GOOGLE ADWORDS ALGAJATELE

Olen kord ka varem AdWordsi teemadel heietanud, seekord proovin aga pisut põhjalikumalt selle elementaarsemad osad välja tuua.

Järgnevas artiklis üritan sulle lihtsalt ja loogiliselt lahti rääkida:

  • peamised punktid, mida Google AdWords reklaami tegemisel silmas pidada;
  • kuidas Google AdWords kampaaniat seadistada;
  • mida silmas pidada märksõnade valikul;
  • miks on oluline jälgida kvaliteediskoori jne.

1. Koosta korralik märksõnade nimekiri

Mõtle mis on need märksõnad, mida sinu kliendid kõige tõenäolisemalt otsingusse panevad, kui püüavad leida infot end huvitava teema kohta? Mis küsimustele vastuseid otsivad? Mis veelgi olulisem – milliseid sõnu otsingusse sisestatakse,et soovitud vastuseid leida proovivad?

Näiteks, kui sinu tegevuseks on mahekosmeetika müümine. Kas sinu kohta võiks otsida infot sõnadega „mahekosmeetika müük“ või „looduskosmeetik müük“?

Kui sul tekib ideede puudus, kasuta märksõnade leidmiseks nt  AdWords Keyword Planner, tipi Googli otsingumootorisse sõna ja vaata, mida inimesed tegelikult otsivad jne.

Mahekosmeetika Google otsing
Mahekosmeetika Google otsing

Üldised või spetsiifilised märksõnad?

Kui jääda kosmeetika näitele siis mõtle, kas sul on mõtet kasutada märksõnana lihtsalt „kosmeetika“. See puudutab ju lisaks turult ostetavale odavale jamale ka kosmeetika salonge, kuidas ise meiki teha jne. Isegi autokosmeetika on olemas :).

Seega oleks mõttekam ehk raha kokku hoida ja long-tail keyworde ehk siis mitmesõnalisi ja spetsiifilisemaid märksõnu kasutada.

Negatiivsed märksõnad

Reklaami üles seades avaneb sul võimalus panna ka negatiivsed märksõnad. Soovitan neid soojalt kasutada. Kui sinu ettevõttes tasuta lõunaid ikka olemas ei ole siis pane negatiivseks märgusõnaks „tasuta“. Hoiad siis tasuta asju otsivad inimesed eemale. Mahekosmeetika näite puhul tasuks mõelda sõna „odav“ peale nt. „Odav kosmeetika“ otsingu korral on üsna suur tõenäosus, et sinu kvaliteetsed käsitöö mahekosmeetika tooted sellest filtrist läbi ei lähe.

Kui su pood asub vaid füüsiliselt Tartus, tasub panna negatiivseks märksõnaks ka Tallinn, Viljandi, Pärnu jne. Niipalju, kui viitsimist neid laduda on 🙂

Fraasi vaste, täpne vaste või osaline vaste?

  • Osaline vastemahekosmeetika müük. Kõikide määratud märksõnade vaste vaiketüüp. Reklaame võidakse näidata otsingute puhul, mis sisaldavad õigekirjavigu, sünonüüme, seotud otsinguid ja muid asjakohaseid variatsioone. Kui su märksõna on „mahekosmeetika müük”, võib seda reklaami näha ka kasutaja, kes sisestab otsingu „kuidas teha mahekosmeetikat”.
  • Osalise vaste teisendaja+mahekosmeetika müük. See sarnaneb eelmisega, kuid osalise vaste teisendaja valiku puhul näidatakse sinu reklaame ainult otsingutes, mis sisaldavad sõnu, millele on lisatud plussmärk (+mahekosmeetika müük) või nende lähedasi variatsioone.
    Lähedased variandid on näiteks õigekirjavead, ainsuse ja mitmuse vormid, lühendid ja akronüümid ning tüvest tuletatud sõnad (näiteks laud/laudis). Sünonüüme (näiteks „kiire” ja „kärme”) ja seotud otsinguid (näiteks „kingad” ja „saapad”) ei loeta lähedasteks variantideks.
  • Fraasivaste „mahekosmeetika müük“. Reklaame näidatakse otsingute puhul, mille fraas ühtib või mis sisaldavad selle fraasi lähedasi variatsioone koos selle ees või järel olevate lisasõnadega. Reklaame ei näidata aga siis, kui sõna on lisatud fraasi keskele või fraasi sõnad on mis tahes viisil teises järjestuses. Meie näite puhul siis näidataks reklaami, kui otsingusse sisestatakse „mahekosmeetika müük Tartus“. Seda aga ei kuvata, kui otsinguks on „mahedate kosmeetikatoodete müük“.
  • Täpne vaste [mahekosmeetika müük]. Reklaame näidatakse täpset terminit ja selle lähedasi variatsioone hõlmavate otsingute puhul. Lähedased variatsioonid võivad siinkohal olla ka sõnade ümberjärjestamine, kui see ei muuda tähendust, ning funktsioonisõnade (eessõnad, sidesõnad, artiklid ja muud sõnad, mis ei mõjuta otsingu kavatsust) lisamist või eemaldamist. Nurksulgudega märgistatuna võidakse märksõna [mahekosmeetika müük] kuvada, kui keegi sisaldab Google’isse otsingu „müüa mahekosmeetikat”.

