Kuidas luua mõjus tootevideo või reklaamvideo mobiiltelefoniga?

Kuna sotsiaalmeedia ning digiturundus mängivad aina suuremat rolli ettevõtete turunduse efektiivsuses, on kvaliteetsemate tootevideote ja reklaamivideote loomine muutunud üha olulisemaks sõnumi edastamise viisiks. Reklaamvideo abil saab tutvustada oma toodet või teenust, suurendada bränditeadlikkust ning leida uusi kliente.

Järgnevalt jagab Andres Kostiv Epicfilm’ist mõned praktilised sammud ja soovitused, mida silmas pidada hea tootevideo või reklaamvideo loomisel nii eelproduktsioonis (ettevalmistav faas), filmimisel (võtteplats) ja montaažil (järeltegevused).

Kuna järgnevas artiklis jagab Andres nii reklaam- kui tootevideotest, teeme selgeks mõisted, kuid allolevad soovitused kehtivad siiski valdavalt mõlema puhul. Kui ei ole just erisused eraldi välja toodud.

Tootevideo ja reklaamvideo erinevused on järgmised:

·        Tootevideo eesmärk

Tootevideo eesmärk on põhjalikult tutvustada toodet, selle omadusi ja kasutusvõimalusi. See võib hõlmata kasutusjuhendeid, toote detailide selgitamist ja näiteid, kuidas toodet kasutada.

·        Reklaamvideo eesmärk

Reklaamvideo eesmärk on tekitada huvi toote või teenuse vastu ja veenda vaatajat seda ostma. Reklaamvideo keskendub tihti emotsioonide tekitamisele ja lühikese ajaga vaataja tähelepanu köitmisele.

·        Tootevideo sisu

Tootevideo sisu on põhjalikum ja informatiivsem. See võib sisaldada detailseid ülevaateid, demonstratsioone ja kasutajakogemusi.

·        Reklaamvideo sisu

Reklaamvideo sisu on lühem ja löövam, keskendudes toote või teenuse peamistele müügiargumentidele ja tekitades kiiret emotsionaalset reaktsiooni.

·        Tootevideo pikkus

Tootevideo on tavaliselt pikem, ulatudes mitme minuti või isegi pikema ajani, et pakkuda põhjalikku ülevaadet.

·        Reklaamvideo pikkus

Reklaamvideo on tavaliselt lühem, sageli 15-60 sekundit, et kiiresti edastada peamine sõnum.

·        Tootevideo sihtgrupp

Tootevideo on suunatud inimestele, kes on juba tootest huvitatud ja otsivad rohkem teavet enne ostuotsuse tegemist.

·        Reklaamvideo sihtgrupp

Reklaamvideo on suunatud laiemale publikule, et tekitada algne huvi ja meelitada uusi potentsiaalseid kliente.

·        Tootevideo levituskanalid

Tootevideo võib olla osa ettevõtte kodulehest, tootetutvustustest, veebikoolitustest või ka nt YouTube’i kanalist.

·        Reklaamvideo levituskanalid

Reklaamvideo levitatakse laiemalt erinevate meediakanalite kaudu, nagu televisioon, sotsiaalmeedia, online-reklaamid ja muu massimeedia.

Nende kahe videoformaadi erinevused peituvad peamiselt nende eesmärgis, sisus, pikkuses, sihtgrupis ja levituskanalites.

1.    Reklaam- ja tootevideo eelproduktsioon

Video eelproduktsioon, nagu ka loovtegevustes igasugune ettevalmistus, on iga eduka video loomise alus. See etapp hõlmab ideede genereerimist, stsenaariumi ja lisaks ka storyboardi (ehk lihtsama koomiksi) joonistamist-kirjutamist ja planeerimist.

1.1. Määratle reklaamvideo eesmärk ja sihtrühm

Enne video filmimist on oluline mõista, mida sa soovid saavutada. Kas sinu eesmärk on suurendada müüki (klassikaline reklaamvideo), või hoopis tutvustada uut toodet (hästi läbi mõeldud tootevideo) või lihtsalt suurendada brändi tuntust mingi eristuva loo abil?

