19 nõuannet edukaks videoturunduseks

Viimasel ajal muud ei kuulegi, kui et video-video-video! Just seda nõuab sotsiaalmeedia platvormide algoritmid ja sinu jälgijad. Mina küll suurem asi videote vaataja Facebookis ja Instagramis ei ole, kuid paljudele on see just eelistatud sisuformaat. Ka Facebook jagab orgaanilist reachi videole heldemalt.

Kas sa arvad, et sul ei ole piisavalt aega sotsiaalmeedias video tegemiseks? Kas sa pole päris kindel, kust alustada? Pole mingit põhjust lasta neil kõhklustel takistada sul oma videoturunduse plaanide unistusi teoks tegemast. Ja kuigi ideaalse video tegemiseks pole mingit salajast valemit, võiksid järgida siiski mõnda peamist sammu, et tagada oma videote mitte ainult läbimõeldud ja laitmatu teostus. Nii et ilma täiendava sissejuhatuseta, siin on põhjalik kontrollnimekiri videote loomiseks sotsiaalmeedias.

Videosisu kasv Facebookis
Videosisu kasv Facebookis

Seega vaatame nüüd üheskoos läbi need sammud, kuidas sinu järgmine videoturunduse postitus saaks veelgi enam like’e, jagamisi ja kaasatust.

PS. Sõna video on minu jaoks nii jaburalt pööratav, et kui leiad siin tekstis vigu, katsu üle olla 🙂

1.       Veendu, et su videoturundusel oleks määratletud kindel eesmärk 

Enne, kui alustad mis tahes video tootmist, on oluline meeles pidada, miks sa just seda videot teed. Kas soovid oma jälgijatega rohkem suhelda, jagada pilku oma ettevõtte kultuurile või reklaamida toodet / teenust? Esita endale seda tüüpi küsimused enne video tegema hakkamist ja sul on lihtsam aru saada, milline see video välja peaks tulema. Ilma algusest peale selget eesmärki silmas pidamata on keeruline teada, millised mõõdikud on kõige olulisemad, mida mõõta, kui seda sinu jälgijad nägema hakkavad.

2.      Kus sa seda jagama hakkad?

Jälgijatest rääkides sobib erinevatele sotsiaalmeedia platvormidele erinevat tüüpi sisu. eelkõige just vaatajaskonna erinevuse tõttu. Nii et enne oma videoturundusega alustamist mõtle, mis teeb iga platvormi ainulaadseks ja kuidas saad oma sisu platvormile endale kohandada.

Näiteks LinkedIni eesmärk on ärisidemete loomine ja professionaalseks kasvatamine, samas kui Instagram on seotud rohkem isiklike suhete loomisega kui ka sõprade või mõjutajatega kursis hoidmisega. Kuna inimestel on erinevad ootused selle kohta, millist tüüpi sisu igal platvormil jagatakse, on alati oluline meeles pidada kanali konteksti.

3.      Pane paika oma ressursid ja tootmise tase

See on tähtis! Kastivälist mõtlemist julgustatakse alati. Kuid siin on oluline jääda realistlikuks ja veenduda, et sa ei nõuaks oma videolt liiga palju. Kui sinu esimene mõte on oma video filmimine vihmametsas, siis vaata, kas saad sarnase ilme saavutada ka oma kontori lähedal pargis pildistades. Mis võib ühe nurga pealt videot tehes paista imelik, võib teisest küljest näha just jumalik.

Mis puutub rekvisiitidesse, siis vaata enne midagi uue ostmist ringi. Äkki leidub midagi sarnast juba sul kontoris või enda ja töötajate kodus?

See on ka hea aeg teada saada, kas vajad oma meeskonna teistelt inimestelt täiendavat abi. Kas saad seda ise filmida? Kas on stseene, kus sul on vaja mõne meeskonnakaaslase abi? Enne skripti kirjutamist veendu, et mõistaksid, millised ressursid sul on saadaval.

4.      Kirjuta korralik käsikiri

Ka siis, kui su videos ei ole tekstilist osa. Siiski on oluline omada kontseptsiooni ja ettekujutust selle kohta, milline iga võte välja peaks nägema. Videoturunduse maailmas ei tundu midagi hullemat kui redigeerimisetappidele jõudes mõistmine, et sa ei saanud neid võtteid, mis on vajalikud oma mõtte edasi ütlemiseks.

