Kuidas valida sülearvutit?

Taaskord üks teema, mida kuulen oma koolitustel väga palju – kuidas valida sülearvutit, mis oleks soodne, samas töökindel? Mac või PC?

No arvata on, et ma ei ole ise sel teemal päris pädev kirjutama. Minu jaoks olulised parameetrid on (naljaga pooleks öeldes) sülearvuti värv, suurus ja hind 😊 Aga kindlasti on olulisemaid näitajaid, mida tähele panna.

Vaatasin, et oma viimased 5 arvutit olen ostnud Flexist. Miks? Ausalt – ma ei tea, lihtsalt meeldib teenindus, hind ja siiani ok kogemus. Lisaks mul tuleb äkkemotsioon, et on kohe vaja uut ja siis neil koguaeg olemas, ka Tartus! (NB! Nad ei ole mulle maksnud selle ütlemise eest! Kuigi no järgmisest arvutist tasuta ära ei ütleks…. :D)

Seega läksin lihtsamat vastupanu ja pöördusin otse nende poole küsimusega, et kuidas valida sülearvutit töö tegemiseks. Õnneks sain nad nõusse mõtteid jagama. Järgnevalt olegi kirjutanud siis artikli vastavalt Flex Sülearvutikeskuse tegevjuht Rainer Ploomi poolt räägitud tähtsamatele punktidele ja näidetele (sellest tulenevalt siis ka näited nende lehtedelt).

Kuidas valida sülearvutit, mis ei raiskaks su aega ja raha?

Aeglane arvuti võib pikendada tööpäeva, muuta ühe ülesande täitmise aja mitu korda pikemaks või üleüldse tekitada käega löömise tunde. Head mõtted tulevad ja lähevad kiiresti. Seega võib juhtuda, et nad jõuavad ununeda enne, kui saad need kirja panna. Jaurasin minagi sellega, et tahtsin hullult mingid mõtted kirja panna, kuid no aju töötas 6ndal käigul, mu vana Dell aga oli sisse lülitanud „R“.

Uut sülearvutit valides arvesta tulevikutrendidega, mitte tänase päevaga

Uut arvutit valides ei tasu mõelda sellele, millist arvutit vajad täna. Sain peale konsultatsiooni aru, et see, mis mina tingimusteks ette loen, on minevik. See ajas asja ära enne ja mingil määral ka praegu, mõelda tuleb aga tulevikule. Mobiili sa ka ei osta ju sama või vanemat mudelit, ikka uuemat. Seega tuleb valida kohe veidi võimsam mudel, mis ka paari aasta pärast veel piisavalt hea tundub.

Töö kolib aina enam pilve seega pole enam vaja suurt kõvaketta mahtu. Mul ka Dropbox ja Drive aktiivselt kasutusel. Kuid selleks, et kõik programmid sujuvalt ja kiirelt töötaksid, vajad kindlasti palju operatiivmälu ehk RAM-i.

Niisiis on Raineri soovitus, et kui juba uut arvutit ostad, vali mudel, millel on vähemalt 16GB mälu. Sedasi saad kindel olla, et arvuti ei hakka sinu tööd aeglustama, kui on korraga mitmeid programme ja aknaid avatud (arvasin, et mul on alati palju aknaid lahti, kuid eilne külastus raadiosse ja sealse arvuti putitamine pani minu vahelehtede arvu kahvatuma 😊). 

Korralik monitor tõstab produktiivsust

Uuringud näitavad, et suurem ekraan tõstab sinu produktiivsust olulisel määral. Seega tasub teatud ametikohtadele kindlasti ka monitor hankida. Näiteks ütleb üks uuring, et Excelis töötades võtab lahtrite kopeerimine ja kleepimine väikesel ekraanil aega 42.6 sekundit vs suurel ekraanil 20.7 sekundit. Seega on suuremal ekraanil töötamine lausa 105% kiirem.

Ma tegin läpaka ekraanil tööd ligi 15 aastat!!! Eelmise aasta jõuludeks kinkis kallis kaasa monitori. Esimenemõte – krt jälle raiskas mõttetult raha. Nüüd paar kuud hiljem – äkki saaks ühe veel?

Huvi korral loe teisi uuringuid pikemalt siit:

Raineri sõnul on kõige populaarsemad 27″ ja 34″ monitoride mudelid, kuhu mahub korraga mitu akent ekraanile.

Ekraani suurus ja töö produktiivsus
Ekraani suurus ja töö produktiivsus. BakkerElkhuizen

Huvitava uuendusena on varasemalt eraldiseisva osana kasutusel olnud dokkimisalused nüüd monitori sisse ehitatud. Ühendades arvutiga vaid ühe USB-C kaabli, läheb pilt monitori ja sama kaabliga laeb ka sinu sülearvutit. Nii on alati arvuti aku täis ja laud kaablitest puhas. Lisaks ei pea arvuti laadijat kontorisse kaasa tassima. Monitori külge saab ühendada ka vajalikud USB lisaseadmed või näiteks võrgukaabli.

