9 levinud SEO viga, mis takistavad sul saada Google otsingus esimeseks + tööriistad

9 levinud SEO viga, mis takistavad sul saada Google otsingus esimeseks + tööriistad

Siit artiklist leiad peamised vead, mida kodulehtedel tehakse. Need, kohati lihtsad vead, võivad oluliselt mõjutada sinu kodulehe positsiooni Google otsimootori tulemustes. Seega kui sa soovid anda endast maksimumi, et sinu koduleht asuks kõrgemal positsioonil, on järgnev SEO artikkel sinu jaoks.

Mis on SEO ehk kodulehe optimeerimine?

SEO ehk Search Engine Optimization ehk kodulehe optimeerimine otsingumootoritele. Wikipedia annab mõiste lahtiseletamiseks järgmise vastuse:

Otsingumootoritele optimeerimine

on veebilehe või veebisaidi nähtavuse suurendamine otsingumootori otsingutulemustes. Kui inimene otsib mingit märksõna (ehk näitab üles huvi teatud toote/teenuse vastu), siis optimeeritud lehte näidatakse otsingutulemuste seas eespool.

Seega on raske alahinnata selle olulisust sinu jaoks, kui su kodulehe eesmärk on saada külastajaid oma lehele.

Millised on peamised kodulehe optimeerimise ehk SEO vead?

Alljärgnevalt on välja toodud peamised vead, mida kodulehe optimeerimisel tehakse. Vaata ja mõtle kaasa, kas ka äkki sina oled (teadmatusest) eksinud nende vastu.

1.     Katkised lingid

Veendu, et kõik lingid – nii sisemised ehk kodulehe oma lehtede vahel liiklust suunavad, kui välised lingid, oleksid toimivad. Võta aeg ajalt see hetk ning vaata üle oma koduleht selle pilguga, kas kõik kunagi sinna pandud lingid ka praegu veel aktiivselt töötavad.

2.     Optimeerimata erinevatele seadmetele

Desktop, iPad, mobiilid – kas sinu koduleht on ühtviisi hästi loetav nii suurelt lauaarvuti ekraanilt kui väikselt mobiililt? Veendu, et see sedasi on. Eriti praegu, mil väga suur osa sinu kodulehe liiklusest tuleb tõenäoliselt mobiiltelefonidest. Kui sa ei ole kodulehe optimeerimisel pööranud tähelepanu, et loetavus oleks ühtviisi hea kõikidest seadmetest, võid kaotada olulise osa lehe liiklusest.

3.     Kodulehe optimeerimine märksõnadele

Märksõnad on üks peamisi faktoreid, mille järgi Google teab, mis lehele ja kui palju liiklust suunata. Kas oled teinud märksõnade analüüsi ja mõelnud, millised on need sõnad, millega sooviksid Google otsimootoris nii öelda välja tulla? Ja kui oled teinud, kas oled seda ka oma tekstide koostamisel arvestanud? Milline on hea märksõnade tihedus sõltub nii sinu konkurentidest, teksti pikkusest kui mitmest muust tegurist. Küll aga pea silmas, et sa ei oleks neid ülemäära tarvitanud. Esiteks ei meeldi see Google’le ja teiseks ei ole see lugejasõbralik. Sinu eesmärk on aga, et lehele jõudnud inimeste lugemiskogemus oleks positiivne, sest sedasi veedavad nad lehel kauem aega, mis omakorda meeldib ka Google’le.

  • WordPressi plugin Yoast SEO annab rohelise tule, kui märksõna tihedus jääb vahemikku 0.5 – 3%.

4.     Värske teksti puudumine

Koduleht sai aasta(aid) tagasi üles seatud ja vahepeal nagu midagi uut toimumas ei ole – teenused ja tooted on samad, uudiste rubriik puudub, blogi ei pea. Millest ma siis ikka kirjutama peaks? Tuleb tuttav ette?

Ära sina seda viga tee. Vaata ikka üle oma olemasolevad tekstid, värskenda nende sisu, lisa täiendavat informatsiooni, värskenda toodete ja teenuste kirjeldusi jne. Google’le meeldib, kui koduleht lisab endale pidevat värsket sisu. 

ALT-texti tähtsus lehe optimeerimisel
ALT-texti tähtsus lehe optimeerimisel

5.     Puudub piltide SEO

Seda kohtab sageli nii väiksematel kui ka päris tuntud ja suurtel lehtedel. Kui sa soovid aga saada lisasilmapaare Google pildiotsingus, on see punkt äärmiselt oluline. Vaata järgi, kas sinu kollast banaani sööva naisega pildi nimeks on „213ajf2312.jpg“ või „Naine sööb kollast banaani“? Kui viimane, oled teinud tublit tööd. Kui esimene, muuda see kohe ära.

  • Pilti üles laadides täida alati kohe ka ära alt-text lahter.

6.     Aeglane koduleht

Inimesed ei armasta oodata. Leebe arvamuse kohaselt peaks sinu koduleht üles laadima 5 sekundi jooksul, paljude arvates aga veelgi kiiremini. Vastasel korral on kodulehele liikuvate inimeste kadu märkimisväärne.

Kui kiiresti peab koduleht üles laadima
Kui kiiresti peab koduleht üles laadima

7.     Dubleeriv sisu

Unikaalne sisu meeldib nii lugejatele kui ka Google’le. Kui mitmel lehel on samasugune tekst siis mille järgi peaks Google valima, kelle lehte otsingutulemustes üleval pool kuvada? Kui su koduleht ei ole just ülimalt kõrge rankinguga, veendu, et sellel oleks unikaalne sisu. Eriti levinud on dubleeriv sisu edasimüüjate puhul, kes teevad copy-paste tootja andmetest oma kodulehele.

  • Vaata, kas sinu kodulehel on dubleerivat sisu Copyscape

8.     Ei kohaldu erinevate brauseritega

Lisaks erinevatele seadmetele kohaldumisele, veendu, et koduleht toimiks sujuvalt ka eri brauserites.

9.     Puuduvad sisemised ja välised lingid

SEO jaoks on oluline, et linke liiguks nii sinu kodulehelt välja, kui ka sisse. Katsu leida võimalusi, et saada nii öelda „suurtelt“ ja ka väiksematelt lehtedelt linke oma kodulehele. Samuti vaata, et oled ka oma kodulehe siseselt viidanud ühelt lehelt teisele.

Sisemiste ja väliste linkide olulisus
Sisemiste ja väliste linkide olulisus

 

Brit Mesipuu, Milos OÜ, Milos reklaam, sisuloome, koolitused, turundus
Brit Mesipuu

Tegevjuht, sisulooja, koolitaja

MILOS OÜ
tel.+372 521 5511
brit@milos.ee
https://www.facebook.com/milosreklaam
https://ee.linkedin.com/in/britmesipuu