5.     Planeeri rohkem aega, kui esialgu tundub vaja minevat

Kuigi sotsiaalmeedia videod on tavaliselt lühikesed, ei tähenda see, et peaksid kõigi vajalike kaadrite saamiseks broneerima vaid ühe tunni. On tõesti lihtne mõelda: „Oh, sotsiaalmeedia video? See ei võta nii kaua aega! ” või „Mul on võimalus see võte hiljem kätte saada”, kuid kui sul pole filmimiseks konkreetset aega ette nähtud, on sul oht muude asjadega tegelema hakata ja mitte saada vajalikke kaadreid. See on eriti oluline siis, kui teed koostööd teiste inimestega – veendu alati, et kasutate kõigi jaoks aega maksimaalselt ära!

6.    Square / nelinurkne ja vertikaalne video

Mis pidi see video siis teha – nö. pikali, püsti või ruudukujulisena? Soovitus oleks teha see kas square ehk nelinurksena, või vertikaalne. Miks? Põhjus lihtne. Sellepärast, et enamus (95%) sinu Facebooki lehe jälgijatest veedavad sellel platvormil aega läbi telefoni. Ja kuidas nad telefoni käes hoiavad? Ikka vertikaalselt.

Nelinurkne (1:1) video hõivab sinu telefonis 78% suurema pindala, kui seda teeb horisontaalne/landscape video (16:9). See omakorda aga võimaldab sul suuremalt ja selgemalt oma sõnumit edastada. Sama efekti annab ka vertikaalselt tehtud video.

Nelinurkne video vs horisontaalne video
Nelinurkne vs horisontaalne video

Niisiis. Kui sa seda veel ei tee, siis nüüd on tagumine aeg katsetada nelinurkseid ja vertikaalseid videoid.

Keskmine videopostituse kaasatus. Buffer
Keskmine videopostituse kaasatus. Buffer

Kusjuures seda ka YouTube puhul. Google andmetel vaatavad 70% YouTube kasutajatest videoid oma mobiilist. YouTube’i rakenduse videopleier on võimeline sinu video dimensioonidega automaatselt kohanduma. Nii on võimalik täisekraani nuppu vajutades vaatajal saavutada video kattuvus tema telefoniekraanil suisa 100%.

Lõik Google juhistest:

Ruudukujulise ja vertikaalse video eelised

  • Kui vaatajad hoiavad telefoni portreevõtterežiimis, pakub vertikaalne video (kitsas ja pikk video) reklaamijatele oma toote sõnumi edastamiseks rohkem ruumi.
  • Vertikaalsed videod sobivad kasutaja loomupärase kavatsusega vaadata videot vertikaalses režiimis.

7.    Haara vaataja tähelepanu esimese 3 sekundiga – thumbnail

Sinu Facebooki video esimesed paar sekundit peavad olema tähelepanuväärsed ja vaatama naelutavad. Ja seda ka ilma helita! Muidu on kaduvväike võimalus, et seda üldse kaema hakatakse. Sa ei pea siin ratast leiutama, vaid jälgi, et pisipildi valimisel ei oleks seal uduseid kaadreid ja ilmetuid värve.

Hea thumbnail sisaldab:

  • Naeratavaid nägusid
  • Armsaid loomi
  • Erksaid värve
  • Teksti
  • Selgeid pilte
NB! Allolev on pilt, noolele vajutades ei hakka video tööle 🙂

Video esimene kaader olgu tähelepanu püüdev. Videoturundus
Video esimene kaader olgu tähelepanu püüdev

Miks ma peaksin seda vaatama?

Niisiis unusta viisakusvormid ja lenda kohe peale! Sa pead kohe alguses vastama vaataja küsimusele „Miks ma seda vaatama peaksin?“. Kui su videoturunduse klipi algus suudab vastuse sõnastada, oled õigel teel.

Väga asjakohased on siin kergelt õrritavad küsimused ja üleskutsed, mis panevad vaatajaid soovima nendele küsimustele vastuseid ootama.

Keskmine videopostituse kaasatus. Desktop vs mobiil. Buffer. Videoturundus
Keskmine videopostituse kaasatus. Desktop vs mobiil. Buffer

Kuidas video nime ja esimest pilti muuta?

Laadi video üles ja täida nime ja kirjelduse lüngad. Lisa juurde ka tag’id.

Facebooki video kirjeldus. Videoturundus
Facebooki video kirjeldus

Seejärel vajuta Thumbnail. Saad siis valida, kas kaader videost või täiesti uus pilt.

Facebooki video esimese kaadri määramine. Videoturundus
Facebooki video esimese kaadri määramine

Kui oled video juba üles laadinud, saad sarnaseid toiminguid teha, kui otsid videot oma ajajoonel üles ja nool all ning edit/muuda.

