Veibiteemalise Facebooki postituse kronoloogia

Kuna Facebooki postitus hakkab romaani mõõtmeid võtma, talletan kogu selle ajaloo postituseks. Loe kindlasti ka veibi teemalist artiklit!

Originaalpostitus on siin!

07.10.22

Ma ei ole postitanud kunagi oma arvamusavaldusi aga enam ei saa vaikida… Kui viitsid loe lõpuni ja mõtle kaasa. Kas sinu lapse koolis on sellega probleem?

Ma olen tohutult nördinud ja pettunud! Minu soov oli teha kõikidele koolidele 🟠TASUTA veipimise teemaline materjal🟠. Ise organiseeriksin, kulu oleks koolidele 0 jne. Muidugi otsiksin spetsialist rääkima, sest mina teemat ei valda. Koolid on väga soovinud seda (käin ju koolides netiturvalisuse tunde andmas, kuulen seda pidevalt, neil ei ole oskust sellest rääkida aga probleem kasvab üle pea).

◼️Viimane tõuge oli, kui kuulsin, et minu tütre klassitasemes ei ole sealsele õpilasele maitse võõras. 5ndad klassid!!! Midagi tuleb ette võtta! 3 päevaga oli kokku lepitud rahastus, aeg, koht (aitäh Marathon Studios kiires kaasamõtlemises), teema. Ei leidnud veel aga eestkõnelejat.

Võtsin ühendust 2 ministeeriumi ja ühe allorganisatsiooniga. Ei hakka praegu nimesid nimetama…. kuid viimane seda teha ei luba❌ Ma andvat sõnumi lastele, et selline asi nagu veip on olemas‼️‼️ Õun, jäätis, nätsukomm, maasikakokteil… jah need vedelikud on mõeldud ainult täiskasvanutele!

Tsiteerin mälu järgi järjekordset kõnet täna “Kui õpilastele seda näidata, tekib neil protesti mõte vanemate vastu ja hakkavad seda just tegema”

Ma olen maruvihane. Näiteid viimasest kuust, mida olen koolides kuulnud (absoluutselt ei liialda!)

▪️1 klassi poiss, koolis vanema venna veip kaasas

▪️5nda klassi poiss, kes on veibi diiler ja võeti vahele noorsoopolitseiga

▪️7nda klassi tüdruk, kes jäi vahele kohalikus poes veibi varastamisega.

▪️Vedelevad suitsud ja magus lõhn WC-des, undavad tuletõrjesignaalid… (Ka Telesaade Laser näitas seda reaalsust kevadel, see saade peaks olema tasuta kättesaadav kõigile).

Korjame ära kõik õppematerjalid, sest äkki keegi saab mõtteaine tunnis, et hakkame sõdima, protestime! Hmm, mis seksuaaltervis, katsume, kas ikka tulevad lapsed ja HIV! Küberkiusamine, oot nii vinge on ju neid libakontosid teha ja mõnitada. Koolis ju räägitakse, et ei tohi aga me oleme noored, me oleme oma mõtlemisega ja protestime kõige vastu!!!

🟠UUENDUS 08.10.22 kell 16:16🟠

Sain 2 väga meeldivat kõnet. Esimene neist ühelt suurelt Eesti maaletoojalt, kes on igati valmis teavitustööga kaasa aitamiseks.

2 kõne oli Haridusministeeriumi töötajalt. Ei hakka sisu ümber rääkima, kuid saan 100% kindlalt öelda, et tema pead liiva alla ei pista ning juba lähinädalal saan info veebikohtumiseks kõikide osapooltega. Hoiame pöialt!

🟠UUENDUS 11.10.22 kell 19:18🟠

Kirjutan rõõmuga, et täna sain kutse Haridusministeeriumist kohtumisele, kus osalevad ka TAI ja Eesti Koolijuhtide Ühenduse esimees.

Antakse ülevaade, mida saame teha kiirelt, millega läheb natuke aega veel. Kuid olen optimistlikult häälestatud ja usun siiralt, et suund on positiivselt paigas.

Lisaks olen olnud kontaktis kahe suurema e-sigarettide maaletoojaga, kes ise ühendust võtsid ning on ka igati nõus kaasa mõtlema, kuidas musta turgu ohjeldada. Homme lähen ise ühega neist kohtumisele, et endale lõpuks selgeks teha, mis see veip siis on 😄.