Vaheta arvuti välja enne, kui see sinu raha raiskama hakkab

Enne tõin näite Exceli tabelitega töötamisest ja aja kokkuhoidmisest. Mõttetut lisaaega annab su tööle aga ka vana ja aeglane arvuti.

On leitud, et vana sülearvutiga võrreldes hoiab uus sülearvuti ühel töötajal tööaega kokku vähemalt 10 minutit päevas. Aasta peale teeb see kokku 40 töötundi! Keskmise palga juures tööjõukulusid arvestades tähendab see lausa 500 € raisatud tööaega aastas.

Flexi soovitus on, et võiks arvuti uue vastu vahetada iga 3 aasta tagant. Uus arvuti on kiire, selle tehnoloogia pakub paremat turvalisust ja uusi võimalusi. Lisaks on tal kauem kestev aku, sa ise (ja su töötajad) on õnnelikud ja töö saab kiiremini tehtud. 

Soodne sülearvuti või kallim äriklassi arvuti?

See, et uus arvuti on kallis pädes ehk 10 aastat tagasi. Hinnad ja palgad kasvavad kuid arvuti hinnad on jäänud sarnaseks. Rainer ütleb, et kõige parem on arvuti hinda võrrelda töötajate palgaga. Keskmise palga juures on töötaja päeva tööjõutasu tööandja jaoks veidi üle 100€, korraliku äriklassi sülearvuti hinnaks tuleb aga 1–2€ tööpäeva kohta.

See on võrreldes palgaga väga väike kulu. Ja nagu eespool mainitud, tasub parem arvuti end ära juba tänu efektiivsuse võidule ja töötaja suuremale motivatsioonile.

Kuidas siis ikkagi valida sülearvutit, mis katab sinu vajadusi?

Ok, kõik eelnev jutt ju tore, kuid milline arvuti siis ikkagi valida?

Arvutite valik on tänapäeval hoomamatult lai ning kõrvalseisjal on keeruline aru saada, mis ühel või teisel arvuti mudelil või konfiguratsioonil vahet on. Samuti on erineva profiiliga töötajatel erinevad vajadused arvutite osas – tasub vahet teha, kelle töövahendiks on keerukad programmid, kellel on palju videokoosolekuid või kes kasutab ainult internetibrauserit ja Microsoft Office’it. Seetõttu ei ole hea mõte ka suure firma korral osta kogu ettevõttele ühesuguseid arvuteid. Siis on see kõigi jaoks  ne rõba, ne mjaso (PS jaitsa kamena doroga on ka lause, mida vene keeles veel tean :P)

Endale ja oma töötajatele sobivaima arvuti leidmiseks tasub eelnevalt infot küsida oma valdkonna spetsialistidelt. Sry FB aga isegi sinu turundusgrupid ei pruugi siin õige valik olla.

Soovitused Flexilt on aga sellised:

Kui vajad töökindlaid, kiireid ja kvaliteetseid arvuteid, siis soovitavad nad vaadata Lenovo ThinkPadDell Latitude ja HP EliteBook seeriate sülearvuteid. USB-C liidesega monitoride valikuga saad tutvuda ka nende kodukal siin. Valiku lihtsustamiseks on neil kokku pandud mõned sülearvutite ja monitoride komplektid koos soovitusega, kellele need sobivad võiksid olla.

Flex Sülearvutikeskuse arvutikomplektid
Flex Sülearvutikeskuse arvutikomplektid

Klassika – Mac või PC?

Arvuti töötamiseks on vaja operatsioonisüsteemi. Kaks populaarset operatsioonisüsteemi on Apple’i macOS ja Microsofti Windows. Järgnevalt uurisin veidi, mida arvatakse ühest ja teisest op süsteemist. Mina ise olen endiselt PC usku, kuid aina kuulen kuidas ümber ringi valitakse just Mac. Ja juba seepärast, et kui käin koolitamas, on PC tunduvalt lollikindlam, et see ühildub ekraanide jms.

Millist sülearvutit valida
Millist sülearvutit valida

Mis on operatsioonisüsteem?

Esiteks, mis üldse on operatsioonisüsteem? Operatsioonisüsteem ehk opsüsteem (inglise keeles operating system, lühend OS) on programmide kogum, mis käivitatakse arvutis alglaadimisprogrammi poolt ning mis juhib arvutisüsteemi tööd ja teenindab rakendusprogramme. Rakendusprogrammid saadavad operatsioonisüsteemile nõudeid mitmesuguste teenuste järele läbi rakendusliideste (Wikipedia).