Üks tüüpiline viga, mis siin etapis tehakse on see, et proovitakse teha videot mis endale meeldib, selle asemel, et teha selline video, mis su kliendile meeldib. Siit tulebki oluline koht, et tuleb analüüsida sihtrühma ja uurida mis klientidele meeldib.

Näiteks noored võivad reklaamvideona eelistada hoogsat ja trendikat lähenemist (näiteks kiirtoidu reklaamides), samas kui vanem publik hindab traditsioonilisemat viisakat stiili (näiteks luksusautode videoreklaamides).

Praktiline näide tootevideo loomiseks

Oletame, et minu poole pöördub jookide tootja kes toodab suhkru- ja alkoholivabasid jooke ja kes toob suvehooajaks välja uue maitsete sarja ja soovib videot.

Siin kohal ma võtaks suuna otse Tiktoki ja Instagrami (lühivideod 15 sek kuni 30 sek) ja vaataks umbes 10 videot mida on sarnaste jookide kohalikud- ja välismaised tootjad reklaamvideotena teinud.

Esimese asjana loeksin ma kommentaare ja prooviksin mõista, mis kasutajatel selle sisu juures korda läheb? Tiktoki video stiiliks on peamiselt mobiiliga filmitud videod, mida on soodsam teha kui filmikaameraga filmitud videoid, mida leidub tihti rohkem Instagramis.

1.2 Loo reklaamvideole stsenaarium ja storyboard

Järgmiseks tuleb kirjutada lühikese stsenaarium, mis toob esile sinu toote või teenuse eelised. Hoia sõnum selge ja lühike.

Tüüpiline tootevideo võiks sisaldada 3 vaatust:

1.       Vaatus 1: “Kliendi mure (nt. mul on janu ja tahaks midagi uut proovida)”.

2.       Vaatus 2: “Mure leevendus (nt. meie jook kustutab janu tekitab sulle rõõmu ja sellel on mingid erilised omadused)”.

3.       Vaatus 3: kutse tegevusele (ehk CTA, nt. Otsi seda toodet hästi varustatud poodides). Lühireklaam võiks jääda 15-30 sekundi kanti ja brändilood on tavaliselt 1-2 minuti kanti.

Kliki siia ja vaata näidet lühikesest 15 sekundi Youtube reklaamklipist koos CTAga

Miks kasutada video storyboardi?

Kui on vaja paremini planeerida, kuidas kaamera asub filmimisel toote suhtes, siis on võimalik kasutada storyboardi ehk joonistada koomiksit.

Koomiks on tavaliselt iga 3-4 sekundi kaupa toimuv kaamera kadreering näitleja(te) ja keskkonna suhtes. Valikud on tavaliselt kas kaugvõte (laiobjektiiv), keskmine võte (normaalobjektiiv) või lähivõte (zoom objektiiv). Kaasaegsetel profi-nutitelefonidel on just needsamad objektiivid just sel põhjusel olemas.

Viimane oluline asi on ootamatud filmimise nurgad, nt maa lähedalt suunaga üles ja nn. ülevalt ’kapiotsast alla’ ja kaamera viltu nurga all (nn. ducth angle, ehk hollandi nurk). Mida rohkem videos on variatsiooni seda huvitavam kasutajale.

Dutch Angle Shot, Hollandi võte. maxresdefault

Pane aga tähele, et vaataja pilk asub kaadrite vahel samas kohas, kus eelmine kaader lõppes ja teine algas. Näiteks Tiktokis ja Instagram reelsides on tüüpiline, et kõik toimub pigem ekraani keskel.

