Kuidas ChatGPT ja AI sind igapäevatöös aitavad?

Järgnev artikkel on kirja pandud Priit Kallas’e poolt. Kes on Priit Kallas? ChatGPT iseloomustab teda sedasi:

Kes on Priit Kallas_ChatGPT
Kes on Priit Kallas_ChatGPT

Bard aga leiab, et tema puhul on tegemist „sellise“ inimesega:

Kes on Priit Kallas_Bard
Milline on Priit Kallase lõbusam pool

Aga nüüd annan siis sõnajärje edasi Priit – AI – Kallasele!

ChatGPT ja teised AI tööriistad on viimase poole aastaga muutnud seda, kuidas igapäevaseid töid teha. Turundus, reklaam, sisu loomine, kliendisuhtlus ja paljud muud arvuti taga tekstina tehtavad tegevused on võimalik nüüd palju efektiivsemalt ära teha. Olenevalt tegevusest võib produktiivsuse kasv olla mitmekordne. Üle jääva aja saad panna nende tegevusete peale, mida AI veel teha ei suuda.

Olen ChatGPT turunduses kasutamist väga põhjalikult uurinud ja teen seda ise igapäevaselt. Järgnevalt toon välja mõned võimalused, milles ChatGPT aitab sul produktiivsem olla.

1. Persoona ehk ideaalse kliendi profiili loomine

Turunduse ja reklaami edu valem on oma kliendi tundmine. Olles rääkinud tuhandete turundajatega, siis tean, et enamus ei ole teinud vajalikku tööd oma ideaalse kliendiprofiili kirjeldamiseks. Mõnikord ei ole klientidega suhtlemine võimalik. Sa just eile asutasid oma firma või oled startup, mille toode pole veel turule jõudnudki.

Ostupersoona
Ostupersoona

Üks meetod saada aru oma potentsiaalsest kliendist on uurida, kas ChatGPT teab midagi sinu kliendi käitumisest. Tehisintellekt on treenitud hiiglasliku hulga andmete peal. Võib loota, et selle seas on olnud ka seda, mis vastab sinu kliendiprofiilile. Alusta vestlust ChatGPTga, et teha selgeks, millised on ta teadmised sinu valdkonnas.

PROMPT: Palun ütle, kas sa tead midagi [minu kliendi] probleemidest, vajadustest ja huvidest, kui nad hakkavad planeerima [minu toode või teenus] ostu.

Küsi täpsustavaid küsimusi, näiteid ja muid detaile. Kui nende küsimuste vastuseks tuleb enamvähem loogiline jutt antud teemadel, siis tead, et AI teab sinu valdkonna klientidest midagi.

Nüüd oled valmis järgmiseks sammuks. Hakka ChatGPTga rollimängu mängima. Palu tal käituda nagu sinu klient ja hakka temaga vestlema.

PROMPT: Mängime rollimängu, kus sina oled [minu klient], kes plaanib osta [sinu toodet või teenust]. Sinu nimi on Paul(a) ja sa oled [veel mõned tähtsad detailid persoona kohta]. Siit edasi palun vasta mulle nagu Paul(a). Püsi rollis ja ära kasuta fraase „Kui ma oleks Paul,“ „Paulina teeksin ma“ või „selles rollis…“ Samuti ära maini, et sa mängid rollimängu. Vasta ainul nii nagu Paul(a) vastaks ja ära lisa mingit meta teksti ega selgitusi. Kas said aru?

Pärast selle prompti sisestamist jätka vestlust juba nii nagu sa räägiksid otse oma kliendiga. Näiteks, kui müüd mobiiltelefone teismelistele, siis võid küsida:

Kui sa omale mobiiltelefoni valid, millised omadused on sinu jaoks tähtsad.

Rollimängu ajal saad küsida, millist infot su klient otsib, mille kohta ta tihti andmeid ei leia ja palju muud, mida saad oma turundustekstide ja reklaamide loomisel kasutada. Kui sa oled oma kliendi kohta AI abil infot kogumas, siis järgmise sammuna on vaja see veebis, reklaamides, sotsmeedias ja meiliturunduses sisuks vormida. Nüüd on vaja ideid.

2. Ideede genereerimine

Üks mu kolleeg palus ChatGPTl turundusideid genereerida ja sai vastuseks triviaalset ja igavat kraami. See ei tähenda, et ChatGPT ei oskaks olla loominguline ja ootamatu, see tähendab, et ta ei osanud õigeid küsimusi küsida. Pea meeles, kui küsid üldsõnalise küsimuse, saad ka üldsõnalise vastuse. Isegi AI kasutamisel on hea tulemuse jaoks vaja tööd teha ja aju kasutada.

PROMPT: Palun anna mulle 20 ideed, kuidas oma Facebooki postitusi klientidele põnevamaks teha. Palun paku mulle ideid, mis on ootamatud, uudsed ja sinu jaoks esmakordsed. Ära korda ideid, mida oled varasemalt kohanud.