macOS-i ülevaade

Macide plussid

 • Mis puutub Macidesse, siis kui sul juba on Apple’i tooted, soovitatakse, et sama OS sülearvuti valimine on parim mõte. Kõik Apple’i tooted töötavad üksteisega sujuvalt, nii et kui sul on iPhone või iPad, on sul tõenäoliselt parem kasutada Maci kui Windowsi arvutit.
 • Lisaks, kui oled juba tuttav Apple OS-i toimimisega, on Maciga töö tegemine sulle tõenäoliselt lihtsam. Üldiselt on Macid tuntud oma kasutajasõbralikkuse ja ligipääsetavuse poolest. Neid peetakse Windowsist nö. loogilisemaks. Kuigi iPadi/iPhone’i ja MacBooki tööviis võivad veidi erineda, on need sisuliselt siiski üpris sarnased. Seega on sul üsna lihtne ka Maci arvutiga kohaneda.
 • Macid on tuntud ka oma sisseehitatud võrkkesta ekraanide poolest, mida hindavad eriti graafilised disainerid, kunstnikud ja kõik teised, kes otsivad häid visuaalseid elemente.
 • Macide kujundust peetakse ka kenamaks kui Windows PC. Aga no minu jaoks on see õun siiski maitse asi ja ma pole kunagi suurt lugu kellegi või millegi välimusest teinud (va. kriitika mu enese suunas ja sry aga mulle lihtsalt ei istu terava näoga kassid).

Macide miinused

 • Maci arvutid on tavaliselt palju kõrgema hinnaga kui Windowsi arvutid.
 • Kuigi enam ei ole see nii sage siis ikkagi võib juhtuda, et mõni rakendus on saadaval Windowsis, kuid mitte Macis, kuna Windows on sagedamini kasutatav operatsioonisüsteem.

Windowsi ülevaade

Windowsi arvuti plussid

 • Paljude brändide arvutid töötavad Windowsiga, mis tähendab, et leiad Windowsi arvuti peaaegu igas hinnaklassis.
 • Nagu eespool mainitud, on Windowsi arvutitel saadaval palju rohkem tarkvara. Lisaks on Windowsi arvutid äärmiselt kohandatavad, nii et saad osta lisavidinaid, et luua soovitud seade.
 • Windowsi arvutid on tuntud ka oma tagasiühilduvuse poolest, mis tähendab, et saad käitada vanemaid programme uuemas seadmes. See on eriti meelepärane inimestele, kellele meeldib arvutis mänge mängida. Mänge ei pruugita uuematele arvutispetsifikaatidele värskendada, kuid need mängivad uuemas arvutis siiski suurepäraselt.

Windowsi arvuti miinused

 • Vastuvõtlikum viiruste rünnakutele.
 • Enamik suuremaid tarkvarasid (Photoshop, Office Suite jne) tuleb eraldi osta ja see võib olla kallis.

Järeldus?

Kui otsid sülearvutit millegi tegemiseks, mis nõuab suurt visuaalset eraldusvõimet, on Mac tõenäoliselt õige tee. See on hea valik ka inimestele, kellel on juba Apple’i tooted. Kui aga soovid seadet, mida saad palju kohandada ja soovid rakendustele rohkem juurdepääsu, on Windowsi arvuti parem valik.

Ja lõpuks – kust osta uus sülearvuti?

No ühte ideaalset arvutipoodi ei saa vist keegi välja tuua. Sõltub su hinnaklassist, asukohast, ma ei tea, kas või sellest, kuidas eelmine kord sulle klienditeenindaja meeldis või nt sulle lihtsalt ei meeldi mingi kindel ettevõte.

Mina nt ei teadnud enne aiamajade firmaga koostöö tegemist, et neid müüakse ka ilma põranda, katuse ja akendeta. Mulle ei mahtunud see pähe, nii jabur. Aga just see on see, miks mõnes kohas on „ulmeliselt“ soodne hind ja teisel röögatult kallis.

Peale seda kogemust olen aga hoopis tähelepanelikum. See kehtib muidugi ka sülearvutite ostmise kohta. Pööra tähelepanu üksikasjadele ja loe läbi lehel olevad tehnilised andmed, et võrrelda mälumahtu, aku kestvust, kaalu, ekraani mõõtmeid jne. Ja mitte ainult lihtsalt stiilis „mida suurem number seda parem“ (v.a. hind siis muidugi) vaid ka seda, et mis konkreetselt ka nende pealtnäha suurepäraste andmete taga peidab.

Äkki on sülearvuti kerge kuid äärmiselt nõrk ja iga plõksu peale tuleb kuhugi mõra. Või näitab üks arvuti suurepärast akut, kuid sa ei loe väikest kirja, kus on pandud, et see on hoopis uinuval režiimil nii jne jne.

Ja siis muidugi ka garantii. Kui midagi peaks valesti minema, on tore omada võimalikult pikka garantiiperioodi. PS! Kas teadsid, et on olemas seadmete kindlustus? Ma ei teadnud, kuid vist äkki lähiajal tuleb selle kohta siia blogisse ka artikkel selle kohta. Tundus nii huvitav, kirjutasin paari kohta, vaatan, kas nad viitsiksid sellest mulle kirjutada.

Loodan, et said nüüd mõningaid lisamõtteid, kuidas valida uus sülearvuti ka oma töö jaoks. Minu moraal oleks, et ära osta vaid hinda vaid vaata, mis on ka selle taga. Googelda, otsi, uuri, küsi müüjatelt!

Brit Mesipuu Milos reklaam

Brit Mesipuu

Tegevjuht

MILOS OÜ
tel.+372 521 5511
brit@milos.ee
www.milos.ee
https://www.facebook.com/milosreklaam
https://ee.linkedin.com/in/britmesipuu