Seega teema ei ole vaibunud, loodan aga, et lahendused ka kiirelt tulevad. Kambja valla täiskasvanutele aga plaanis väike infoõhtu korraldada juba järgmine nädal, enne koolivaheaega…

UUENDUS 19.10.22 kell 14:35🟠

Täna oli kohtumine TAI, HM-i ja Koolijuhtide liidu esimehega. Kokkuvõte?

Vähemalt mulle jäi mulje, et asi võetakse aktiivselt käsile. Otsus jäi, et pigem tegeleme esimese hooga õpetajate, koolitöötajate (kasvõi koristajatädi) ja lapsevanemate harimisega. Et nad oskaksid märgata, käituda ja teaksid kuhu tuleb pöörduda, kui märgatakse.

Samuti on väga väga oluline viia lapsevanemateni sõnum, et “Peaasi, et laps suitsu ei tee” on äärmiselt paha mõtteviis. E-suits/veip on sama ohtlik, kui tavaline tossav sigaret.

Sain teada, et on juba tegelikult olemas mõned materjalid sellel teemal, kuid nende viimine vajaliku sihtrühmani on olnud puudulik. Isegi õpetajad ei ole teadlikud neist, kuidas peaks siis ka lapsevanem omapäi neid leidma.

Omalt poolt teen ettepaneku, et kuna tegelen sisuturunduse ja SEO-ga, võiksin optimeerida lehe “veip” sõnale, et ei tuleks esimesena välja suitsumüüjad vaid adekvaatne terviseinfo.

Mis veel? Kõik saime nö. suunised kätte ja kuu jooksul toimub uus kohtumine, kus vaatame, kuhu maani jõudnud.

Omalt poolt korraldan homme tasuta infoõhtu meie kandi lapsevanematele ja õpetajatele. Kui sul on jõudu, äkki saad ka midagi sarnast mõelda? Seniks kuni ei ole suuremat teavituskampaaniat.

https://www.facebook.com/events/687665812779799

🟠UUENDUS 25.10.22 kell 08:48🟠

Mõtlesin, et teen väikse uuenduse kuna küsitakse, kuidas läheb.

Mis siis nädala jooksul toimunud on? Lootsin end veidi tagandada sellest teemast, sest olgem ausad, mul on oma päris töö ja pere ka. Aga…no ei saa ree pealt maha.

Peale eelmise nädala infoõhtut olen hetkel planeerimas kolme uut suuremat kohtumist. 2 neist Põhja-Eestis, 1 lõunas. Kõik toimuvad siin kuu aja jooksul. Ja tundub, et tuleb neid veel. Kui soovid ka oma piirkonda, kirjuta mulle brit@milos.ee pealkirjaks “Veipimise loeng” kuid NB! me ei jõua käia kooli tasandil, seega palun KOV või suuri koole koopereeruda.

Suurim uudis on ehk see, et eile võeti ühendust taaskord meediast ja tõenäoliselt novembri teisel poolel tuleb see teema pikemalt käsitlusele ühes väga tuntud ja tunnustatud saates. Detaile veel avada aga ei saa.

Küll aga ootan sellega seoses teie vihjeid. Kui tead kedagi alaealist müümas või tarvitamas, anna palun mulle teada. Kõik jääb totaalselt konfidentsiaalseks! Samuti võid julgelt saata mulle (äärmuslikke) näiteid oma koolist/tutvusringkonnast.

🟠UUENDUS 14.11.22 kell 19:55🟠

Olen tükk aega vaikinud. See ei tähenda aga, et teema kõrvale heidetud. Hoolimata süüdistustest, et olen maaletooja käepikendus (0 eurot, vaid panustamine oma rahakoti ja pere arvelt) ja mu lapsed on lollid, et tõmbavad (naerukoht, mu peres ei tõmba keegi) teen tasuta infoõhtuid lapsevanematele ja õpetajatele.

Rääkisin, et telesaade tuleb. Jah, pidin neljapäeval intervjuu andma. Kuid eile õhtul tõmmati kott pähe ja minu osa sisse ei tule. Jälgi mu ettevõtte FB lehel Milos reklaamitööd evente, kui soovid olla kursis, kas sinu kandis ka tulemas on üritust.