Kui sa vastusega päris rahule ei jää, siis täpsusta ja küsi hästi otseselt uuesti originaalseid ideid.

PROMPT: Need ei ole väga originaalsed ideed, palun kirjuta ainult selliseid ideid, mida sa varem kohanud ei ole ja kunagi vastuseks pole andnud.

Ole kannatlik ja tüüri tehisintellekti oma küsimustega seni, kuni saad vastused, mis sulle sobivad. Kui selle tulemuseni jõuad vajuta pedaal põhja ja küsi võimalikult palju ideid.

PROMPT: Palun veel 20 ideed.

Kui sa oled kokku saanud 100 või rohkem ideed, siis saad nende seast valida sellised, mis on sinu vajadusteks täpselt sobivad.

3. Tekstid paremaks

Väga paljud turundustekstid veebis on kirjutatud nii, et neil on jäänud palju arenguruumi. Üks tavalisemaid kitsaskohti, mida parandada on otsese suhtluse puudumine kirjutatud tekstis. Näide: „XYZ OÜ pakub tarbijatele tooteid ja teenuseid.“

Probleem on selles, et lugeja ei osale protsessis. Kuskil on mingi OÜ, mis pakub mingitele tarbijatele, mingeid tooteid ja teenuseid.

Turunduslikult toimiv tekst on see, kus tekst räägib otse lugejaga:

„Ma pakume sulle tooteid ja teenuseid.“

Juhul, kui sul satub olema veebis anonüümset ja lugejat mitte kõnetavat teksti, siis seda on lihtne AI abil paremaks muuta. Kasuta selleks järgmist prompti:

PROMPT: Palun kirjuta see tekst ümber kasutades isiklikku tooni, kus autor (meie) räägib otse lugejaga (sina): [LISA SIIA OMA TEKST]

Kui tahad eriti emotsionaalset tulemust saada siis võid eelnevale promptile lisada sellise jupi:

PROMPT: Lisa kirjutatavale tekstile emotsioone ja mõtteid, mis tihti jäävad kirjutatud tekstis ütlemata.

4. Ideede kritiseerimine

Kus viga näed laita, seal tule ja aita. Kasuta ChatGPTd oma kriitiku ja õpetajana. Kui sa lood sisumaterjali, paned kokku mõne plaani või teed muud keerukat, siis anna see masinale arvustada. Selleks kasuta järgmist prompti:

PROMPT: Ole kriitiku rollis. Ekspert, kes analüüsib talle antud materjali. Sul on oskused, kirjutamises, äris, loomingus, loogikas ja pajudel muudel aladel. Sul on silma detailidele ja põhjalik arusaamine sellest, milline peab hea tulemus igas valdkonnas välja nägema. Palun anna mulle põhjalikku ja konstruktiivset tagasisidet, mida saaksin kasutada oma töö parandamiseks. Anna mu tööle hinne ja põhjenda oma hinnet, lisades mõtteid, mida saan praktiliselt oma töö paremaks tegemiseks rakendada. Viimasena lisa küsimusi, mis võivad tööga seoses tekkida, aga on vastamata: [LISA SIIA OMA TEKST]

Sellise tagasisidega saad oma tööd paremaks muuta ja enamasti jõuab AI rohkem ideid välja pakkuda, kui sina vastata.

Samas saad seda prompti kasutada ka tehisintellekti enda poolt genereeritud materjali arvustamiseks. Sellisel juhul lased masinal luua mingi materjali ja siis annad selle talle tagasi arvustamiseks. Hiljem söödad tagasiside jälle masinale, et ta oma töö veel paremaks muudaks.Seda ringi võid korrata seni, kuni jääd loodava materjaliga rahule.

5. Pildirobotid

Kui tehisintellekti loodud teksti saab päris otse kasutada oma turunduse ja muude äriliste tegevuste toetuseks, siis pilte loovad masinad veel nii hakkajad ei ole. Siiski saab neid ühel või teisel moel oma töös kasutada. Nii säästad aega pildipanga sirvimiselt ja kohati ka teenustasudelt.

Emotsiooni loovad illustratsioonid

Ma kasutan SEO ja levitamise vajadustest tulenevalt kõikide oma teenuste ja artiklite lehtedel vähemalt üht pilti, mis seda kõige paremini illustreeriks. Kui ma kirjutasin artikli AI aktsiatesse investeerimiseks palusin, et Midjourney teeks mulle pildi börsist, aktisatest ja tehisintellektist. Saadud pilt kattis mu vajadused ja sellele kulus minut.