AdWords märksõnade valikud. Search Engine Journal
AdWords märksõnad. Search Engine Journal

2. Loo Google AdWords kampaania

Google Adwords kampaania järgib allolevat mudelit.

Google AdWords struktuur
Google AdWords struktuur

Ehk siis iga kampaania koosneb reklaamirühmadest, mis omakorda sisaldavad reklaame ja neis sisalduvaid märksõnu.

a)     Loo uus kampaania

b)     Vali kampaania tüüp

Google AdWords kampaania tüüp
Google AdWords kampaania tüüp

c)     Vali asukoht ja keel

Otsusta, kas su reklaami võiks näha laiem auditoorium (nt netipoed) või sihid konkreetsemalt mingit piirkonda (kohalikud poed ja teenused).

Valides keele, näidatakse su reklaami neile inimestele, kes on seadnud selle keele oma esmaseks keeleks.

d)     Võrgustik ja seadmed

Otsusta, kas soovid, et su reklaame näidatakse kõikides võrgustikes ja seadmetes, või soovid seada piiranguid. Valikut tegemata jättes näitab Google su reklaami vaikimisi kõigis.

  • Google Search – otseselt seotud Google otsinguga. Reklaami kuvatakse põhiotsingus, Google Maps’is ja Google pildiotsingus. Reklaamid on ainult tekstiformaadis.
  • Search Partners – Google otsingus ja partnerite lehel (nt Google Maps).
  • Display Network – Google’ga seotud ettevõtete lehtedel.
  • Broad Reach – Kui su märksõna kattub veebilehel seatud märksõnaga.
  • Specific Reach – Kui su märksõna kattub lehe sisuga. Nt loeb artiklit mahekosmeetika teemadel.
  • Seadmed – mobiil, sülearvuti jne.

e)     Pakkumised ja eelarve

Siin saad valida kas soovid määrata ise igale märksõnale soovitud pakkumise summa või lased Google AdWordsil ise otsustada seades talle ette maksimaalne päevane eelarve.

  • CPCcost-per-click, maksad vaid siis, kui keegi klikib su reklaamile. Kui eesmärgiks on veebilehe liikluse suurendamine, on see hea valik.
  • CPMcost per thousand impressions, saad valida Display võrgustikus. Kui soovid on reklaami saada maksimaalselt paljude inimeste vaatevälja.
  • CPA – cost per acquisition, kui kliki järel tehakse ka mingi mõõdetav konversioon. Sagedamini on selleks ostu sooritamine.

Manuaalne pakkumine – Määrad ise maksimaalsed CPC panused reklaamigrupiti või igale märksõnale individuaalselt. Siin peaksid siis arvesse võtma seda, et kui palju oled nõus ühe kliendi saamiseks rahaliselt panustama. Mida kõrgema väärtusega on lehe külastus, seda kõrgemat panust võid lubada.

Automaatne pakkumine – Google üritab anda oma parimat, et tuua etteseatud eelarvega võimalikult palju klikke. Sina pead selleks aga ära määrama, mis on kampaania päevane maksimaalne eelarve.

f)      Reklaamilaiendid

Saad lisada enda reklaami alla lisainfot. Nt määrad asukoha Google Mapsi jaoks, lingid kodulehele (nt „Leia lähim pood“, „Teenused“ jms), telefoninumber, millele klikkides saab mobiilis otse helistama hakata jne.