Aga olgem ausad, olen suht kinni tõmmanud end, see ja järgmine nädal ei ole ühtegi vaba tööpäeva õhtut…

HM lubas kontakti, kellele saan saata abi paluvad koolide päringud, kuid seda siiani tulnud ei ole…

🟠UUENDUS 15.11.22 kell 22:12🟠

Uus kohtumine kõrgemate asjaosalistega on 24.11!

🟠UUENDUS 28.11.22 kell 19:33🟠

Kohtumisel Tervise Arengu Instituudi ja Haridusministeeriumiga sain teada, et dets alguses toimub õpetajatele jt veebikohtumine veibi teemal (see pidi küll juba 23ndal üles minema aga siiani ei ole…).

Lisaks lubasid nad kaasajastada veebis olevaid materjale ja optimeerida neid ka veibi sõnale.

🟠UUENDUS 06.01.23🟠

Sain vastuse edasise osas: “E-sigarettide teema tervikuna, sh. vastav tegevuskava ootab veel Vabariigi Valitsuse arutelu päevakorda jõudmist. Ilmselt saab see juhtuma lähinädalatel.

Lähtudes esimese seminari tagasisidest on meil järgmisena kavas 14.02 kell 15.00-16.30 Haridus-ja Noorteameti „Distantsilt targemaks“ veebiseminaride sarjas töötuba konkreetsete veipimise juhtumite lahendamise teemadel. (Gerttu Aavik)”

🟠UUENDUS 03.02.23🟠

Vahepeal on toimunud suunamuutus ja juba ka raadioeetris öeldud, et ka lastele tuleks eakohaselt veibist rääkida.

Lisaks osalesin Telesaade Laser võttel, mis peaks selles kuus vist ka eetris olema.

Käin endiselt täiskasvanutega rääkimas kuigi postkast on lasteloengute palvest täis. Sel teemal üritan leida ühisosa TAI ja HM-iga, et pisut musta turu raames oma netiturunduse loengutel ka öelda, et see ei ole OK.

Olen saanud mõnusaid ähvardusi, et olen lobist, kinni makstud jne. Aga jah…midagi teha ei ole. Mitmed tööd on tagant kadunud. Eks maksan lõivu, kuid lapsed on tähtsamad.

Suurt rõõmu teeb kutse Presidendi vastuvõtule. Ju on siiski ettevõtmist väärt toimetus.

🟠UUENDUS 03.03.23🟠

2 uuendust:

  • Esiteks lubas mulle appi tulla käitumisteadlane, kes täna aga teavitas, et TAI juures on kõik kontrolli all ja seega ta siiski ei aita mind sellega, kuidas sõnumit õpilastele edastada võiks.
  • Eile kohtusin ühe kõrge riigiameti esindajaga, kes on aga igati valmis mind aitama oma meeskonnaga. Nad aitavad materjalide koostamisega, mida saaks lapsevanematele nö. KKK vormis esitada. Stiilis, et kuhu pöörduda kui saad teada, et laps teeb veipi või märkad kedagi seda tegemas jne. Samuti viivad mind kokku käitumisteadlasest spetsiga, kes aitab just seda inimesteni selge sõnumi viimisega. Olen väga tänulik ja loodan, et seekord jääb sõna pidama…

Uudiste rindelt ka seda, et täna ilmus uudis: „Euroopa Liit keelustab laste ja noorte kaitseks kuumutatud tubakatoodete maitsed

Olen läbi viinud ka ühe internetiturvalisuse loengu, milles rääkisin kooli tugeval palvel ka veibist lastele. Sidusin selle aga ära musta turuga ja loomulikult ma ei rääkinud detailidest, kust osta, mis maitsed jne jne. Vaid keskendusin sellele, et lihtne on illegaalset kaupa osta, kuid see ei tähenda, et sa seda võiksid teha. Samuti olen uurinud mõtteid, kuidas osata ja julgeda öelda sõbrale „EI!“, kui ta sind survestab tegema midagi, mis sulle ei sobi.

Õpin ja arenen selles vallas!

Järgneb…