Näide lihtsast video storyboardist (ehk koomiksist) @epicfilmeesti:

Storyboard ehk koomiks, Epicgilm, Andres Kostiv. Reklaamvideo loomine mobiiltelefoniga

1.3  Planeeri reklaamvideo filmimise asukoht

Planeeri, kus reklaamvideo filmimine toimub ja milliseid lisavalgusteid vajad. Kui filmid siseruumides, veendu, et ruum on hästi valgustatud. Välitingimustes arvesta ilmastiku ja valgustingimustega. Kui filmimisel on vaja rohkem proove ja duubleid teha siis võib juhtuda, et päike on niipalju liikunud edasi, et varasemad kaadrid ei sobitu hilisemate kaadrite tonaalsusesega.

Seega filmimise mõttes on alati väga head kohad akendeta siseruumid, keldrid ja saalid. Kui aga satud akendega saali, saab mustade prügikottide ja teibiga aknad kinni teipida, et õuevalgus ei hakkaks mängima.

Üldine soovitus on ka võimalikult palju ebatavalistes kunstilistes kohtades filmida kuhu võib olla niisama ei satuta. Näiteks Teletorni tipus, pankrannikul, merel, joogitehases, mööblipoes jne..

2.    Tootevideo ja reklaamvideo filmimine

Filmimise etapis on olulised tehnilised ja loovad otsused, mis mõjutavad video kvaliteeti ja mõju. Järgnevalt jagab Andres soovitusi, mis on filmimisel olulised.

2.3  Nutitelefoniga filmimine

Sul ei ole professionaalset kaamerat? Pole probleemi! Kvaliteetsete videote loomiseks saab edukalt kasutada juba paarisajaeurost kasutatud profisarja nutitelefoni. Nutitelefonid, nagu iPhone 11 Pro ja uuemad, Google Pixel 5 või Samsung S20 ja uuemad salvestavad reklaamiks piisava kvaliteediga Full HD videoid.

Soovitav Intagram ja Tiktok reelsideks resolutsioon on vertikaalne 1080×1920 pikslit (see on siis Full HD formaat).

Et teha hiljem montaazis aeglustusi tuleb sisu filmida 60 kaadrit sekundis. Lisaks on võimalusel soovitav 4K (3840×2160 pikslit) resolutsioonis filmida, et pärast sobivamaid lähivõtteid teravama pildiga kadreerida (isegi kui lõplik video on Full HD formaadis). 

Statiiv või stabilisaator mobiiliga filmimisel

Edasi on soovitav investeerida statiivisse või stabilisaatorisse, et vältida värisevat kaamerapilti. Mobiilihoidikuga statiivi saab erinevatest e-poodidest 50-100 euro eest ja soovitav valida selline statiivi kõrgus (ca 170 cm), et saaks ka püsti seisvat inimest filmida. Elektroonilistest stabilisaatoritest on populaarsed DJI Osmo Mobile 4,5,6 ja OM 3,4 ja 5 mudelid, mida liigub palju ka kasutatuna.

Nutitelefoniga filmimisel kasuta tagumist kaamerat

Väga oluline soovitus on, et kasuta abilist filmimisel ning telefoni tagumist kaamerat, kuna see pakub tavaliselt paremat kvaliteeti kui esikaamera. Uuematel telefonid, nagu iPhone 13 (ja uuemad), Pixel 6 Pro ning Samsung S22 (ja uuemad) on muidugi ka üsna heade esikaameratega.

Praktiline näide nutitelefoniga reklaamvideo loomiseks

Kui filmid toodet, näiteks mahlajooki, kasuta madalat statiivi ja pööra tähelepanu detailidele. Üks lihtne trikk on ka madalale sätitud statiiv laual uue skateboardi (ehk rula) peale panna, et teha küljele (nn. slide) liikumist.

Filmides toodet näita detaile ca 3-4 sekundi kaupa ning hoia kaamera stabiilselt. Rohkem kui 4 sekundi võtet nimetatakse tavaliselt “igavaks võtteks” ja isegi kui inimene räägib kaamerasse minut aega jutti siis pärast saab montaažis iga lause taga varieerida suurema plaani ja zoomitud võttega 4 sekundi (lause) kaupa, nii, et silmad ja suu jäävad samale kohale.

