklaam

Paljud ettevõtted kohtlevad sotsiaalmeediat sarnaselt tavapäraste turunduskanalitega. Siinkohal ma ei pea silmas seda klassikalist, tasulist sotsiaalmeedia kampaaniat või nö. Instagrami ja Facebooki reklaami vaid sotsiaalmeedia reklaami seinapostituste näol. Sotsiaalmeedia üks veetlusi on see, et selles on palju rohkem kahepoolset suhtlust kui lihtsalt ühesuunaline promokanal. Jah, sotsiaalmeediat saab kasutada müügikanalina, kuid kui see on ainus asi, mida sa selles teed, ei ole sul kauakestvat tulevikku.

 

Miks kasutatakse sotsiaalmeediat turunduses

Ole kasulik, mitte ainult müüja

Sa pead olema oma jälgijatele järjepidevalt kasulik. See on minu arust üks suurimaid komistuskivisid ettevõtetele. Oletame näiteks, et müüd nahahooldustooteid. Selle asemel, et pidevalt üles kutsuda oma tooteid ostma, jaga postitusi selle kohta, kuidas oma nahka tervena hoida või kuidas noorem välja näha. Hariv ja väärtuslik sisu hoiab sinu jälgijad huvitunud ja suurendab nende usaldust sinu brändi vastu.

Tasakaalusta müük ja väärtuslik sisu

Sotsiaalmeedias on oluline leida tasakaal müügisisu ja väärtusliku sisu vahel. Püüa hoida müügisõnumid minimaalsena ja keskendu sellele, kuidas sa saad oma jälgijatele väärtust pakkuda. Kuid see ei tähenda, et sa ei tohi sotsiaalmeedias reklaami nüüd üldse teha. Sinu sotsiaalmeedia strateegia peab kindlasti müüki käsitlema! Ma väidan, et õigel optimeerimisel on Facebooki reklaami hind väga mõistlik ja eesmärk on ikkagi ju pangakontot kasvatada. Kuid tee seda “läbi lillede”. No nt jaga kliendi edulugu kuidas ta sinu abil selle saavutas, vihja kuidas miski sinu pakutav haakub päevakohase teemaga jne. Kuid lihtsalt ära tee postitus-postituse järel: “Meil on, osta ära!”.

Eripakkumised ainult sotsiaalmeedias

Hea mõte on teha aeg-ajalt pakkumisi ainult sotsiaalmeedia kaudu. Kui jälgijad teavad, et mõned eripakkumised on saadaval vaid sinu sotsiaalmeediakanalitel, paneb see neid kindlasti usinamalt sinu sisu jälgima. Näiteks võid korraldada eksklusiivseid allahindlusi või jagada sooduskoode, mida mujal ei ole saadaval. Ja vahel võib neid teha ka vaid Storys – see ergutab ka nende vaatamist enam, sest iial ei tea, millal miskit seal on.

Kokkuvõttes on oluline meeles pidada, et sotsiaalmeedia ei ole ainult müügikanal, vaid võimalus luua väärtuslikku ja huvitavat sisu, mis hoiab sinu jälgijad kaasatuna. Paku oma jälgijatele järjepidevalt kasulikku sisu, mis vastab nende vajadustele ja huvidele, ning kasuta müügivõimalusi mõistlikult ja mõõdukalt. See aitab sul ehitada tugevamat ja lojaalsemat jälgijaskonda, mis lõpuks soodustab ka sinu ettevõtte müüki ja kasvu.

Sotsiaalmeedia viga 10 – Ootad liiga kiireid tulemusi

Paljud ettevõtted loovad sotsiaalmeediakonto ja ootavad juba paari nädala või kuu pärast silmnähtavat edu müügis. Kuid reaalsus on see, et sotsiaalmeedia orgaaniline kasv võtab aega ja järjepidevat tööd. Kahjuks pole aga tänaseni üliharv, kui minult tellitakse nt Facebooki konto haldus ja sellele järgneb küsimus – mis kuupäevaks luban X jälgijate arvu?