·       Video optimeerimine otsingule

Lisaks kõigele muule, on video asjakohane nimetamine ja tag’ide lisamine vajalik selleks, et välja tulla Facebooki otsingutes. Video tiitel on sama tähtis, kui H1 pealkiri sinu kodulehe blogis. Seega mõtle selle sõnastusele hoolikalt ja kasuta soovitud märksõnu. Facebookis see küll ei kindlusta esikohta otsingutulemustes, kuid halba kohe kindlasti mitte ei tee. Facebooki otsingutulemused kajastavad lihtsalt peale pealkirja veel mitmeid sadu muid faktoreid alates otsija varasematest eelistustest, lõpetades sinu personaalse infoga.

8.    Lisa subtiitrid

Kõige paremad videod on need, mida saavad tarbida kõik. 85% Facebooki videotest vaadatakse ilma hääleta. Eks see kõigub siia sinna, kui minu enda lehtede statistikast näeb ka, et suurem osa vaatab alati hääletult. Subtiitreid saab lisada ka Facebookis, kui videot üles laadid.

Suur osa videoid vaadatakse hääletult. Videoturundus
Suur osa videoid vaadatakse hääletult

Subtiitrid innustavad videot vaatama eriti siis, kui häälega vaatamine on komplitseeritud – bussis, tänavamüras, kasvõi igaval koosolekul ja loengus.

Seega võta kindlasti oma videoturundusest maksimum ja lisa igal võimalusel videole subtiitrid. Üks tasuta tööriist selleks on nt HandBrake

9.    1 video = 1 mõte

Kui soovid, et sinu video oleks hästi jagatav, keskendu ühes videos ühele peamisele lihtsalt arusaadavale mõttele. Liiga keerulised ja palju eri teemasid käsitlevad videod ei ole nii hästi jagatavad. Põhjus selles, et jagaja ei saa lühidalt kokku võtta seda, millest juttu oli ja seda siis edasi jagades kommentaari lisada.

Niisiis mõtle, kas sinu video sisu saab edasi anda ühe lausega.

Buzzfeed tõi välja 5 põhjust, miks me videosisu edasi jagame:

  1. Et olla sotsiaalne.
  2. Et väljendada oma tundeid.
  3. Et nii öelda suurustada / uhkeldada „vaata mida ma teen/sain/oskan“).
  4. Et tõestada, meie olime just esimesed, kes midagi „avastasid“.
  5. Et ajada teisi naerma.

Kas sinu videoturunduse jaoks loodud klipp vastab vähemalt ühele sellele kriteeriumile?

10.    Keskendu loole, mitte müügile

Sarnaselt tekstiturundusele, ei saa ka videoturundus mööda nii öelda mullist ehk loost. Keskendu jutule ja pakutavale väärtusele, mitte toote/teenuse müügile. Videoturundus on kergelt tunnetel mängimine. Katsu puudutada vaatajate salajasi soove ning nende vajadusi. Alles klipi lõpu poole on õige aeg läbi selge CTA-i nad soovitud suunas tegutsema panna.

Ja ära ole seejuures kuivik

Isegi mitte siis, kui su eriala standart on olla pigem konservatiivne. 9st 17ni tööl olevad raamidesse surutud inimesed ei soovi sotsiaalmeediast leida sarnast sisu oma argisele tööpäevale. Ole elav, aktiivne, humoorikas ja miks mitte isegi kergelt üleolev. Peaasi, et su videoturundus poleks kuiv ja elutu järjekordne reklaamfilm.

Minu arust on siin heaks näiteks need Decora Läti hindu nöökavad „s“ lõpuga reklaamid. Tegemist on nii B2B kui B2C kliente püüdva ettevõttega.

Decora reklaamid. Videoturundus
Decora reklaamid

11.    Videoturundus olgu hariv, humoorikas või emotsionaalne

Need on teemad, mis kütkestavad vaatajaid enim. Seda näitavad ka erinevad top edetabelid ja uuringud. Ja no kes saaks beebide ja loomade vastu. Vaata siit Androidi „Friends Furever“ reklaamklippi.

Friends Furever reklaamklipp. Android. Videoturundus
Friends Furever reklaamklipp. Android

12.    UGC ja klientide tagasiside

UGC on lühend, mida minu suust kuule iga mu koolitusel osaleja. Ja korduvalt. Kasutajate endi poolt loodud sisu, nende tagasiside jms, on see, mis toimib üsna võluväel. Kui vähegi võimalik, katsu saada oma tarbijatelt tagasisidet ja video-/pildimaterjali, mida kasutada siis oma järgmises videoturunduse klipis.

Loe sel teemal kindlasti eraldi artiklit UGC-st.

Inimene vs. tekstil baseeruv video. Videoturundus
Inimene vs. tekstil baseeruv video

13.    Laadi video otse üles

Ära jaga videot edasi lingi teel. Sage on see, et video pannakse YouTube’i ja siis jagatakse edasi Facebooki lingi teel. Facebook seda ei armasta.

