Mis on Instagram Threads ja kuidas seda kasutada? (12.07.23)

Instagram Threads on äsja meieni (06.07.23) jõudnud uus sotsiaalmeedia rakendus. Mõnedel kontodel on juba päev hiljem miljoneid kasutajaid!

Instagram Threadsi esimene postitus

Ka varasemalt on olnud erinevaid nö. Twitteri alternatiive, mis üritavad endale nime teha. Minu jaoks tuntuim neist vast Mastodon, kuhu lõin ka konto aga peale seda olen sisenenud vast 1-2 korda 😊

Kuid kas Instagram Threads võiks olla miskit erilist ja suudab Twitterile piisavat konkurentsi pakkuda? Eks aeg näitab. Kuid (kahjuks) Eesti EL-is kontot teha veel ei saa, sest seal on palju andmete kogumisega seotud küsimusi (kuid mul endal on juba see olemas…. testida eriti jõudnud veel ei ole.)

Milos reklaam Instagram Threads

Järgenvalt üritasin mõtestada enda jaoks selle teema lahti, millega Instagram Threadsi puhul tegemist on. Seega on tegemist üsna toore materjaliga kuid uute teadmiste lisandumisel kindlasti uuendan! Ja kui sul on juba praegu midagi lisada, anna julgelt märku!

Mis on Instagram Threads rakendus?

Instagram Threads on uus sotsiaalmeedia platvorm, mis on seotud sinu Instagrami kontoga. Selle on loonud samad inimesed, kes on Instagrami taga, kuid selle asemel, et keskenduda vaid foto- ja videote jagamisele, on see tekstipõhine platvorm, kus saad jagada kõike, mis sul südamel on – sarnaselt Twitterile.

Igatahes selles keskkonnas saad sa luua kuni 500 tähemärki pikki tekste, mis sisaldavad ka linke, fotosid ja kuni 5-minutilisi videosid, samuti vastata teistele postitustele ning jagada teiste kontode postitusi oma profiilil.

Kas Instagram Threads = Twitter?

Kõik see eelnev kõlab justkui Twitter, kas pole? Ega sa ei eksi 😊! Instagrami juht Adam Mosseri ütles intervjuus The Verge’ile: “Obviously, Twitter pioneered the space. And there are a lot of good offerings out there for public conversations. But just given everything that was going on, we thought there was an opportunity to build something that was open and something that was good for the community that was already using Instagram.”

Ehk siis kokkuvõtvalt, et Twitter pani sarnasele keskkonnale aluse, kuid nemad arvavad, et saavad ehitada miskit avatumat ja mis on hea juba Instagrami kasutavale kogukonnale.

Kuidas liituda uue Instagram Threads’iga?

Järgnevalt väike ülevaade mobiili kaudu liitumiseks. Kuid NB! Ka need mõned read hiljem ei ole võimalik (ametlikult!) Euroopa Liidus liituda.  

Instagram Threadsi mobiilirakendus

Esimene samm Instagram Threadsiga liitumisel on rakenduse allalaadimine. Kuigi saad kasutada oma Instagrami kontot Threadsiga liitumiseks, pead allalaadimiseks siiski alla laadima vastava äpi.

Instagram Threadsi saad nii iOS-i kui ka Androidi jaoks. Ava Threads rakendus ja kliki sisselogimiseks Instagrami konto nuppu “Logi sisse Instagramiga”. Seejärel tuleb sul importida oma profiili info Instagramist. Samuti võid alternatiivselt sisestada oma bio, lingi ja profiilipildi käsitsi, koputades iga ikooni kõrval. Kui oled valmis, klikka “Järgmine”.

Nüüd vali, kas konto on avalik või privaatne. Siis näed loendit inimestest, keda Instagramis jälgid. Saad valida kas jälgid kõiki või valid konkreetsed jälgitavad. Kui sa ei suuda aga otsustada, keda jälgida, saad selle sammu esiti ka vahele jätta. (Osades kanalites on spekuleeritud, et see kõikide jälgijate nö. üle toomine varsti kaob…eks näis).

