Soovid alustada ettevõtlusega? Siit leiad vajaliku info, millega tuleb sul kindlasti arvestada!

Tihtipeale koolitusi andes kuulen osalejatelt, et nii tahaks oma ettevõtlusega alustada aga… ei tea, kust alustada ja see kõik tundub ka nii keeruline. Usu mind, tean, mida sa tunned. Olin ca 6a tagasi samas seisus. Tänapäeval on koolides igasugu ettevõtlusaineid, mis julgustavad noori mõtlema endast, kui iseenda tööandjast. Aga kui ma sündisin, juba siis laulis Van Halen, et hüppa kõigi raskuste eest ära ja jää palgatöötajaks (ehk siis laul „Jump“) ning Brit Pettersen kihutas OM-l suuskadel parema elu poole. (Miks ma seda viimast tean? Tema järgi sain ma nime. Muide arvasin väiksena, et ta perekonnanimi on Petersell ja seetõttu sõin mitu aastat peterselli, mis mulle ei maitsenud… 😊 )

Ok aga pika sissejuhatuse kokkuvõtteks. Kui sina oled mõelnud oma ettevõtte alustamisega, tee see lõpuks ära. Vähemalt proovi. Võib-olla saadki teada, et sa lihtsalt ei soovi või ei ole loodud ettevõtjaks, kuid sa vähemalt proovisid!

Googeldasin teemasid stiilis, kuidas alustada ettevõtlusega jne. Sattusin peale Bigbanki loole. Võtsin nendega ühendust ja uurisin, kas võin seda veidi oma kommentaaridega täiendada ja enda lehele panna. Nad olid nõus. Seega järgnevalt siis nõuanded nii minu isiklikust kogemusest, kui ka Bigbanki juhatuse liikme ja mitmeid alustavaid ettevõtjaid nõustanud Bigbanki Grupi ettevõtete panganduse valdkonna juhilt Ingo Põder.

Kas ettevõtjana on mul tööd ja stressi 24/7?

Ingo Põder: Paljud ettevõtjad on seda öelnud ja julgen ka oma kogemusest kinnitada, et võrreldes palgatööga võib ettevõtjal olla isegi rohkem vabadust, vähem stressi, pingeid ning kohustusi. Algus ei saa olema lihtne, aga kui siht silme eest ja teed asju kire ning pühendumisega, siis võib juba lühikese aja jooksul kogeda esimest eduelamust ja sealt edasi ei tundu enam miski ületamatu.

Minu kogemus: Tõesti, algus oli raske. Kõhklused, kahtlused. Kes olen mina, et kedagi õpetada? Mida on mul maailmale pakkuda, minusuguseid on ju palju. Issand, mul ei ole palgapäeva (ok mul jooksis kaksikute emapalk, seega oli emapalgapäev! Soovitan kõigile seda perioodi!). Mul läks aega ikka mitu aastat, kui tundsin end nii kindlalt, et julgesin lüüa (vahel) käe vastu rinda ning öelda – ma tean seda! Seega pinget ja stressi ikka oli jah.

Kuid praegu? Ma arvan, et see ütleb vast kõik, et lõpetasin äsja c 1,5 kuu pikkuse puhkuse Mulgimaal. Millal su tööandja sellise puhkuse andis? Rääkimata trennis ja massaažis jne käimisest nagu ristiinimene –  keset päeva!

Ettevõtlusega alustamine – miks?

Ingo: Ettevõtjaks hakkamise asemel on palgatööle minek üldjuhul lihtsam otsus, aga põhjuseid, miks ettevõtlusega alustada on palju:

 1. lisasissetulek ja finantsvabadus;
 2. palgatöö ei paku võimalust eneseteostuseks;
 3. soov juhtida ise oma tööd ja aega;
 4. hobitegevus on kasvanud nii suureks, et tasub kaaluda oma ettevõtte asutamist.

Brit: Kolme lapse emana seda kolmandat punkti vist ei pea selgitama. Seda enam, et alguses sõitsime ka mehega rattamaratone seega päeva sisse tuli mahutada ka paaritunniseid rattatrenne.

Millised on ettevõtlusega alustamise riskid?

Ingo: Alustame kõhklustest. Enamasti räägitakse, et ettevõtja tööpäevad on pikad, kell 17:00 töölt lahkuda ei saa ja selles on oma tõetera sees. Ettevõtlusega alustamine on kindlasti aeganõudev, kuid õnnestumise ja hea organiseerimise tulemusena võib tulemus olla hoopis vastupidine.