·       Esiteks suurema leviku huvides.

Algoritmi silmis on tegemist mingi paha tühise lingiga, mis muuhulgas suunab Facebookist välja. Seega keerame käkki ja ärme anna talle palju orgaanilist reachi!

·       Teiseks kaasatus

Facebooki otse üles laaditud videod saavad ligi 500% enam jagamisi ja 530% rohkem kommentaare, kui need videod, mida jagatakse edasi YouTube lingi kaudu.

14.    Anna lühike ülevaade

Et aidata inimestel otsustada, kas vaadata või ei, anna lühike ülevaade sellest, mis videoga tegu. Hea lühike paarilauseline ülevaade + korralik video thumbnail võiks olla suurepäraseks eelduseks, et sinu video vaatama asutakse.

15.         Testi teksti pikkusega

Kui mitu lauset teksti peaks video kõrvale kirjutama – palju, vähe? On leitud, et lühikesed (alla 120 tähemärgiga) kommentaarid töötavad klikimagnetina, pikad (üle 280 tm) suurendavad aga kaasatust.

CTR sõltuvus CTA asukohast. Wistia. Vuideoturundus
CTR sõltuvus CTA asukohast. Wistia.

Ära ei tohi unustada aga ka teisi seotust tõstvaid tegureid nagu CTA, emoji’d ja teksti liigendamine loetavuse parandamiseks.

16.         Asjakohane tag’imine

Taaskord üks katsetamist väärt tegevus oma publikumi suurendamiseks. Kuid jälgi, et sellel tag’il oleks ka mingi loogiline seos märgitavaga. Mõned näited:

  • Inimesed, kes on selle video loomisel osalised olnud: „Osades X ja Y
  • Inimesed / ettevõtted, kes on videos kajastust saanud: „Armastame Salvesti ketšupit“
  • Inimesed / ettevõtted, kes inspireerisid video tegemisel „ Suur aitäh Z inspiratsiooni eest“.

17.         Tutvu statistikaga

Kindlasti vaata statistikat, mida Facebook video kohta pakub. Sellised näitajad nagu vaatamiste arv, keskmine vaatamise pikkus, 3/10sek vaatamised  jne annavad sulle palju kasulikku infot edasise osas. Kui sa ikka näed, et järjepidevalt vaatamiste arv kukub näiteks 10sek peal, tee järgmine kord lühemad, katsu paigutada tähtsam/kaasahaaravam osa esimestesse sekunditesse jne.

Samuti vaata, milline on see videoturundusklipp, mis on enim kaasatust ja pikemat vaatamist toonud. Ja loomulikult tee siis selle suunitlusega rohkem.

18.         Lisa üleskutse (CTA)

Ükskõik, kas paned CTA kohe algusesse või kirjutad selle video lõputiitritese, soovid sa oma video vaatajale alati öelda, et mida ta peaks tegema järgmisena – vaata järgmist videot, tutvu meie teenustega, osta jne. Mida iganes sa sinna üleskutseks lisad, ole kindel, et see on veenev kuid mitte liiga pealetükkiv. Kui vaataja armastas sinu videot ja soovib enamat, peaksid püüdma teha järgmise sammu võimalikult lihtsaks.

19.         Facebook live

Minnes live’i, tuleb su jälgijatele märguanne, et leht läks otse-eetrisse. Isegi, kui nad ei jää seda vaatama, on nii öelda klikk kirjas, et see inimene su sisuga korra suhestus. Seda on aga vaja sul Facebooki algoritmi silmis. Seega kui sa ei plaani teha tavapärast videot, kuid soov liikuva pildi järele on, alusta kasvõi Facebook Live videost.

Mõned videotöötluse rakendused ja võimalused:

Fun fact: Üks Facebooki vaadatuimaid videoid läbi aegade

Facebooki nõuded videole.

Kokkuvõte

Lisaks video sisule, mängib väga suurt rolli ka selle presenteerimine (esimesed sekundid, avakuva ja subtiitrid) ning tehniline pool – vertikaalne, nelinurkne või horisontaalne video. Loodetavasti said sa ülalt poolt mõned uued mõtted, mida testida, et leida parim lahendus oma videosisust maksimaalse võtmiseks.

PS! Oleksin väga tänulik, kui jagaksid oma mõtteid headest videotöötluse rakendustest, mida sina töös kasutad. Kirjuta kommentaari või brit@milos.ee !

 

Brit Mesipuu, Milos OÜ, Milos reklaam, sisuloome, koolitused, turundus
Brit Mesipuu

Tegevjuht

MILOS OÜ
tel.+372 521 5511
brit@milos.ee
www.milos.ee
https://www.facebook.com/milosreklaam
https://ee.linkedin.com/in/britmesipuu