Nende sammudega oled ametlikult registreerunud Instagram Threads’i ja oled valmis rakendust kasutama.

Kuidas kasutada Instagram Threads’i?

Kodu/feed lehel näed kõiki Threadse / postitusi inimestelt, keda jälgid, koos soovitatud postitustega inimestelt, keda sa ei jälgi. No nagu Twitteri For You leht.

Threadsi jälgijad
Threadsi jälgijad

Tulevikus pidavat tulema ka võimalus näha vaid jälgitavate postitusi, kuid praegu on see vaade Threads’i Kodu lehe vaikimisi vaade.

Instagram Threadsi postitused
Instagram Threadsi postitused

Threadsi otsinguleht

Otsingulehel näed soovitatud kontosid ja saad otsida konkreetseid kontosid. Otsingu ribal klikkimine näitab ka sinu otsinguajalugu koos võimalusega see puhastada, kui soovid.

Postituse tegemine Instagram Threadsis

Selleks vaja vaid klikkida keskel asuvat koostamise nuppu ja oled valmis uut postitust jagama.

Tegevused Instagram Threadsis

Südameikooni klikkamine viib sind tegevuste lehele – ehk siis kogumik kõigist sinu teavitustest.

Threadsi profiili leht

Profiili leht näitab sinu profiili, valikuid selle muutmiseks ja jagamiseks, linki sinu põhirakenduse Instagrami konto juurde ning erinevaid rakenduse seadeid, millega saad nö. mängida.

Kuidas lisada mitu Instagrami kontot Threadsi?

See võimalus on olemas, kuid hetkel jääb minu jaoks lõplikult pisut arusaamatuks . Sisuliselt aga teise Instagrami profiiliga sisselogimiseks mine rakenduses oma profiililehele ja klõpsa oma kasutajanime kõrval olevat noolt, kliki “lisa konto” ja sisesta kasutajanimi ja parool. Saad vahetada oma Instagrami kontode vahel, klõpsates kasutajanime kõrval olevale noolele ja valides teise konto.

Milliseid Threadsi reegleid pead kontot tehes arvestama?

Siin on pilk sellele, milliseid privaatsuspoliitika üksikasju Euroopa regulaatorid tõenäoliselt Threads’i puhul kahtlustavad. Seetõttu teda siinakndis veel ei ole ka.

Meta väidab, et kõigi nende kategooriate andmeid “võidakse” koguda, kuid võib eeldada, et nad plaanivad mingil hetkel koguda kõiki neid andmeid, kui nad seda juba ei tee. See on kindlasti midagi, mida peaksid arvestama, kui kavatsed Threads’i kasutada.

Vähemalt praegu ei küsi Threads’i rakendus juurdepääsu sinu kaamerale, mikrofonile, kontaktidele, asukohale ega enamus teistele iOS-is kasutaja heakskiitu nõudvatele funktsioonidele. Threads küsib juurdepääsu fotodele, kui soovid pildi või video postitusele lisada, kuid saad valida, kas lubada juurdepääsu ainult valitud fotodele, kui soovid rakenduse juurdepääsu piirata.

Siiski pead valmis olemas, et Meta kogub palju teavet selle kohta, kuidas sa rakendust täpselt kasutate, millist tüüpi sisule klõpsad jne.

Milliseid andmeid Threads kogub
Milliseid andmeid Threads kogub?

🚩 Threads kogub sinu kohta tundlikku isiklikku teavet

Threads’i rakendus võib koguda infot sinu seksuaalse sättumuse, rassi ja rahvusliku päritolu, biomeetriliste andmete, ametiühingu kuuluvuse, raseduse staatuse, poliitiliste vaadete ja religioossete veendumuste kohta käivat teavet.