Teiseks on emotsionaalne barjäär – kartus ebaõnnestuda. Suur osa alustatud ettevõtetest lõpetabki oma tegevuse esimese kolme tegevusaasta jooksul. Samas ei selgita statistika, miks need ettevõtted oma otsa leidsid. Kindlasti on risk, et käivitatud ettevõtmine ei pruugi õnnestuda – eriti esimesel katsel, kuid see ei tähenda, et õnnestumine oleks välistatud.

Kolmandaks arvavad inimesed, et ettevõtlusega alustamine vajab kohe palju kapitali. Siinkohal on paslik eristada ettevõtte algusfaasi, kiire kasvu ning laienemise etappi. Enamus ettevõtteid ei vaja alustamiseks märkimisväärseid ressursse.

Peamiseks takistuseks ettevõtlusega alustamisel oledki sina ise oma kõhkluste ja hirmudega. Kui aga oled ettevõtja-tüüp, siis saad sellest üle.

Brit: Minu jaoks ajaline faktor ei tulnud kõne alla, teadsin oma varasema töökogemuse pealt, et suudan üsna hästi aega planeerida. Samuti mõte sellest, et mõni aeg ongi (ka praegu) rohkem tööd, kuid see-eest on sul tööpäevi, mil kõik toimib ja sa võid teha täpselt seda, mida ise tahad.

Ka rahaline küsimus algkapitali osas ei olnud probleem selles mõttes, et pakun ju teenust. Kuid kui ma peaks tänasel päeval alustama toodete pakkumisega, tunnistan ausalt, see kõhklus ja hirm oleks täitsa olemas. Mul oli aga passiivne sissetulek üürituluna, lisaks emapalk ja mitmeks aastaks ette varutud hoiused olemas, seega see hirm ka puudus.

Küll aga oli kõvasti esil emotsionaalne barjäär. See oleks jube PIINLIK, kui alustan oma ettevõttega ja põlen heleda leegiga juba mõne aasta pärast. Nii häbi oleks kellegi ust kraapima minna. Enamus meie tegevusaladest ei ole unikaalsed, konkurente on palju, kuidas ellu jääda. See on täiesti loomulik hirm. Samas kui tegeled millegi väga uudsega, ei ole see kuidagi vähem riskantsem. Pead ju kliendile selgeks tegema, et miks tal seda vaja on nüüd kuigi sai a’la 50 aastat ilma selleta elada. Või miks ta peaks ümber harjuma tuttavlikult (muide, kas teadsid, et mul ei ole siiani mobiili-ID, mobiilipanka ja ma ei ole elu sees Boltiga sõitnud ega Woltist/Boltist/e-toidupoest toitu tellinud… ja see nimekiri ei ole lõplik).

10 viga ettevõtlusega alustamisel
10 viga ettevõtlusega alustamisel

Kas ma sobin ettevõtjaks?

Ingo:

Edukriteeriumid, mis aitavad ettevõtlusega alustamisel hakkama saada:

 • uudishimu;
 • järjepidevus ja pingetaluvus;
 • äriline mõtlemine;
 • planeerimise ja enesejuhtimise oskus;
 • suutlikkus näha suurt pilti;
 • oma valdkonna tundmine.

Brit: Mul on jonnakus kuid puudub pingetaluvus ja no ma ei viitsi kaua ühe asjaga jännata ehk puudub ka teatav järjepidevus. Äriline mõtlemine? Hmm, kõik, mis oli väljaspool minu rahakotti toimuv, ei huvitanud just eriti. Suure pildi nägemine? Ohjaa, kõik üle A3-e oli liiga ebahuvitav.

Ettevõtlusega alustamiseks on vaja:

 • eesmärki ehk vastust küsimusele, miks sa seda teed;
 • äriideed ehk vastust küsimusele kellele, mida ja kuidas sa teed;
 • otsust alustada;
 • valida ettevõtlusvorm;
 • luua toode või valmidus pakkuda teenust;
 • leida esimene klient.

Brit: Minu miks oli üsna lihtne – 3 last (ja Tartu) ei paku võimalusi, mida ma sooviksin teha pikemalt kui aasta-kaks. Tuli luua oma ettevõte, et pakkuda teenust arve alusel. Oma esimesi kliente otsisin ise. Vaatasin imepisikesi ettevõtteid, sest kartsin, et suuremate jaoks olen liiga rumal. Just täna hommikul abikaasaga rääkisime, et jeerum, selle raha eest, mis ma alguses koolitusi andsin või teenust pakkusin, ei viitsiks tund aega niisama istudagi, rääkimata õpetamisest.

