4 nõuannet, kuidas vabaneda väikeettevõtluse lõksust ja luua edukas ettevõtte
Ma olen alati öelnud, et ma ei taha enda ettevõttele töötajaid juurde kuna siis kaob ära mu paindlikkus olla suvi läbi maal ja võtta eksprompt vabu päevi lastega. Samuti ma ei saa töötajaid võtta, sest see tähendaks, et ma maksan kellelegi selle eest, et ta teeks mingi töö, mida ma siis pärast üle kontrollin (ja tõenäoliselt ümber teen). Ehk siis olen kontrollifriik, kui miskit läheb minu ettevõtte nime alt välja. Kuigi mul on praegu tööd küll ja rohkemgi veel, mõtlen ka seda, et töötajat võttes peaksin ka talle pideva töö tagama.
Ehk siis jah, nägite kui palju takistusi mu peas on selleks, et mitte kasvada, laieneda.
Tean, et olen loonud enda ümber süsteemi, kus teen enamus asju ise, sest tundub lihtsam ja kindlam, kuid samas võtab see minult aja ja energia, mida võiksin pühendada ettevõtte kasvule ja strateegilisele planeerimisele. Olen oma elu sättinud sedasi, et mul ei ole ühtegi laenu ja elaksin ka passiivsest tulust ära. Käsi südamel, ma siiski tunnen praegu, et ei taha laieneda ja ma naudin seda praktiliselt pingevaba tööolukorda. Samas peale artikli lugemist mõtlesin, et mõned töö osad võiksin küll ehk kaaluda delegeerida välja poole. Eks näis 🙂
Aga kas sina tahaksid endale tulutoovamat ja edukat ettevõtet?
Kui sinu vastus on jah, siis loe järgnevat artiklit ning mõtle kaasa. Vallo Arumäe Starfish.Academy’st pani kirja peamised mõtted, mis takistavad väikesel ettevõttel suuremaks kasvada. Vaata, kas tunned ka ennast mõnes neis lõksuolukordades ära!
PS! Külalisautoritele sõna andmine minu „Kasulik“ rubriigis on minu viis võita veidi aega endale ja samal ajal laiendada silmaringi. Kutsun kirjutama inimesi, kes on oma ala eksperdid ja kelle teema mind huvitab. Nii saan detailidesse süvenemise asemel esmase ülevaate ja otsustan siis, kas tasub teemat ise põhjalikumalt edasi uurida 😊.
Sisukord
Aga nüüd sõna Vallole:
Ettevõtte loomine = unistuste täitumine
Ettevõtte loomine ja ettevõtjaks hakkamine tundub paljudele unistuse täitumisena – sõltumatus, kontroll ja võimalus tekitada palju raha. Kuid paljude väikeettevõtete omanike jaoks muutub see unistus kiiresti elu üle võtvaks punnitamiseks. Pikad tööpäevad, mitme rolliga žongleerimine ja pidev tulekahjude kustutamine… Võitjatena väljuvad vaid need, kes ehitavad ärisüsteeme, mitte ei loo endale lihtsalt üht töökohta.
Kas sinu ettevõte on kasumlik?
Alustame faktidest: 40% Eesti ettevõtetest pole kasumlikud
Maksu-ja Tolliameti viimastel andmetel on Eestis ligi 150 000 ettevõtet, millest kasumlikud on vaid 60%. See tähendab seda, et 90 000 ettevõtet saavad kasumit ja 60 000 ettevõtet ei SAA!
Need 60 000 ei ole endale loonud äri, vaid palgalise töökoha, kus boss on enamasti hullem kui varem. Nad peavad töötama ka õhtuti ja nädalavahetustel. Ja neil ei ole mingeid sotsiaalseid garantiisid, kui nad just ei suuda endale korralikku palka maksta, mida suur osa ei suuda.
Aga saab ka teisiti. Ja juba algusest peale saab teisiti. Lahendame ära 4 kõige levinumat müüti, mis väikeste ettevõtete omanikke saadavad, aga mis ei vasta sugugi tõele.
Kuula ka Eesti ettevõtluse ülevaadet siit!
Kas sina juhid ettevõtet või juhib ettevõte sind?
5-sekundi test: kas oled oma ettevõttes lõksus?
- Kas töötad regulaarselt üle 40 tunni nädalas?
- Kas täidad ettevõttes rohkem kui 3 rolli või töötad üksinda?