See teave võidakse potentsiaalselt edastada “teenusepakkujatele” ja “analüütikapartneritele”, mis sageli tähendab kolmandate osapoolte reklaami- ja turundusfirmasid.

🚩 Threads kogub teavet sinu töö kohta

Võidakse koguda teavet sinu ettevõtte ja sinu rolli kohta selles ettevõttes. Samuti sinu töötamise ajalugu ja seda võidakse edastada kolmandatele osapooltele.

🚩 Threads kogub teavet sinu keha kohta

Detailid sinu tervise, füüsilise vormi ja treeningu kohta võivad olla kogutud ja edastatud kolmandatele osapooltele.

🚩 Threads kogub teavet sinu veebitegevuse kohta

Threads võib uurida sinu sirvimisajalugu, veebilehega suhtlust (sh reklaamiga) ja veebilehe või allika andmeid, mille kaudu Threads-i lingid avastasid. Seda teavet võidakse samuti edastada kolmandatele osapooltele.

🚩 Threads kogub teavet sinu asukoha kohta

Kasutaja keskkonna fotosid, videoid või muid salvestisi ning “IP-aadressi põhiseid asukohaandmeid” võidakse koguda ja edastada kolmandatele osapooltele.

On oluline märkida, et Threads’i privaatsuspoliitika võib aja jooksul muutuda ja kasutajaid julgustatakse regulaarselt selle ülevaatamiseks ning aru saama, kuidas nende isiklikke andmeid töödeldakse ja kaitstakse Threads’i rakenduse kasutamisel.

NB! Oluline märkus: Threads’i ei saa kustutada ilma Instagrami kustutamata!

Samamoodi nagu Facebooki ja Messengeri puhul, kui oled Threads’iga liitunud, ei ole võimalik tagasi pöörduda ilma Instagrami kustutamata. Threads’i profiili saab ainult, kui soovid oma Instagrami kontot alles hoida.

Mõned levinumad küsimused mujal maailmas seoses Instagram Threadsiga

·         Kas Threads’i kasutamiseks on vaja Instagrami kontot?

Instagram Threads’iga liitumine on väga lihtne, kui sul on juba Instagrami konto. Kuid kas Threads’i rakenduse kasutamiseks on vaja Instagrami kontot?

Vastus: Jah, on vaja. Kui soovid Threads’i kasutada, pead omama Instagrami kontot.

·         Kas Instagram Threads’il on töölauaversioon?

Instagram Threads on praegu saadaval iPhone’idele ja Android-telefonidele, kuid mis on lood töölauaarvutiga?

Vastus: Kahjuks vastus on ei. Hetkel (07.07.23) pole Threads’ile töölauarakendust. Instagrami juht Adam Mosseri ütleb, et töölauaversioon on töös, kuid selle väljaandmise kuupäeva kohta pole praegu teavet.

·         Mis on Instagram Threadsi vanusepiirang?

Nooremad, kui 16 aastat (mõnedes riikides 18), lähevad Threadsiga liitudes automaatselt privaatsele profiilile. Liitudes saab valida, kas jälgida samu kontosid nagu Instagramis või leida rohkem inimesi.

Aga kokkuvõtteks, mis ta siis on ja kas teha kohe, kui ta tuleb ka Eestisse? Eks iga üks otsustab ise kuid nt eile, 11.07.23 ei olnud isegi Facebook päris kindel, kas Threads on ohutu link 😀

Instagram Threadsi lingid lähevad spämmi
Instagram Threadsi lingid lähevad spämmi

Veelkord! Kui sul on lisada fakte, nõuandeid jms siia postitusse, anna mulle julgelt märku!

Brit Mesipuu Milos reklaam
Brit Mesipuu Milos reklaam

Tegevjuht, sisulooja, koolitaja

MILOS OÜ
tel.+372 521 5511
brit@milos.ee
https://www.facebook.com/milosreklaam
https://ee.linkedin.com/in/britmesipuu