Võiks öelda, et ma sihipäraselt otsisin kliente ca aasta. Siit edasi tuli juba suust suhu turundus ja no ega mu sõnavõtmine seal netiturunduse gruppides ka märkamata ei jäänud. Kuid kõige suurem klientuur tuleb ikka WOM turundusest ja muidugi ka täna blogipostituste otsa sattumisele läbi Google otsingu. Oma turundusele olen 6+ aasta jooksul kulutanud 0 eurot. Seega! Loo kodukas ja hakka kirjutama kasulikku sisu! Orkuti mäletad? Ei ole enam, eks. Äkki paari aasta pärast ka mitte FB, IG, TikTok jne!

Soovitused, mida ettevõtte alustamisel silmas pidada

Ingo: Tasub mõelda, milline on ettevõtlusega alustamise laiem eesmärk – kas pigem kiiresti rikkaks ja palmi alla või teed seda pikema kasu ja elatise teenimise eesmärgil.

Ettevõtlusega alustamine ehk mis on sinu äriidee?

 • Äriidee – ei pea olema unikaalne, aga peab olema kellegi jaoks sedavõrd vajalik, et ta oleks valmis selle eest raha maksma. Tõenäoliselt hakkad tegema midagi, mida keegi juba teeb või vähemalt hakkab tegema. Järelikult pead seda tegema sama hästi või paremini kui teised. Selleks tasub kõigepealt kaardistada konkurendid ning nende toote või teenuse tugevused ja nõrkused. Mõtle välja, kuidas eristuda ning vähemalt samal tasemel või parem olla.
 • Võimalusel alusta olemasoleva töö kõrvalt, palgatöölt lahkumisega ei ole kiire.
 • Mõtle läbi, mida on toote loomiseks või teenuse pakkumiseks vaja? Kas suudad seda hankida ja kas ikka kõike on vaja? Tee valikud.

Kui palju peab raha olema/laenama, et ettevõtlusega alustada?

 • Ettevõtlusega alustamiseks peab olema kogutud stardikapital. Kui mõtled oma ettevõttest, siis alusta säästmist täna. Kindlasti tasub äri alustamiseks kasutada toetusi.
 • Ära kasuta äri käivitamiseks lühiajalisi laene, mida sa ei saa vajadusel pikendada või mida sa ei suuda tagasi maksta kui äri luhta läheb. Ära pandi enda ega oma lähedaste kodu ja ära anna käendusi. Ettevõtlus on täis ootamatusi, aga laenu tagasi maksmine on kindel.
 • Ära investeeri üle.
 • Alustamiseks piisab minimaalsest tootest. Liigu edasi samm-sammult – nii nagu kasvab äri, areneb ka toode või teenus.

Kust leida esimene klient?

 • Mõtle, kuidas kliendid su üles leiavad või kuidas sa oma toodet või teenust müüd.
 • Leia esimene klient, tee esimene tehing. Õpi sellest ja tee muudatused. Tee paremini ja proovi teha rohkem. Sa ei pea tegema kiiresti palju rohkem. Tavaliselt toob see kaasa vajaduse täiendavateks investeeringuteks või paneb sind uude olukorda. Ära unusta, et sul on vähe kogemusi ja reserve tõenäoliselt veel ei ole.

  Ettevõtjaks olemine
  Ettevõtjaks olemine

Visioon, missioon ja kindlasti logo! Eks! Eks?

Ingo: Vastupidiselt internetis leiduvatele soovitustele vaadata suurt pilti, soovitan just ettevõtluse algusetapis tegeleda peamiselt pisiasjadega, et saada aru, mis ja miks töötab või siis mitte. Suurt pilti vaatad siis, kui on midagi vaadata. Tee ise võimalikult palju. Kui kavatsed seda pikki aastaid teha, siis pead omama võimalikult palju oma kogemusi, enne kui kellelegi teisele asja üle annad. Sisse osta asju, mida sa ei oska või mille osas oled otsustanud, et ei soovi sellega näiteks ajapuudusel tegeleda. Valikuid tuleb teha, sest ööpäevas on 24 tundi.

Brändi või logo pole tõenäoliselt kohe alustamiseks vaja. Piisab ettevõtte nimest, kontaktandmetest ja müügipakkumisest, et tekiks võimalus kliente leida.