Levinuimad reklaamilaiendid on:

  • Kõnelaiendid – hea viis inimesi helistama innustada. Reklaamis on kuvatud aktiivne klikatav helistamisnupp.
  • Asukohalaiendid – lisaks reklaamtekstile on reklaamis kuvatud ka sinu ettevõtte aadress, telefoninumber ja kaarditähis. Saate oma reklaamid sihtida ettevõtte aadressi(de) läheduses viibivatele inimestele.
  • Rakenduselaiendid – saad linkida tekstreklaamiga oma mobiili või tahvelarvuti rakenduse. Lingile klikkimisel läheb klikkija rakenduse kirjelduse juurde rakendusepoes (Google Play või Apple App Store) või algab lihtsalt rakenduse allalaadimine. Reklaami pealkirjal klikkimisel suunatakse kasutaja ikka kodulehele.
  • Saidilingilaiendid – saad kuvada reklaamteksti alla oma koduka kindlatele lehtedele. Saidilingid asuvad reklaamides Google’i otsingutulemuste kohal ja all. Vaikimisi kuvatakse saidilingilaiendid kõigis seadmetes, kuid saidilinkide kohandamiseks mobiilseadmete ning laua- ja tahvelarvutite jaoks on kaks võimalust.

3.     Loo reklaamrühm

Nüüd, kui kampaania on valmis tehtud, saad asuda reklaamigruppide tegemise juurde.

  • Vali pealkirjad – 2 kuni 30 tähemärki sisaldavat lauset.
  • Soovitavalt tee ka reklaamist koopia, et saaksid võrrelda kumb neist toimib paremini ja seeläbi raha kokku hoida.
  • Reklaami kirjeldus (kuni 80 tähemärki)

Google AdWords kvaliteediskoor

Mida relevantsem on su reklaamtekst valitud märksõnadele ja maandumislehele, seda parem on kvaliteediskoor. See omakorda aga aitab su reklaamil olla teistest sarnastest reklaamidest eespool. Kvaliteediskoor sõltub mitmetest erinevatest faktoritest:

  • CTR – olulisim.
  • Iga märksõna relevantsusest reklaamgrupis.
  • Maandumislehe kvaliteet ja relevantsus.
  • Reklaamis oleva teksti relevantsusest.
  • Sinu AdWords konto varasemast ajaloost.

Olulisim neist on CTR – mida rohkem inimesi klikib sinu reklaamile, seda suurem indikaator on see Google jaoks, et reklaam on asjakohane. Preemiaks saad kõrgema asetuse otsingutulemustes ja madalama kulu.

Google Adwords kvaliteediskoor
Google Adwords kvaliteediskoor

Kuidas Google kvaliteediskoori tõsta?

  • Märksõnad – leia märksõnad, mis on reklaamile relevantsed ja asjakohased. Kaasa long-tail märksõnad.
  • Märksõnade rühmitamine – jaga märksõnad kitsamatesse gruppidesse, et veelgi efektiivsemalt konkreetse kampaaniaga seoses oleks.
  • Lihvi reklaamteksti – pane korraga jooksma mitu reklaami, kuid loomulikult erineva tekstiga. Vaata, milline neist on väikseima PPC-ga.
  • Optimeeri maandumislehte – järgi maandumislehe parimaid praktikaid, et see vastaks täpselt reklaamtekstis lubatule. Kui reklaamid kappe, ära suuna neid toolide lehele jne.
  • Lisa negatiivsed märksõnad – pidevalt hinda märksõnade maksumust ja nende vastavust sinu soovitud tulemustele. Märgi negatiivseteks märksõnadeks need sõnad, mis raiskavad lihtsalt su eelarvet.

Google Adwords kvaliteediskoor Wordstream
Google Adwords kvaliteediskoor Wordstream

Ja põhimõtteliselt võidki nüüd tekstireklaami jooksma panna ning hästi sihitud, sobiliku eelarve ja hea teksti korral võid hakata tulemusi ootama. Kuid…ära loorberitele puhkama jää. Käi vähemalt korra päevas, eriti alguses, ja vaata kuidas AdWordsi reklaamil läheb. Kas mõne märksõna peaks kinni panema, mõne juurde lisama? Kas eelarvet oleks vaja suurendada jne. Kõik ikka selleks, et saaksid maksimaalsed tulemused minimaalsete kuludega.

Jõudu tööle!

Lisalugemist