Kuidas investeerida õigetesse AI aktsiatesse
Kuidas investeerida õigetesse AI aktsiatesse

Pildid, mis illustreerivad su toodet

Tehisintellekt ei oska veel teha su tootepilte. Kaheks või kolmeks aastaks on tootefotograafidel veel töö olemas. Seni saab AI vahendeid kasutada illustratiivse pildimaterjali loomiseks.

Näiteks oli mul vaja ühe artikli jaoks pilti, milline võiks välja näha taaskasutatud klaasist tehtud köögi töötasapind. Palusin tehisintellektil teha omale sellise pildi. Sisendiks kasutasin inglise keelt: a kitchen with a recycled glass coutertop. Tulemus oli täiesti kasutuskõlbulik pilt, mis annab lugejale täpse ülevaate, millega tegemist.

Midjourney. Taaskasutusklaasist köögikapp. Priit Kallas
Midjourney. Taaskasutusklaasist köögikapp. Priit Kallas

Pildid, mis põhinevad sinu sisendpildil

Üks meetod, mis võib mõnede ettevõtete puhul toimida, on oma pildi kasutamine osana sisendist. Näiteks ühe oma kliendi puhul, kes müüb põrandakattematerjale, andsin masinale sisendiks parketi pildi ja palusin tal teha pildi seda kasutades. Küsisin masinalt modernset tuba parketi ja kaminaga. Tulemus ei ole võibolla päris täpselt selle toote sarnane, aga idee annab edasi.

Midjourney tootenäidis. Priit Kallas
Midjourney tootenäidis. Priit Kallas

Midjourney

Peamine tööriist, mida kasutan piltide tegemiseks on Midjourney. Pildivahendeid on mitmeid, aga see tundub olema üks enimkasutatuid. Kui sa seda vahendit kasutama hakkad, siis saad iga kuu mingi hulga tasuta krediiti piltide tegemiseks. Kui tahad rohkem teha, siis pead ostma tasulise paketi, mille hind on 10 eurot.

Bing Image

Piltide tegemiseks on ka täiesti tasuta võimalus ja selle leiab Bing brauserist. Kui sa kasutad Windowsi, siis on sul Bing juba arvutis olemas. Kui mõnd muud opsüsteemi, siis pead sinna Bingi installima. Samas Bing on lihtsalt teise logoga Chromium-põhine brauser.

Kui Bing masinas siis saad seda kasutades minna siia aadressile. Hakka sisestama oma ideid ja vaata, millised tulemused saad.

Bing piltide loomiseks
Bing piltide loomiseks

Siiski pean tunnistama, et ise kasutan peamiselt Midjourneyt, sest sealt tunduvad tulevat pildid, mis mulle rohkem sobivad.

ChatGPT business coach

Viimase ärivahendina tooksin välja abimehe, mis on mitmekülgsem, kui eelmised võimalused. Ma panin kokku prompti, mis muudab ChatGPT sinu ärinõustajaks ehk business coachiks.

Coachi peamine mõte on see, et ta ei ütle sulle vastuseid, vaid esitab küsimusi, mille abil ise oma probleemidele lahendused leida. Nii ei ole vaja kõhelda, kas AI poolt antav väljund on tõene või mitte. Ta lihtsalt küsib küsimusi ja „mõmiseb“ midagi, kui sa talle vastad. Sel moel samm sammult edenedes leiad ise oma väljakutsetele lahendused.

PROMPT on inglise keeles ja päris pikk. Kui arvad, et sellest võiks sulle abiks olla proovi seda siin: ChatGPT business coach.

AI sinu igapäevane assistent

Eelnevalt tõin välja mõned tegevused, milles tehisintellekt sind aidata saab. Valisin need tegevused nii, et need ei oleks lihtne ABC-taseme kraam. AI oskab lahendada väga keerukaid ülesanded ja sinu asi on välja selgitada, millised oma töödest saad edaspidi masina abil teha või täiesti masinale anda.

Kasuta tehisintellekti iga päev. Üks kõik, millist tegevust alustad, küsi esmalt ChatGPTlt, kuidas ta sind selles aidata saaks. Kui saad mõttetuid vastuseid, küsi täpsemalt ja arutle masinaga.

Tehisintellekt koos inimesega võib paljudes ametites produktiivusust mitmekordistada. See muutus toimub nii kiiresti, et kõik ei jõua kohaneda. Veendu, et sina oleksid nende seas, kes tehisintellektist omale maksimaalset produktiivsust suudavad välja võtta ja läbi selle oma tulemusi parandada.

Tänan siinkohal Priit’u ja tema kasulikke nõuandeid! Kui sul on erisoove, mis teemadel või inimesi veel siin kirjutamas näha soovid, anna mulle märku!

Brit Mesipuu Milos reklaam
Brit Mesipuu Milos reklaam

Tegevjuht, sisulooja, koolitaja

MILOS OÜ
tel.+372 521 5511
brit@milos.ee
https://www.facebook.com/milosreklaam
https://ee.linkedin.com/in/britmesipuu