- Kas teenid igakuiselt kasumit, kuid ei maksa endale osa kasumist ettevõtjariskide kandmise eest?
- Kas usud, et keegi teine ei suudaks tagada sama kvaliteeti kui sina?
Kui vastasid ühele või hullemal juhul mitmele „jah“, siis loe kindlasti edasi mõtteid, kuidas luua ettevõte või töökoht enda jaoks, mis oleks jätkusuutlik.
Ja kui lugemine tuleb tuttav ette, justkui tead kõike, siis peatu ja küsi: kuidas ma seda siis päriselt rakendan?
Müüt 1: edu (väikeettevõtjana) sõltub sellest, kui palju ma töötan
On ahvatlev uskuda, et mida rohkem töötunde sa sisse paned, seda edukam on sinu ettevõte. Aga mis siin valesti on?
Esiteks, sul saab ühel hetkel aeg otsa. Teiseks, oled ehk läbipõlenud ettevõtjatest kuulnud? Või neist, kes ise oma ettevõtte kasvul tee peal seisavad?
Tegelikkus: ettevõtte edu ei sõltu sinu panustatud ajast, vaid sinu panustatud targast ajast.
Ehk sellest, kui palju paned sa aega ettevõtte omaniku ja juhi rolli täitmisele. Ja olulisim ülesanne siinkohal on selliste süsteemide loomine, mis toimivad sinust sõltumatult.
Sinu esimeseks suureks eesmärgiks on minna ettevõtte operaatorist, kes kõiki ülesandeid ise täidab, üle tõeliseks omanikuks.
Praktilised sammud:
- Listi üles kõik tegevused, mida täna ise teed, ning hakka neid teadlikult ära andma.
- Dokumenteeri protsessid (kirjuta üles, tee videosalvestised) – kui sa ühe töölõigu peaksid kellelegi teisele andma, mida ta peaks teadma? (Nipp: kui töötad online’s, siis uuri tango.us)
- Mõtle, kas ja kuidas saaksid tehisintellekti kasutada. (Nipp: kirjelda tehisintellektile erinevaid ülesandeid, mis su laual on, ja uuri, kuidas tema saaks aidata.)
- Kui finantsid ei luba suurt tiimi või spetsialiste palgata, alusta virtuaalassistentidest.
Ettevõtjate ülesanne on tuvastada probleemid, avastada võimalusi ja luua siis protsessid, mis võimaldavad teistel inimestel ja muudel süsteemidel töö ära teha.
Ettevõtja ülesanne ei ole ise kõike ära teha.
Müüt 2: keegi teine ei suuda seda sama hästi teha kui mina
Paljud ettevõtjad tunnevad, et nad peavad kvaliteedi säilitamiseks kõigega ise hakkama saama. See on kindel ja kiire lõks, millesse astub enamik, kes loob äri ümber oma kire.
Tegelikkus: kuigi on tõsi, et süsteemide loomine ja teiste koolitamine võtab aega, on see ainuke viis toimiva ettevõtte ehitamiseks.
Alusta väikeste ülesannete delegeerimisest virtuaalsetele assistentidele või vabakutselistele. Küsi endalt, millised pidevalt korduvad protsessid sulle endale ei meeldi. Anna need ära!
Ja kui on antud ja tagasi saad tulemuse, millega rahul pole, ära tee ise ümber. Nii võtad kogu vastutuse enda kanda ja ei lase teisel õppida. Anna tagasisidet, las ta parandab ise.
Siinkohal on oluline mainida, et sa võtaksid tööd tegema inimese, kes on sinuga loodetavasti pikalt. Nii tasub koolitamise vaev end kindlasti!
Müüt 3: ettevõtte edukuse alus on kogu kasumi reinvesteerimine
Mõned ettevõtte omanikud usuvad, et iga sendi kasumi reinvesteerimine on ainus viis kasvuks, vältides üldse isiklikku kompensatsiooni. Või makstes endale miinimumpalka.
Tegelikkus: kasum on tasu riskide eest, mida sa ettevõtte omanikuna võtad.
Oluline on end õiglaselt kompenseerida. Kasumi võtmine ei ole isekas. See on vajalik samm jätkusuutliku kasvu ja isikliku motivatsiooni saavutamiseks.
