30 nippi kuidas guugeldada nagu proff
30 võimalust kuidas guugeldada nagu proff
Internet on täis meeletus koguses infot. Kuidas eraldada terad sõkaldest ja leida just see, mis vastab enim otsitulemusele, mida leida loodad? Koolitöid tehes või tööalaselt internetisügavustest materjali otsides võib Google otsingutulemustesse lausa ära uppuda. Sooviks ju aga saada kiiresti seda kõige õigemat vastet, kas pole?
Toon sulle järgnevalt 30 nippi Google’i otsimootori kasutamise võimalustest, mis aitavad soovitud tulemust leida kiiremini ja täpsemalt.
1. Guugeldamine edasijõudnutele
Kitsenda otsingusõna täpsemate tulemuste saamiseks. Google Advanced Search on just selleks loodud.
2. Arvutamine
Matemaatika ei ole su tugevaim külg? Sul on Google lahti ja kiirelt vaja miskit arvutada? Pane arvutuskäik lihtsalt otsingureale ja vajuta Enter – tulemus ongi käes.
3. Miilidest kilomeetrid, dollaritest eurod
Sisestades otsingusse: 5 miles to km, 10 USD to EURO jne tuleb esimeseks vasteks kohe soovitud vastus.
Samuti saad sedasi teisendada temperatuure Celsisusest Farenheiti ja vastupidi.
4. Mis kell on?
Tahad teada, mis on kell praegu Svaasimaal? Kirjuta otsingusse: time Svaasimaa ja õige vastus ongi kohe käes.
5. See või teine
Kui sa ei ole kindel, kas mäletad näiteks nime õigesti, pane otsinguribale mõned potentsiaalsed otsitavad variandid ja eralda nad sümboliga “|“ või sõnaga „or“. Nüüd on hoopis lihtsam leida tulemustest õige variant.
6. Sünonüümide kasutamine
Kui sa otsid lehti mingil teemal, mitte konkreetset fraasi, lisa „~“ sümbol otsingusse.
Kuigi see annab tihtipeale paremaid tulemusi ingliskeelsete otsingutega, saab ka eesti lehtedel sedasi leida täpsemat sisu. Nt: healthy ~food otsinguga leiad lisaks tervisliku toitumise ja retseptide nippidele ka tervislike söögikohtade info.
7. Kogu fraas
Kindla fraasi, nime vms otsimiseks pane see jutumärkidesse. Ilma jutumärkideta tuleb otsingusse tulemus, kus on sees küll neid otsitavaid sõnu, kuid ei pruugi olla tervet fraasi või samas järjekorras. Küsi näiteks, kas keegi oma tööd ka armastab? Pane otsingusse: “armastan oma tööd”.
8. Lehesisene otsing
Soovid uuesti leida loetud artiklit, aga ei suuda meenutada täpselt, kus see oli, aitab see funktsioon. Kirjuta otsingusse lehe nimi, mida arvad end mäletavat, ja seejärel märksõna (või terve fraas, kui meeles). Nüüd ilmuvad kõik antud lehel olevad selle märksõnaga artiklid.
Näiteks: site:delfi.ee ülikool
9. Kui soovid lehe välja jätta
Kui olukord on aga vastupidine – soovid mingit konkreetset lehte otsingutulemustes välja jätta, käitu järgnevalt – pane otsingureale: -site:delfi.ee
10. Kui soovid sõna välja jätta
Sõnu eemalda otsingust sidekriipsuga. Kui otsid Schwarzeneggerit, kuid mitte Arnoldit, sisesta: Schwarzenegger -Arnold. Nii saad teada, et maailmas on rohkem kui üks Schwarzenegger!
11. Edu.ee lehed
Kui otsid teavet või üksikasju, mida on kõige tõenäolisem leida haridus- või teaduse veebisaitidelt, piira otsingutulemusi nende domeenidega. Kasuta otsingus: site:edu. Sedasi saad tulemusi, mis on ainult .edu ja teadusuuringute veebisaitidelt.
12. Kuidas on lood börsil?
Vaata, kui hästi sinu aktsiatel läheb tippides aktsia: INFY (või asjakohane börsilühend).
Kui sa ei tea lühendit, kirjuta stock: ja ettevõtte täisnimi. Nii et stock: Microsoft ja stock: MSFT tõmbavad mõlemad üles sama teabe.
13. Millal päike tõuseb ja loojub?
Plaanid ärgata koos päikesetõusuga? Kirjuta otsingusse “sunrise Tartu”. Päikeseloojangu teada saamiseks vaheta sunrise sõnaga sunset.
14. Ilmateade
Selleks, et teada saada, kui palju väljas temperatuur on, toksi otsinguribale “weather Tartu” või Tartu asemel postiindeks.