Brit: Väikese ja alustava ettevõtjana on tohutu tahtmine kõik asjad ise teha. No ikka selleks, et raha kokku hoida. Kuid mõtle, kui palju aega sul selle jaoks läheb, et iseseisvalt selgeks teha nt Google Ads’i reklaamid või kuidas sundida end kirjutama, kui see tegelikult üldse ei meeldi. Äkki on mõistlikum selle aja jooksul teha seda, mida sa ise väga hästi oskad ja armastad ning teenid nii teenuse ostule kuluva raha tagasi kui ka tublisti ekstra?

Ja no see logo teema. Uuhh, endiselt on ettevõtteid, kes enne ettevõtlusega alustada „ei saa“ kui ei ole logo paigas ja visioon kodukal. Keda see visioon huvitab? Nagu tegelikut ka? Hakka lihtsalt pihta ja nii ongi! Küll sa selle tiluliluga tegeleda jõuad. Kuigi isegi vist Töötukassa küsib endiselt oma äriplaanide juures sellist lauasahtlisse kirjutamist, millel minu arvates ei ole alustava ettevõtte edukuse juures mitte mingit pistmist.

Millist ettevõtte-tüüpi alustava ettevõttena eelistada?

Ingo: Kui otsus oma äriga alustada tehtud, siis tuleb valida sobiv ettevõtlusvorm.

Alustajate seas on eelistatuim formaat osaühing (OÜ) ning suhteliselt palju tegutsetakse ka füüsilisest isikust ettevõtjana (FIE). Mõlemal levinud variandil on oma plussid ja miinused:

Kas alustada ettevõtjana FIE-na või teha OÜ?

 • FIE väärib kaalumist juhul kui planeeritav ettevõtlus jääb väikese mahuga käsitööks ja te ei karda isiklikku vastutust, sest FIE vastutab ettevõtluses kogu oma varaga;
 • OÜ eelisteks on nii asutamise kui hilisema asjaajamise lihtsus ja osaniku vastutuse piiratus üksnes osakapitali ulatuses.

Ettevõtluse vormid
Ettevõtluse vormid. Eesti.ee

Teised võimalused:

Ingo: Teised võimalused, nagu mittetulundusühing (MTÜ), aktsiaselts (AS), täisühing (TÜ) ja usaldusühing (UÜ), soovitan esialgu jätta pigem kõrvale järgmistel põhjustel:

 • AS on suure äri jaoks ning sobiv kui eelistate keerukat juhtimismudelit; see on tegevusalal nõutud formaat või soovite tõsta ettevõtte usaldusväärsust partnerite silmis.
 • MTÜ eesmärk ei ole kasumi teenimine ega äritegevus.
 • TÜ ja UÜ tekitab tõenäoliselt probleeme laenu või liisingu taotlemisel, sest jääb ebaselgeks, kes ja mille eest ikkagi vastutab ja miks selline tegevusvorm on valitud. Lisaks puudub TÜ ja UÜ ettevõtlusvormil sarnaselt FIE-ga kohustus esitada majandusaasta aruandeid, mis pankadele ja liisingufirmadele ei sobi.

Brit: Käsi südamel, ma ei oska kaasa rääkida. Mees otsustas 😀 Aga meil on OÜ. FIE-na ma kindlasti i oleks alustada soovinud, mu ema kunagi oli ja tundus nii vastutusrikas kogu oma vara põhimõtteliselt panti panna.

Kokkuvõttes kaasneb ettevõtlusega kindlasti riske, mida tasub arvestada ja hoolikalt enne alustamist läbi mõelda, kuid hea äriidee ja sihikindlusega on võimalik ettevõtjana edu saavutada. Oluline on otsus alustada ning liikuda väiksemast suuremaks – kõike kohe alguses teada ja ette näha on võimatu.

PS! Kui mu ettevõtlusega alustamise hirme ja emana töötamise kohta kuulata soovid, pane taustaks tiksuma Rahatarkuse YT video või Pühapäeva hommikukohv.

Bigbanki blogi ettevõtjatele leiad siit!

Edukaid ettevõtteid soovides Ingo Põder ja Brit.

Brit Mesipuu Milos reklaam
Brit Mesipuu 

MILOS OÜ
tel.+372 521 5511
brit@milos.ee
https://www.facebook.com/milosreklaam
https://ee.linkedin.com/in/britmesipuu