Müüt 4: ettevõtte kasum on vaid number paberil
Likviidsuse (loe: raha) puudumine kontol olukorras, kus raamatupidaja ütleb, et su ettevõtluse aasta kasum oli nii või nii palju, on kindlasti pettumust tekitav. Aga kasum ei ole number paberil. Oleneb, millise nurga alt vaadata ja millist süsteemi kasutada.
Tegelikkus: Ettevõtte tulud – kasum = kulud
Kohandades traditsioonilist valemit tulud – kulud = kasum nii: tulud – kasum = kulud, tekib hoopis teine lähenemine.
Enam ei vaata sa kõigepealt, kuidas kulud makstud saaks, vaid võtad kõigepealt kasumiprotsendi ja alles siis vaatad, kui palju kulutamiseks järgi jäi. See on hämmastav, kuidas aju siis end ümber häälestama hakkab.
Muidugi ei tähenda see seda, et esimesest päevast peale peab kasum olema 10-20-30%. Aga esimesest päevast paned sinna fookuse.
Võid teha lihtsa arvutuse. Kui ühele kliendile oma toodet/teenust pakud, mis on su omakulu, ja lisa sinna kasumiprotsent otsa. Nii saad alati olla veendunud, et kuludest jääb midagi üle ka.
Pea meeles: sinu ettevõte peaks teenima sind, mitte vastupidi.
Rahalise heaolu ja sõltumatuse saavutamiseks pead teadma, kus oled ja kuhu tahad minna
Ole sa ettevõtja või eraisik, ikka ja jälle leiavad paljud end olukorrast, kus aastast aastasse jooksevad samad rahamustrid ja on üleval samad rahalised soovid. Raha tuleb, raha läheb ja konto jälle nullis.
Aga kuhu ta siis läheb? Kui palju on see rahavoo sisse- ja väljaliikumine tekitanud lihtsalt kulusid, kui palju varasid, mille väärtus ajas kasvab?
See viimane küsimus on võtmetähtsusega. Varad on need, mis loovad jõukust.
Olgu selleks aktsiad, kinnisvara, kuld, krüpto, auto rendile andmine… Variante on tohutult – milline varaklass sinu rahasid kasvatab?
Kuidas saavutada ettevõtjana rahaline sõltumatus?
Eks paljud meist just seetõttu oma ettevõtte alustamisele mõtlevadki, et saada see paindlikkus nii sissetulekutes kui ajaplaneerimises. Tasuta veebitöötoas aitame teha ülevaate praegusest seisust ja leida mustrid, mis sind ja/või sinu ettevõtet rahalisest sõltumatusest tagasi hoiavad. Huvitaval kombel ei peatu enamik meist piisavalt kauaks, et reaalset plaani pidada. Eesmärke seada ja need eesmärgid tegevuskavaks luua. Aga see pole tuumateadus.
Pane kirja, mis on need suuremad jupid, mida soovid saavutada. Kui see on uute töötajate kaasamine, määra kindlaks, kui palju lisatulu sul on vaja, et saaksid mugavalt lubada endale nende töötasu. Soovituslikult on siis tegu alltöövõtjatega, kes ise oma makse maksavad.
Või tahad äkki suurema väljamineku teha mõne tarkvara või koolituse soetamiseks, kuid tundub, et kunagi ei jätku selleks? Taaskord, pane kirja, mis on see vajalik summa ja hakka eesmärgiks ettepoole tulema. Kas saad äkki protsendi kasumist selleks määrata? Võtad ühe lisakliendi? Müüd 10 toodet rohkem?
Teades oma sihtkohta, on lihtsam oma teekonda planeerida. Planeerides oma teekonda, on eesmärgi täitumise tõenäosus kordades suurem, kui eesmärgist lihtsalt mõeldes.
Vallo, suur aitäh heade nõuannete ja praktiliste ideede eest, mis aitavad panna mõtlema, kas oleme jäänud väikeettevõtja lõksu. Olen kindel, et siin jagatud teadmised inspireerivad mitmeid lugejaid oma ettevõtteid teadlikumalt juhtima ja uusi võimalusi avastama.
Lugeja, soovin sulle palju edu ja julgust proovida midagi uut! Olgu sinu ettevõtte järgmised sammud kasumlikud ja kerged.😊
MILOS OÜ
tel.+372 521 5511
brit@milos.ee
https://www.facebook.com/milosreklaam
https://ee.linkedin.com/in/britmesipuu