15. Palju sõnu on kaduma läinud…
Kui ununenud on lausa pikem fraas, katsu kirjutada esimene ja viimane sõna. Nende vahele lisa aga „AROUND“ ja umbkaudne sõnade arv.
Nt. tekib see piinlik moment, et ei suuda meenutada täpselt hümni sõnu, pane otsingusse: mu isamaa AROUND(5) rõõm ja lingid sõnadega ilmuvad sinu ette.
16. Sel perioodil
Info saamiseks kindla ajaperioodi ja teema kohta, kasuta kolme punkti. Ehk siis otsides fakte Eesti ajaloo kohta aastatel 1900-1950, pane otsingusse: eesti ajalugu 1900…1950.
17. Pealkiri või URL
Kui soovid leida veebilehte või pealkirja, milles sisalduks mingi kindel sõna, lisa vastavalt kas „inurl:“ või „intitle:“ kohe sõna ette, ilma tühikuta.
18. Mitu märksõna pealkirjas
Kui aga sõnu on mitu, mida pealkirjas leida sooviksid, kirjuta: allintitle. Uudishimuliku inimesena guugeldan ikka enda kohta, seega näide: allintitle:brit mesipuu.
19. Kui palju jätta jootraha?
Hmm, mitu eurot oleks hea jätta jootraha? Üks võimalus on kasutada jälle Google abi. Kirjuta Google otsingusse: tip calculator ja vastav tabel soovitustega avaneb sinu ees.
20. Saa teada põnevaid ja kasutuid fakte
Kunagi ei või teada, millal asjatu fakt võib su elu päästa. Sisesta Google’i otsinguribale: fun facts või i’m feeling curious ja leia fakte ning vastuseid, mida vähesed, kui üldse, tegelikult teavad.
21. Midagi enda lähedalt
Tahad pitsat oma kodu lähedalt? Kirjuta „pitsa lähedal“ või „pitsa nearby“. Google vaatab siis, kus sa asud ja pakub sobivaimad lahendused.
22. Sarnase pildi otsimine
Sul on mõni pilt, mille sarnaseid sooviksid veel leida. Siin aitab hädast välja Google’i pildiotsing. Nt soovid leida kutsikate pilte. Mine Google’i pildiotsingu juurde. Leia mõni kutsika pilt, kui sul endal ei ole. Seejärel kliki otsiribal fotoaparaadi märgile. Kui pilt on arvutis, mille sarnast soovid leida, lae see üles. Kui leidsid mõnelt lehelt sobiva pildi, mille sarnast leida soovid, kleebi selle pildi url sinna. Nüüd pakub ta välja teisi sarnaseid pilte/kujutisi ja lehekülgi, kust võiksid midagi seesugust leida.
23. Mida tähendab?
Soovid leida definitsiooni. Lisa sõna ette: define:. Näiteks define:seo.
24. Leia fail
Kui sul on vaja mõnd konkreetset faili, saad ka selle leida Google’i abiga. Soovides leida pdf failis Eesti ajalugu, trüki: “eesti ajalugu” filetype:pdf
25. Hinnavahemik
Leidmaks hotelli, mille hinnavahemik on 10 kuni 50 eurot, sisesta otsingusse: hotell 10..50 eur
26. Kui pikk?
Veider? Jah. Kuid kui tipid otsingusse: Adele height, siis Google arvab, et tema pikkuseks võiks olla 1,75m (parim arvamus muidugi olemasolevate andmete põhjal).
27. Lennud ja hinnad
Kui soovid reisi ette võtta, proovi otsida lende kahe asukoha vahel, sisestades kaks lennujaama koodi. Näiteks New Yorgist LA-sse sisenemiseks sisesta JFK LAX. Torontost Budapesti lendamiseks sisesta YYZ BUD. Tulemustes loetletakse saadaolevad lennuvõimalused, kestus ja hinnad “alates”. Ja kui sa ei tea lennujaama koodi otse, proovige otsida Torontost Budapesti.
28. Leia ümbruskonnast
Google saab sinu eelistuste või IP-aadressi põhjal öelda, kus sa asud. Kohalikust teabest otsimiseks kirjuta näiteks: laser tag itaaliapärane toit.
29. Viska münti
Ei suuda otsustada, kuid münti taskus pole? Taaskord tuleb Google appi. Kirjuta otsingusse: Flip a Coin
30. Sul on igav?
Siis võid panna otsingusse: tic tac toe. Just sedasi saad Google’i vastu hakata mängima trips-traps-trulli!
Nagu näha, erinevaid võimalusi nii asjalikeks otsinguteks kui ajaviiteks, saab teha palju enamate võimalustega kui lihtsalt otsingusse sõna kirjutamine.
Mõnusat avastamist!
MILOS OÜ
tel.+372 521 5511
brit@milos.ee
www.milos.ee
https://www.facebook.com/milosreklaam
https://ee.linkedin.com/in/britmesipuu