Siin on näide 4 sekundi kaupa klippidest statiivilt filmimisest 30 sek reklaam

2.3  Valgustus ja heli

Hea valgustus on võtmetähtsusega. Looduslik valgus on suurepärane, kuid alati tasub plaan B’ks valmistuda ja vajadusel kasutada lisavalgusteid.

Nutitelefoniga filmides on soovitav kasutada loomulikku valgust maksimaalselt ära, näiteks filmides akna lähedal või õues valgete pilvedega pilvisema ilmaga keskpäeval pehme valgusega. Seega kõlab veidralt kuid pilvise ilmaga on kõige parem siseruumis filmida akna all.

Valgustuse osas on soovitav investeerida paarisaja eurostesse softbox tüüpi nt. Godox valgustitesse ning neid tuleb siis filmitavale lähemale tuua kui filmitava valgus on ebapiisav. Filmimiseks saab kasutada tasuta Blackmagic Camera äppi siin lingil.

Blackmagic Camera äpp

Blackmagic Camera äpis on olemas ka histogramm graafik, mis näitab, et kas pilt on alavalgustatud või ülevalgustatud, et siis valgusteid sättida ja valguseid juurde tuua.

Hea histogramm on siis selline kus nn. mägi on ühtlaselt ekraani keskel. Üks nipp mida veel saab teha on rentida pahteldajate ja maalrite halogeenpirnidega tugevaid valgusteid ja need siis lakke suunata, et ruumis tekib pehme valgus nii valgustades ruumi. Seda trikki kasutavad ka fotograafid üles suunatud välguga.

2.3.0     Tootevideo filmine ja heli selgus

Väga oluline on veenduda, et rääkiva inimese heli on selge. Selleks on väga populaarsed Rode Wireless GO II ja DJI MIC 2 tikutopsi kujulised wireless mikrofonid, mida saab näppude vahel hoida, pusa või t-särgi krae vahele panna.

Nendel mikrofonidel on saadaval ka adapterid nutitelefoni pesaga ühendamiseks. 

Lisaks nendel mikrofonidel on saadaval ka karvased (dead cat) mikrofonikatted, et tuule käes filmida. Kuid tuule käes filmimisel on kindel soovitus otsida tuulevaiksemat kohta, isegi kui pildi kompositsioon kannatab. Kuid loomulikult on kindel stressivabam soovitus pigem siseruumides filmida.

3.    Reklaamvideo montaaž

Reklaamvideo montaaž ehk järeltegevus on protsess, kus su video tõeliselt ellu ärkab. Siin saad lisada eriefekte, muusikat ja tekste, et muuta video atraktiivsemaks.

3.3  Hea valik tasuta tarkvarasid

Alustuseks sobivad lihtsamad programmid nagu tasuta äpid:

·         Capcut

·         Inshot

·         tasuta Davinci Resolve.

3.4  Tasulised video montaaži tarkvarad

Professionaalsemate videote jaoks võib kasutada tasulisi äppe:

·         Adobe Premiere Pro

·         Final Cut Prod

·         Davinci Resolve tasulist versiooni mis annab lisavõimalusi (kuigi Resolve tasuta variandis on kõik olemas mis alustuseks vaja).

Nendes rakendustes ja programmides saad osta ning lisada ka erinevaid lisa efekte, filtreid, pilditoone (LUT’e) ja põnevaid üleminekuid.

Praktiline näide reklaamvideo montaažiks

Soovitus on kasutada kiireid üleminekuid ja efekte, mis hoiavad vaataja tähelepanu, kuid nii, et pilt ei värise. Näiteks tootevideo puhul saab lisada lähivõtteid ja aegluubis (kaadri lõike aeglustust) kaadreid, et rõhutada toote kvaliteeti ja detaile. 

3.5  Reklaamvideole lisa alati subtiitrid

Väga oluline on alati võimalusel kasutada subtiitreid kuna inimesed vaatavad palju sisu ilma hääleta. Kui sinu reklaamvideos aga inimene räägib nii, et tema pea on ekraani ülemises kolmandikus siis subtiitrid on soovitav kuvada vertikaalse ekraani keskele rinna piirkonda paari sõna kaupa.