Orgaaniline kasv vajab aega

Kui sa ei investeeri sotsiaalmeedia turundusse reklaamiraha, siis orgaaniliste postituste najal enda üles töötamine võib võtta märkimisväärselt kauem aega. Orgaaniline kasv tähendab, et sinu sisu peab leidma oma tee inimesteni loomulikul viisil, ilma makstud reklaamide abita. See nõuab kannatlikkust ja pühendumist.

Sotsiaalmeedia edu ei tule üleöö. Ja see ei pruugi üldse tulla… vale kanal, ebaatraktiivne toode/teenus, kehv sisuplaan jne. Kuid üks on kindel, selleks, et üldse kuhugi jõuda, nõuab see kannatlikkust, pühendumist ja järjepidevat tööd. Kui oled valmis investeerima aega ja energiat oma sotsiaalmeedia strateegiasse, siis näed lõpuks ka tulemusi. Ära lase end heidutada, kui esimesed nädalad või kuud ei too soovitud edu – jätka tööd, kohanda oma lähenemist ja hoia fookust pikaajalistel eesmärkidel. Hea mõte on lasta ka kõrvalisel isikul üle vaadata sinu praegune töö, ta oskab vaadata värskema pilguga ja anda head nõu, et saaksid uue värske tõuke.

Kokkuvõte: Sotsiaalmeedia vead, mis takistavad sinu ettevõtte edu sotsiaalmeedias

Kogu eelnev jutt lühidalt kokku võttes: 

 1. Ei tunne oma publikut – Ilma selge arusaamata, kes on sinu sihtrühm, on raske luua kaasahaaravat ja asjakohast sisu.
 2. Puudub järjepidevus – Algoritmid soosivad regulaarset postitamist. Järjepidevus aitab hoida jälgijate huvi ja suurendada seotust.
 3. Hea originaalsisu puudumine – Kvaliteetne ja ainulaadne sisu, mis kõnetab sinu jälgijaid, on edu võti. Meta rõhutab, et originaalsisu on eelistatud.
 4. Lihtsalt jälgijate numbri taga ajamine – Suur jälgijaskond ei ole eesmärk omaette. Tähtis on kaasamine ja sihtrühm, kes on tõeliselt huvitatud sinu pakutavast.
 5. Nõrk bränding – Sotsiaalmeedia kopeerimine ei tööta. Oluline on leida ja rõhutada oma brändi unikaalsust.
 6. Vale platvorm – Kõik platvormid ei tööta igale ettevõttele. Uuri, kus sinu sihtrühm asub ja keskendu neile platvormidele.
 7. Püüad olla igal pool kohal – Kõikjal olemine võib põhjustada ressursi hajumist ja kvaliteedi langust. Keskendu mõnele platvormile ja tee seal head tööd.
 8. Antisotsiaalsus – Sotsiaalmeedia nõuab aktiivset suhtlemist ja kaasamist. Vastamine ja vestluste algatamine on oluline.
 9. Liigne reklaam – Sotsiaalmeedia ei ole ainult müügikanal. Paku oma jälgijatele väärtust ja kasulikku teavet, et hoida nende huvi.
 10. Ootad liiga kiireid tulemusi – Orgaaniline kasv võtab aega. Kannatlikkus ja järjepidev töö on edu võti.

Kokkuvõttes on sotsiaalmeedia turunduse edukus seotud sotsiaalmeediasse strateegilise lähenemise, järjepidevuse ja oma publiku vajaduste mõistmisega. Vältides neid levinud sotsiaalmeedia vigu, saad suurendada oma brändi nähtavust ja seotust, mis viib lõpuks ka müügieduni.

Brit Mesipuu Milos reklaam
Brit Mesipuu

Tegevjuht
MILOS OÜ
tel.+372 521 5511
brit@milos.ee
www.milos.ee
https://www.facebook.com/milosreklaam
https://ee.linkedin.com/in/britmesipuu