Tüüpiline viga on see, et pannakse subtiitrid ekraani alaossa ja seda hakkavad nt Instagram ja Tiktok menüünupud subtiitreid varjutama.

Näide subtiitritest rinna kohal:

Subtiitrid video keskel mobiiltelefoniga tootevideo

3.6  Lõika ja korrasta

Soovitame välja lõigata kõik mittevajalikud osad ja koostada video nii, et see voolaks sujuvalt. Väldi pikki ja igavaid üle 4 sekundi lõike.

TikTok rõhutab, et video esimene sekund on kriitiline, et haarata vaataja tähelepanu – alusta videoga kohe tegevusest või põnevast momendist (nn. „Bang!!“).

3.7  Reklaamvideole muusika lisamine

Väga oluline on lisada muusikat ja just heliefekte, mis sobivad video tooniga. Samuti heliefektid, mis aitavad rõhutada olulisi hetki.

Sotsiaalmeedia kommertsreklaamiks litsentsitud muusika on saadaval mõnekümne euro eest kuus või ühekaupa Music Vinest ja Epidemic soundist.

Meta soovitab valida muusika, mis toetab video emotsionaalset sisu ja loob soovitud atmosfääri.

Praktiline näide reklaamvideole muusika lisamiseks

Näiteks kui filmid toiduvalmistamise videot, kus on reklaamitud kaste, võib alustada kaadrist, kus näitad valmistoitu, et kohe huvi äratada. Seejärel saab näidata 4 sekundi kaupa lühidalt valmistamisprotsessi (koos reklaamitava kastmega) koos meeldiva taustamuusikaga, mis sobib köögis toimetamise meeleoluga.

3.8  Kas tootevideole lisateksti ja animatsioonide lisamine on vajalik?

Lisatekstid ja animatsioonid võivad aidata edasi anda olulist teavet või muuta tootevideo visuaalselt atraktiivsemaks.

Kasuta neid mõõdukalt, et mitte vaatajat üle koormata:

·         Paiguta tekstid ekraanil pigem samas kohas.

·         Kasuta ka tekstikaste, et rõhutada olulisi toote omadusi või pakkumisi. Näiteks, kui reklaamid uut nutikella, lisa ekraanile tekstid, mis näitavad selle põhifunktsioone nagu “Südame löögisageduse jälgimine” või “Veekindel kuni 50 meetrit”.

Hea toote- või reklaamvideo loomine nutitelefoni abil eeldab hoolikat planeerimist ja teostust, kuid see ei ole raketiteadus isegi piiratud ressurssidega. Keskendudes läbimõeldud sõnumile, korralikule valgustusele ja sujuvale montaažile, saab luua mõjusa video, mis aitab sul oma toote turundamise eesmärke saavutada.

Paarisajaeurost kasutatud kvaliteetset nutitelefoni kasutades on kvaliteetse video loomine kättesaadav igaühele – vajalik on vaid pisut loovust ja pühendumust.

Loe juurde ka Meta soovitusi video loomise kohta siit ja reelside osas siit!

Eripakkumine reklaamvideoks!

Kui soovid täiendavalt professionaalset abi Epicfilmist kaasahaarava tootevideo, brändivideo või reklaamvideo loomisel, siis vaata inspiratsiooniks tehtud töid siin lingil: http://www.epicfilm.ee 

NB! 2024 septembri lõpuni lisasoodustust saada 15%, siis kirjuta veebilehe kontaktipäringu vormis või e-maili sisse hinnapäringu juurde sooduskood SUVI15.

Mina tänan Andrest sisuka artikli eest! Edukaid ettevõtmisi!

Brit Mesipuu Milos reklaam
Brit Mesipuu

Milos reklaam

Tegevjuht, sisulooja, koolitaja

MILOS OÜ
tel.+372 521 5511
brit@milos.ee
https://www.facebook.com/milosreklaam
https://ee.linkedin.com/in/britmesipuu